В над 150 съдилища вече работи Единната информационна система на

...
В над 150 съдилища вече работи Единната информационна система на
Коментари Харесай

В над 150 съдилища работи новата електронна система ЕИСС

В над 150 съдилища към този момент работи Единната осведомителна система на съдилищата (ЕИСС), заяви членът на Висшия правосъден съвет Гергана Мутафова, отчитайки план, финансиран с евросредства.

На процедура системата е била внедрена в 153 правосъдни институции, само че след закриването на спецсъдилищата те са 151.

Системата бе създадена за към година, уточни през днешния ден на финален брифинг по плана Снежана Смилкова от “Информационно обслужване ”. Тя означи, че системата работи в 19 модула и е съвместима с останалите системи на правосъдната власт. Така за съдиите е доста по-лесно да имат достъп до повече информация. Почти всички съдии към този момент имат далечен достъп до системата. Така те могат да завършват и подписват с електронен автограф актовете си.

По думите на Николета Стоянова от “Информационно обслужване ” има построено даже електронно приложение в интерес на призовкарите. Над 10 000 консуматори работят с ЕИСС, като към 2000 са съдии. Достъп имат и правосъдни заседатели, уточни Стоянова.

В Единната осведомителна система на съдилищата има формирани близо 1 200 000 каузи, 68 на 100 от които цивилен, а подписаните актове към този момент са близо 4 милиона.

Цел на плана е и основаване на модел за оптимизация на правосъдната карта, сподели Гергана Мутафова, представена от Българска телеграфна агенция (Всъщност обаче това досега удря на камък и по този начин и не се е случило - за разлика от прокуратурата, където слабонатоварени районни прокуратури минаха като териториални отделения към други - б.р. на Клуб Z).

Голяма част от сумата по плана беше изхарчена за хардуер, уточни тя. Така бе подсигурено и действието на ЕИСС. Става дума за към 3 милиона лева, от общо към 5 млн. по целия план.

Промени се напълно документооборотът, уточни през днешния ден Мутафова. Делата сред съдилищата към този момент се трансферират напълно онлайн.

Технологичен скок е, че страни по делото могат да участват виртуално на правосъдно съвещание.

" Освен всичко останало новата система оставя диря за всичко. А модулът за систематизиране на делата не дава опция за операции, в т.ч.при преразпределения на дело ", изясни Гергана Мутафова.

През единния портал за електронно правораздаване може да се прави информация по досиетата на делата, добавя тя.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР