Това не са консултации за съставяне на правителство, а консултации

...
Това не са консултации за съставяне на правителство, а консултации
Коментари Харесай

Калоян Методиев: Това не са консултации за правителство, а за пари

" Това не са съвещания за сформиране на държавно управление, а съвещания за пари. Всяко второ изречение на президента Румен Радев е " приемете ми бюджета ", " приемете законите за милиардите по Плана за възобновяване ". Той се държи като човек, който ръководи. А работата на Народното събрание е да дефинира по какъв начин се разпределят парите в страната, съгласно партиите, определени на изборите. Президентската институция има единствено една регулираща роля. Радев ни е пети президент и никой до момента не се е държал по този начин ".

Това мнение изрече политологът Калоян Методиев, някогашен шеф на кабинета на президента пред БНР.

По думите му " една каруца няма по какъв начин да върви, като се поставя конят откъм гърба ":

" Каруцата е държавното управление, а болшинството е моторът, който ще я тегли. Президентът не им споделя да сформират държавно управление, а ги тласка да му одобряват бюджет ".

Методиев акцентира, че за излизане от рецесията, в която се намира страната, има два пътя:

" Единият е проведено - с ред, с разговор, с поетапни ограничения. Другият път е безредно. Разговорите на президентските съвещания ме карат да мисля, че се върви към пътя на хаоса, тъй като не се приказва за стабилизиране на страната, на стопанската система, на връщане на реда в Народното събрание, на партийната система, какъвто е европейският модел, на наваксване на изоставането ни от Румъния и изобщо от всевъзможни европейски формати в последните 8-9 месеца, а се приказва за пари ".

Според него президентът не се държи като всички останали европейски президенти по време на рецесия.

" Трета година споделя какъв брой са неприятни партиите и не могат да се схванат. Президентската институция стартира да играе като дестабилизиращ фактор.... Цяла България вижда, че има вкус за власт. Правят се и се унищожават партии с концепцията да продължат служебните кабинети до безспир ", разяснява още политологът и посочи, че базира думите си на обстоятелства.

Трябва да се направи необятно държавно управление вид " Димитър Попов " и оптимален брой партии да влязат в това програмно държавно управление, счита Калоян Методиев и уточни, че има цели, към които могат да се обединят партиите в Народното събрание.

" Първо би трябвало да се сформира болшинство, което да е поръчител и което да ръководи процедурите, законите и политиките в страната. В момента сме очевидци на едно надхитряне сред ПП-ДБ и ГЕРБ ", сподели той и предвижда възможност още веднъж да се стигне до предварителни избори.

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР