В България домашното насилие е проблем. Но колко голям точно?

...
В България домашното насилие е проблем. Но колко голям точно?
Коментари Харесай

DW: В България: бият жените, но обичат семейните ценности

В България домашното принуждение е проблем. Но какъв брой огромен тъкмо? Всъщност, няма държавна институция, която да води публична статистика на случаите. По всичко обаче наподобява, че от началото на пандемията (вече съвсем две години) ситуацията се утежнява - съгласно данните, оповестени от Софийска районна прокуратура, позвъняванията до незабавния телефон 112, позвъняванията до телефона за психически и правни съвещания на Български фонд за дамите, както и съгласно случаите, разказани в медиите, оповестява " ".

Общо 14 338 са сигналите за домашно принуждение до телефон 112 от началото на 2021 година до 15 юли. За същия интервал на 2020 - годината, в която стартира пандемията - те са били 14 666. В същото време прокурорите в Софийска районна прокуратура (СРП) са се занимавали с три пъти повече досъдебни производства за домашно принуждение от първото полугодие на 2021 в съпоставяне със същия интервал през 2019 - когато към момента нямаше COVID-19, локдаун и изолираност. За първото полугодие на тази година в СРП са заведени 700 преписки за домашно принуждение, от които са формирани 127 досъдебни производства. От 1 януари до края на юни 2020 за домашно принуждение за заведени 564 преписки, а които са формирани 116 досъдебни производства. За същия интервал на 2019 има 344 преписки и 40 досъдебни производства за домашно принуждение. Покачването от 2019 насам е явно.



За първите шест месеца на 2021 от формираните 127 досъдебни производства -118 са решени, а петима души са наказани дейно и към този момент излежават присъдите си в затвор. За същия интервал решените досъдебни производства през 2020 са 76, а за 2019 - 15. Видно от докладите е следното: че прокуратурата се е заела съществено с казуса на домашното принуждение.

През първите шест месеца в годините, белязани от пандемия - 2020 и 2021 - са формирани и доста преписки за нарушени заповеди за домашно принуждение.

"COVID-19 и пандемията оказват въздействие върху обстановката с домашното принуждение. Когато хората се опасяват за оцеляването си, работата и насъщния, когато остават дълго време у дома и живеят в една неизясненост, това генерира набор от негативни страсти и прекарвания, което може да катализира фамилни проблеми и обстановки на принуждение ", разяснява пред "Дойче Веле " Светлана Михайлова от Български фонд за дамите.



От организацията дават безвъзмездни правни и психически съвещания посредством видео връзка. От 26 юни до края на септември предходната година организацията е имала 15 поръчки за съвещания. За тази година от август до 21 септември те са 25. Михайлова сподели, че за хората, живеещи отвън столицата и огромните градове, обстановката при фамилно принуждение е по-сложна - заради куп аргументи.

"Там тематиката за домашното принуждение е още табу и няма достъп до консултация и протекция ", сподели Михайлова. В огромния град има анонимност и повече благоприятни условия за достъп до специалисти и спешен център. Самите спешни центрове в страната, които са малко над 10, не смогват да обезпечават отбрана. Всички потърсили съвещания от фонда са дами.

Какво се прави против домашното принуждение?

Преди три години Конституционният съд разгласи Истанбулската спогодба за противоконституционна. Решението беше предшествано от политическа акция и нормалната стихия от дезинформация по отношение на интернационалния контракт. Дори от "особеното мнение " на някои от висшите съдиите се видя, че решението отразява политическата ситуция в България. А документът целеше само предварителна защита на и битка против насилието над дами и домашното принуждение. След успеха на "семейните полезности " както от опозиционната Българска социалистическа партия, по този начин и от ръководещите ГЕРБ твърдяха, че ще одобряват задоволително закони, с цел да бъдат предпазени правата на дамите и децата без да се "въвежда третия пол ", както и че ще бъде построена мрежа от спешни центрове. Това, несъмнено, не се случи.



За публично разискване при започване на тази година беше разгласен план за промени на Закона за отбрана от домашното принуждение, само че и двата Народното събрание не стигнаха до него. В редица сериозни отчети на Европейска комисия, Организация на обединените нации и други организации се споделя, че българският закон не обезпечава съответна отбрана на жертвите на домашно принуждение.

Междувременно евродепутатите одобриха преди дни законодателна самодейност, в която се упорства за целеустремено законодателство и политики за справяне с всички форми на принуждение и дискриминация на полова основа. Това значи, че европарламентът желае да се сътвори насочена към жертвите инструкция на Европейски Съюз, в която се употребяват стандартите, залегнали в Истанбулската спогодба и други интернационалните стандарти, и която следва да включва и ограничения за предварителна защита, услуги за поддръжка, отбрана и обезщетение за жертвите, минимални стандарти за правоприлагане и така нататък Можем да сме сигурни, че религиозни организации още веднъж ще употребяват дезинформация, с цел да повлияят на публичното мнение. А тя ще бъде яхната и от политически партии.



И по този начин: и след 2021 година майки, съпруги, приятелки и други дами ще продължат да стават жертва на домашно принуждение в България. Защото в страната не се подхваща съвсем нищо, с цел да бъде то спряно.
Получавай най-горещите вести от Vesti.bgАБОНИРАЙ СЕ--> Източник:.comments-item{clear:left;}.article-comment-types div{z-index:100;}.answer { margin-left:33px; }
* Моля, коментирайте съответната публикация и използвайте кирилица! Не се толерират отзиви с обидно или нецензурно наличие, на верска или етническа основа, както и написани единствено с основни букви!
3 коментара През годините на рецесията Крикор, който бил куриер, трябвало да занесе няколко писма на Гарабед за неплатени сметки за ток, вода, парно, телефон и налози.… Обратно в уеб страницата
За да пишете, оценявате или докладвате мнения, апелирам логнете се в профила си.
ВходРегистрацияПотребителско име*Парола*Запомни меПотребителско име*Полето Потребителско име не би трябвало да е празно.E-mail*Полето E-mail не би трябвало да е празно.Парола*Полето Парола не би трябвало да е празно.Парола (отново)*Полето Повторете паролата не би трябвало да е празно.ИмеПолето Име не би трябвало да е празно.Дата на ражданеПолето Дата на раждане не би трябвало да е празно.Декларирам, че съм се срещнал с за прилагане на услугите на Нетинфо.ПоследниВижте какво са открили учените27-годишен мъж е притеглен към наказателна отговорностТова реши Министерският съвет на днешното заседаниеХора, родени в една и съща година, могат да наподобяват все едно ги дели най-малко десетилетиеТим Кук съобщи, че тези хора нямат място в компаниятаБритни Спиърс е приела публично предлагането на татко си попечителството над нея да бъде прекратеноПроверяващите са открили противоречие за близо 216 милиона леваНосителят на премията " Доностия " за изцяло творчество на кинофестивала в Сан Себастиан Джони Деп осъди културата на отхвърлянеЕто няколко неща, които да имате поради, когато поддържате връзка с лекарЩе са разполагаем и нужни бустерни дозиКим Джоунс води публиката на дискотекаБелгийските жители и афганистанците, подлежащи на евакуация, трябвало да нарисуват на една от ръцете си емотикон с усмивка, с цел да бъдат разпознати от белгийските военниОт постмодерното изкуство до предмодерното отношение към ваксинитеМатю Стракън е умрял на 50-годишна възраст  <p>Отстрани </div>

</article>
<style>
.youtube{
  width:100%;height:500px;
}
@media only screen and (max-width: 600px) {
.youtube {
    height:250px;
  }
}
</style>
<div style=Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР