Цените на електрическата енергия за регулирания пазар се увеличават средно

...
Цените на електрическата енергия за регулирания пазар се увеличават средно
Коментари Харесай

КЕВР утвърди поскъпването на парното и тока от 1 юли

Цените на електрическата сила за контролирания пазар се усилват приблизително с 4,40%, цените на топлинната сила нарастват приблизително с 16,23%

Основните аргументи за повишаването са по-високите разноски на енергийните сдружения за природен газ и въглеродни излъчвания, оповестиха от КЕВР.

На закрито съвещание Комисията за енергийно и водно контролиране одобри решения за цените в бранш „ Електроенергетика “ и „ Топлоенергетика “, които влизат в действие от 1 юли 2021 година

Комисията утвърди пределни цени на топлинната сила за всяко топлофикационно сдружение, след осъществен регулаторен обзор и използване на ценообразуващия модел за интервала 1.07.2021-30.06.2022 година

За битовите клиенти на топлофикационните сдружения с примитивен енергиен притежател природен газ регулаторът утвърди следните цени: за клиентите на „ Топлофикация София “ ЕАД - 98,48 лева./MWh, за „ ЕВН Топлофикация “ ЕАД – 99,55 лева./MWh, за „ Топлофикация Плевен “ ЕАД – 87,24 лева./MWh, за „ Топлофикация Бургас” ЕАД – 85,91лв./MWh, за „ Веолия Енерджи Варна” ЕАД - 98,29 лева./MWh, за „ Топлофикация – Враца “ ЕАД - 96,01 лева./MWh, за „ Топлофикация ВТ “ АД - 107,47 лева./MWh, за „ Топлофикация-Разград “ ЕАД - 100,96 лева./MWh.

Средното нарастване на цената на топлинната сила е 16,23 %.

За топлофикационните сдружения, употребяващи за енергиен притежател въглища, избраните цени на топлинната сила за бита са: за „ Топлофикация Русе “ ЕАД – 84,51 лева./MWh, за „ Топлофикация - Перник “ АД - 84,32 лева./MWh, за „ Топлофикация Сливен “ ЕАД - 78,18 лева./MWh, за „ Топлофикация - Габрово “ ЕАД - 108,06 лева./MWh.

Като народен регулаторен орган КЕВР контролира цените в сходство с нормативната уредба и настоящите пазарни условия. Основен приоритет на Комисията е да пази ползите на потребителите и да предотвратява корист с господстващо състояние, като регистрира и ползите на енергийните сдружения, при съблюдаване условията за икономическа аргументираност на цените на услугите и за възобновяване на разноските. Това се споделя още в известието на регулатора.

Причини за повишаването

Повишаването на цените на топлинната сила през новия регулаторен интервал от 1 юли е подбудено на първо място от растежа на цените на природния газ на интернационалните пазари и на въглеродните излъчвания на Европейската платформа за търговия с излъчвания.

Тези два фактора образуват 77 на 100 от цената на топлинните услуги и смяната им въздейства директно върху крайната цена на услугата за потребителите. В резултат на почналото възобновяване на европейските стопански системи след пандемията от COVID-19 и увеличеното търсене на енергийни първични материали, от началото на 2021 година цената на природния газ на интернационалните пазари бележи растеж от 70%. При интернационалните цени на петрола също е налице внезапен скок - с над 50% и те към този момент доближават 75 щатски долара/барел за сорта Brent. Цените на въглеродните излъчвания на европейските платформи за търговия нарастват до равнища от 55 евро/тон, което е растеж с близо 150 % спрямо цената им от 22 евро/тон през втората половина на 2020 година

Отчитането на настоящите цени към юни 2021 година на природния газ и на въглеродните излъчвания наложи Комисията да ревизира първичните си калкулации за цените на топлинната сила, които бяха направени на база на техните котировки към края на април. Първоначално отчетът на регулатора предвиждаше прогнозната годишна цена на природния газ да е в размер на 39,96 лв/ MWh, до момента в който във финалното решение тя е поправена на 45,76 лева./ MWh.

Заложената цена на СО2 квоти от 47 евро/тон излъчвания също претърпя промяна и във финалното решение тя е 51 евро/тон.

България не разполага със лични запаси на нефт и природен газ и тези първични материали се доставят напълно от импорт. По тази причина Комисията няма различен избор, с изключение на да отрази в ценовите си решения въздействието на непрекъснато повишаващите се цени на интернационалните пазари на тези ценообразуващи детайли, защото те са справедлив фактор и регулаторът не разполага с механизъм за влияние върху тях. Комисията е наясно, че по-високите цени на топлинната сила ще се отразят неподходящо за потребителите на услуги, само че отводът да бъдат регистрирани настоящите сега пазарни фактори основава опасности за срив в активността на енергийните сдружения, които ще бъдат в неспособност да покриват повишените си разноски.

В решението на Комисията за всяко едно топлофикационно сдружение е избрана самостоятелна планирана годишна цена на топлинната сила за регулаторния интервал, според от неговата специфичност – брой на клиентите, размера на топлопреносната мрежа и оборудванията по нея, метода на произвеждане на топлинна и електрическа сила и други.

Определянето на планирана цена на топлинната сила е осъществено от регулатора в сходство с измененията в Наредба № 5 за контролиране на цените на топлинната сила. Комисията реализира ценово прогнозиране след разбор за икономическа аргументираност на прогнозните разноски на сдруженията в сходство с трендовете на интернационалните газови пазари и подписаните на тях фючърсни покупко-продажби. В прогнозната цена на природния газ регулаторът регистрира данните за петролната и хъбова съставния елемент в комерсиалните контракти, по които публичният снабдител купува природен газ за вътрешния пазар. Взети са поради прогнозните цени по тримесечия, в които са включени и цената за отговорности към обществото и съставния елемент за активността „ социална доставка на природен газ “ в размер на 2,5% от междинната покупна цена на природния газ.

По отношение на СО2 квоти Комисията дефинира тяхната планирана цена през новия регулаторен интервал в размер на 51 евро/t СО2. Към момента настоящата спот цена на Европейската енергийна борса е над 55 евро/тон излъчвания, с наклонност да продължи да нараства.

Наредба № 5 за контролиране на цените на топлинната сила дава опция по време на ценовия/регулаторния интервал Комисията да променя цените на топлинната сила, при изискване, че е налице значително изменение сред избраната планирана цена на природния газ за този интервал по отношение на постигнатата.

С цел да не бъде позволен спомагателен растеж на цените на топлинната сила Комисията постави всички старания за понижаване на разноските на енергийните сдружения, отвън тези за природен газ и за излъчвания. В заявките на сдруженията бяха нанесени съществени корекции. Не бяха признати настояванията за повишение на разноските за заплати, вложения, поправки, амортизации и за поддръжка на уреди, които биха довели до в допълнение нарастване на цената на топлинната сила. В решението на регулатора тези разноски са лимитирани и остават на равнищата им през 2020 година За първи път регулаторът фрапантно понижи и софтуерните разноски на сдруженията по преноса на топлоенергия.

Комисията утвърди и окончателните цени в бранш " Електроенергетика " за новия регулаторен интервал 1.07.2021 - 30.06.2022 година След отчитане на всички ценообразуващи детайли и при използване на методиката за ценообразуване, среднопретегленото нарастване на цената на електрическата енергия за потребителите на контролиран пазар за цялата страна е 4,40%.

За битовите клиенти на „ ЧЕЗ Електро България “АД крайната цена на електрическата енергия нараства с 5,57%, за клиентите на „ ЕВН България Електроснабдяване “ EАД – с 3,74%, за клиентите на „ ЕНЕРГО-ПРО Продажби “ – с 3,51 %, за „ ЕСП Златни Пясъци “ ООД – с 8,31 %. В тези цени са включени цената на електрическата енергия, цените за мрежовите услуги и цената " обвързване към обществото ".

В решението е одобрена цена за „ отговорности към обществото “ в размер на 7,18 лева./MWh, без Данък добавена стойност, приходите от която се събират от Фонд „ Сигурност на електроенергийната система “ /ФСЕС/. В тази цена са включени разноските по изкупуването на електрическата сила от производители от възобновими източници, които продават на преференциални цени, разноските по изкупуване на силата от когенерация и разноските по дълготрайните контракти. Цената „ обвързване към обществото “ се заплаща от всички крайни клиенти, в това число от оператора на електропреносната мрежа и операторите на електроразпределителните мрежи, като за клиентите на контролирания пазар е включена в цената за дейна сила на крайните доставчици, а за клиентите на свободния пазар като добавка към контрактуваната цена на електрическата сила.

Електрическата сила, нужна за покриване потреблението на контролирания пазар, е 10 984 721 MWh. Средната цена на електрическата енергия за контролирания пазар, след компенсиране от ФСЕС, е избрана на 108,37 лева./MWh.

Основната причина за покачването на цените на електрическата енергия са нарасналите разноски на ФСЕС за компенсиране на електрическата енергия, създавана от топлофикациите и заводските централи. Причината за повишените разноски на тези енергийни сдружения са нарасналите цени на закупуваното от тях първично гориво - природен газ, както и на въглеродни излъчвания. В резултат на по-високите цени на излъчванията цената на електрическата енергия, създавана от американските централи и от Топлоелектрическа централа Марица Изток-2, се покачва, което се отразява на повишаването на цената „ обвързване към обществото “. Тази цена оказва въздействие върху цените на мрежовите услуги на ЕРП и цените за транспорт и достъп на ЕСО.

В окончателното решение на регулатора е регистрирано и спомагателното покачване на електрическата енергия след включването на Топлоелектрическа централа " Марица-изток 2 " в микса за контролиран пазар с годишна квота от 1 000 000 MWh, според заповед на министъра на енергетиката.

Решенията на КЕВР за цените от 1 юли 2021 година в бранш „ Електроенергетика “ и в бранш „ Топлоенергетика “ ще бъдат оповестени на интернет страницата на регулатора.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР