Турският външен министър заяви днес, че френският президент Еманюел Макрон

...
Турският външен министър заяви днес, че френският президент Еманюел Макрон
Коментари Харесай

Турция: Макрон е истеричен по отношение на Сирия, Либия и Източното Средиземноморие

Турският външен министър съобщи през днешния ден, че френският президент Еманюел Макрон е станал " нервен " по отношение на развиването на споровете в Сирия и Либия и разногласието за морските граници в Източно Средиземно море, съобщи Ройтерс.

Отношенията сред съюзничките от НАТО Турция и Франция се утежниха поради несъгласия в политиката по отношение на Сирия, Либия и разногласието сред Гърция и Турция за енергийните запаси в Източно Средиземно море.

Анкара упреква Франция, че поддържа политически либийския военачалник Халифа Хафтар в битката му против приетото от Организация на обединените нации държавно управление в Триполи, откакто преди този момент му е оказала военна помощ в битката против " Ислямска страна ". Париж отхвърля това.

" В Либия те (Франция) поддържаха пучиста Хафтар и направиха огромна неточност ", съобщи турският външен министър Мевлют Чавушоглу.

" Нещата се трансформираха, салдото се промени, Хафтар беше надвит и Макрон стана нервен ".

Турция и Франция също по този начин стигнаха до спор през юни, откакто френски боен транспортен съд се опита да инспектира турски кораб в границите на задача на Организация на обединените нации за налагане на оръжейното ембарго против Либия.

Говорейки пред публицисти в Анкара, Чавушоглу съобщи, че Турция е осуетила френските очаквания, че Хафтар ще завладее столицата Триполи, като е предоставила военна поддръжка на Правителството на националното единодушие, което е отблъснало щурма на Хафтар през юни.

" В тази нервност той не знаеше какво да прави. Веднага по-късно той сподели, че нашите кораби са тормозили техните кораби в Източно Средиземно море, само че не можа да потвърди това и беше унизен ", уточни министърът.

Ройтерс припомня, че Франция поддържа Гърция в Източното Средиземноморие, като се включи в взаимно обучение дружно с Италия, Гърция и Кипър на фона на гръцко-турския спор за изследванията за въглеводороди в зоната.

Чавушоглу съобщи, че Франция е страната, която най-вече подстрекава Гърция за дейностите ѝ в Източно Средиземно море, и прикани Париж да си сътрудничи с Турция за стабилността в района.

" Няма потребност от сходно истерично държание от страна на Франция, това ги прави смешни. Ние сме две страни членки на НАТО ", посочи той.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР