Турция отново се сблъска с тероризма. На едно от най-оживените

...
Турция отново се сблъска с тероризма. На едно от най-оживените
Коментари Харесай

Кой поръча атентата в Истанбул?

Турция още веднъж се сблъска с тероризма. На едно от най-оживените места в Истанбул - пешеходния бул. " Истиклял ", който гъмжи от хора когато и да е на денонощието, детонация през вчерашния ден лиши живота на шестима души, а над 80 бяха ранени. Скоро след гърмежа президентът Реджеп Тайип Ердоган съобщи, че казусът наподобява на тероризъм, а по-късно стана известно, че лицето, сложило бомбата, е задържано от полицията. Според вътрешния министър Сюлейман Сойлу за нападението е виновна групировката Кюрдска работническа партия (ПКК), която води въоръжена битка против турската страна от 1984 година и се преглежда като терористична организация от Анкара и западните ѝ съдружници, в това число Европейски Съюз и Съединени американски щати, написа Българска телеграфна агенция.

" Според наши разбори нареждането за атентата е пристигнало от Кобане ", сподели Сойлу, визирайки северния сирийски град с кюрдско население близо до турската граница. Министърът не разпознава хипотетичния причинител на бомбения атентат, само че добави, че още 21 души са арестувани за разпит. Сойлу се закани, че Турция ще отмъсти за нападението. " Онези, които ни накараха да преминем през тази болежка на бул. " Истиклял ", ще понесат доста повече болежка ", съобщи той, представен от " Хюриет дейли нюз ".

Нападението бе осъществено в 16.20 ч. през вчерашния ден. На място бяха убити четирима души, а другите двама починаха по-късно от пострадванията си. Две от жертвите са деца - на девет и 15 години. Най-възрастният измежду умрелите е 40-годишен. Няма информация за български жители, потърпевши при гърмежа, оповестиха за Българска телеграфна агенция от пресцентъра на Министерство на външните работи. От всички 81 ранени 50 към този момент са изписани от болница, петима са в интензивно поделение, а положението на двама се преценя като тежко, сподели Сойлу.

Според изказванията на турските виновни представители съмненията за осъществяването на офанзивата падат върху жена, която евентуално е носела взривно устройство в чантата си. Правосъдният министър Бекир Боздаг заяви, че дамата е стояла при една от банките на " Истиклял " дълго време, над 40 минути, след което е тръгнала, а минута-две по-късно е станала детонацията. Вероятно устройството е било сложено в плик или в чантата на дамата и самата тя или някой различен го е детонирал отдалечено.

Разследването на нападението ще се води от Истанбулската прокуратура, като със задачата е претрупан екип от осем прокурори и двама заместител основни прокурори, оповестява турската телевизия НТВ. Междувременно съдът наложи през вчерашния ден възбрана за разпространяване на вести за детонацията. Бюрото за следствие на закононарушенията, свързани с тероризъм, към Главната прокуратура на Истанбул проверява " отрицателни вести в обществените мрежи, свързани с детонацията ", заяви Анадолската организация. Двайсет и петима притежатели на профили, за които е открито, че са разгласили провокативни изявления в обществените медии по отношение на детонацията в Истанбул, са докладвани на съответните органи, осведомиха от полицията.

Вътрешният министър Сойлу насочи обвинявания към Съединените щати по отношение на офанзивата, като съобщи, че съболезнователното обръщение от Белия дом наподобява на " палач, който пръв отива на мястото на престъплението ". Турция упреква Съединени американски щати за поддръжката им за Силите за отбрана на народа (СЗН), кюрдска милиция в Сирия, която съгласно Анкара е сирийското отклонение на ПКК. Съболезнования на Турция изрекоха още Европейският съюз, НАТО и огромен брой страни, измежду които Украйна, Азербайджан, Нидерландия, Англия, Германия, Италия, Австрия, Франция, Гърция и доста други. По думите на Сойлу единствено през тази година турските управляващи са предотвратили близо 200 терористични набези, които евентуално е можело да имат и по-тежки последствия.

Експерти разясниха пред частната турска телевизия НТВ, че нападението не би могло да бъде осъществено без външна интервенция. Според проф. Мурат Йешилташ, " в случай че фактически зад офанзивата стои ПКК и източникът на нападението произлиза от Сирия, то Турция би могла да предприеме нови дейности ". Анкара от месеци предизвестява, че възнамерява да стартира нова военна интервенция в Северна Сирия, с цел да се опълчи на терористичните закани. Още през май президентът Ердоган заяви за тези планове, като съобщи, че задачата на офанзивата ще бъде създаване на дълбока 30 километра зона за сигурност по границата сред Турция и Сирия. Според специалистите не е изключено атентатът на " Истиклял " да подейства като катализатор за проектите за изпращане на турски военни в прилежащата страна. От 2016 година до момента Турция е направила няколко огромни военни интервенции в Северна Сирия, ориентирани основно против подкрепяните от Съединени американски щати сирийски кюрдски Сили за отбрана на народа (СЗН). Днес бул. " Истиклял " е още веднъж отворен за пешеходци, откакто полицията завърши с дейностите си, траяли до сутринта, и регионът бе разчистен, оповестява ТРТ Хабер. По булеварда се движат хора, а на мястото на детонацията е подложен фундамент, където минаващите оставят цветя.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР