В последните седмици на президентството си Доналд Тръмп е обсъждал

...
В последните седмици на президентството си Доналд Тръмп е обсъждал
Коментари Харесай

Тръмп е бил на крачка от война срещу вражеска държава

В последните седмици на президентството си Доналд Тръмп е обсъждал разновидности за боен удар против Иран, с цел да спре неговата набираща сили нуклеарна стратегия, оповестява американският ежедневник " Ню Йорк таймс " в последния си брой. Ключови лица в неговата администрация обаче съумели да го разубедят, като го предизвестили, че една такава офанзива може да ескалира в по-широк интернационален спор, съобщи БНР.

Тръмп събрал екипа си в Овалния кабинет в Белия дом в четвъртък и попитал дали може да нанесе удар против основния ирански нуклеарен комплекс в Натанз. Това станало ден откакто Международните инспектори от МААЕ докладвали за доста нарастване на иранските ресурси от нуклеарен материал, оповестяват настоящи и някогашни чиновници от администрацията, представени от вестника.

Редица от основните хора в президентския екип - в това число вицепрезидентът Майк Пенс, държавният секретар Майк Помпео, и.д. министърът на защитата Кристофър Милър и ръководителят на комитета на началник-щабовете ген. Марк Мили - показали, че всякакво нахлуване против Иран - ракетно или хакерска атака, може да има прекомерно рискови последствия и да се разрасне до по-голям боен спор. Тръмп обаче може би продължава да търси способи за удар по ирански обекти или съдружници, в това число и против проирански милиции в прилежащ Ирак, съобщили същите източници. В сряда вечерта, часове преди срещата в Овалния кабинет, по-малка група съветници по националната сигурност се събрала, с цел да разисква по какъв начин да се постъпи с Иран. От Белия дом няма коментар по въпроса.

Според " Ню Йорк таймс " един удар против Иран може да се посрещне зле от електората, подкрепящ Тръмп, и може да токсини връзките с Иран по този начин, че да направи доста по-трудно за новоизбрания президент Джо Байдън да съживи нуклеарното съглашение с Иран, както самият той даде обещание. След като Тръмп уволни министъра на защитата Марк Еспър и други основни фигури в Пентагона предходната седмица, чиновници от министерството и от сферата на сигурността показват опасения, че президентът може да стартира интервенции - открити или секретни, против Иран и други съперници в края на своя мандат, отбелязва вестникът.

Британският " Гардиън " оповестява от Вашингтон за друго желание на Тръмп в края на мандата му, което да сложи новата администрация на Байдън пред приключен факт. Президентът възнамерявал да редуцира американското военно наличие в Афганистан и Ирак. Силите в Афганистан трябвало да бъдат съкратени съвсем на половина - от 4500 на 2500, а в Ирак - от 3000 на 2500. Това излиза наяве единствено седмица след подхванатата от Тръмп чистка в Пентагона, където той размени министъра на защитата и редица високопоставени чиновници със свои лоялисти, показва лондонският вестник. Цитират се критици на желанията на Тръмп, съгласно които едно форсирано евакуиране може още повече да дестабилизира нежното спокойно съглашение с талибаните, да ги накара да решат, че могат да вземат властта в Афганистан, и да деморализира афганистанското държавно управление.

Лидерът на републиканците в Сената Мич Макконъл, считан за един от поддръжниците на Тръмп, също предизвестил, че едно преждевременно евакуиране " ще навреди на нашите съдружници и ще зарадва нашите зложелатели ". Бившият боен министър Марк Еспър беше ненадейно уволнен, отбелязва " Гардиън ", откакто се възпротиви на проектите за ускорено евакуиране, като уточни, че изискванията за евакуиране на войските още не са изпълнени от талибаните.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР