Системи, които подпомагат хората в работата им, са известни като

...
Системи, които подпомагат хората в работата им, са известни като
Коментари Харесай

Здравейте, аз съм Вашият дигитален асистент!

Системи, които подкрепят хората в работата им, са известни като цифрови асистенти. При създаването на такива системи се употребяват научни проучвания от региона на изкуствения разсъдък, логиката на психиката и невробиологията

Работната среда на бъдещето ще се разграничава доста от днешната. Хората ще бъдат освободени от повече рутинни задания,  тъй като машините ще могат да го вършат по-добре. Човешките същества, въпреки това, ще се преориентират към по-стратегически и креативен познания. Бизнес триумфът на компаниите евентуално към този момент няма да зависи единствено от установяването на систематични и ефикасни процедури, а от това дали ще съумеят да интегрират специфичните качества на човешките същества в тези процедури.

Дигиталните асистенти са идеалният образец за компютърна система, която се приспособява към своите консуматори и основава пресечна точка сред успеваемост, строго дефинирани процеси, огромни масиви от данни и човешка креативност.
Повече от чатбот
Дали цифровият помощник е просто хуманоиден потребителски интерфейс? – Хей, Сири (Siri), ти цифров помощник ли си? – Хм, не знам – отвръща компютърният глас, което не е изключително потребно. „Сири не става цифров помощник единствено тъй като може да говори“, споделя Аксел Плац, експерт по връзка сред индивида и машината в централната изследователска единица на Siemens – Корпоративни технологии (КТ). След няколко въпроса излиза наяве, че това е единствено стратегия, която следва елементарен логаритъм. Важното не е актът на говорене, а по-скоро казаното. Дигиталният помощник би трябвало да има изкуствен интелект (ИИ), с цел да разбере дилемите, за които става дума. Само тогава той може да поддържа потребителя, като прави оферти и предлага съответни решения.“
Фокус върху хората
Не всяка система с ИИ е цифров помощник – категория, непокътната за системи, които могат да се приспособяват към човешката душeвност. „ Всички човешки същества имат едни и същи базови, универсални съществени потребности от самостоятелност, отговорност и взаимност “, изяснява Плац. „ Дигиталният помощник би трябвало да вземе това поради. Например, система, която предлага съответни решения и поддържа потребителя с подобаваща информация, се възприема като потребен асистент. За разлика от това, в случай че прекалено много решения се вземат автоматизирано, потребителят губи опцията да взема независими решения и ще отхвърли аситента като преобладаващ. ”

Звучи ли ви това прекомерно авангардно? – Ни минимум – споделя Плац. „ Ние оформяме работната среда на бъдещето. В резултат на цифровата гражданска война, огромни размери от данни се движат дружно на доста места като фабрики, контролни центрове и други сходни. Тези, които дават отговор за такива уреди, зависят от компютрите, които правят оценка данните. Ако можем да им предложим висококачествена помощ под формата на цифрови асистенти, ние освен ще създадем работата им по-приятна, само че и ще създадем оборудванията по-сигурни.“
Асистент в надзорен център
Пример за цифров сателит се предлага от Early Warning, прототипна идея, създадена от Siemens. Тя е предопределена да помогне на операторите в контролните центрове на електроразпределителните мрежи да откриват разстройства допустимо най-рано – в идеалния случай даже преди те да се появят. Засичането на разстройства става все по-важно за производителите и дистрибуторите на електрическа енергия, защото бъдещите електропреносни мрежи, с многото си разнообразни и всеобщо интегрирани слънчеви и ветрогенераторни мощности, са изключително уязвими. Early Warning употребява изкуствен интелект за сравняване на актуалната обстановка с предходни, които са довели до разстройства. Системата взема поради освен техническите параметри на самата електрическа мрежа, само че и контекстуални фактори като метеорологичните условия. Заедно с потребителя, който може да оцени решаващите фактори благодарение на графичен интерфейс, системата, която действа като помощник, оказва помощ да се реши значимостта на сходствата и да се предлагат ограничения за противопоставяне.

„ Със системи като Early Warning ние едвам докоснахме повърхността на това, което може да се реализира в региона на цифровите асистенти, ” споделя Плац. „ Например системата към момента не взема под внимание страстите на потребителя. Но главните концепции са ясни. Правомощията за взимане на решения остават у потребителя, до момента в който съпътстващата система приготвя наличните масиви от данни, тъй че получената информация да оказва помощ на потребителя да взема по-добри решения. Тези разработки са към момента в начален етап. Въпреки това, през идващите няколко години цифровите асистенти съвсем сигурно ще придобият значение в промишлеността. “
  Колко помощ е задоволителна?
Както при доста приложения на ИИ, при създаването на цифрови асистенти не всичко допустимо е рационално. Например, по какъв начин цифровият помощник би трябвало да се оправя с страстите на потребителите? Със сигурност ще има смисъл интелигентният програмен продукт за ръководство на автомобил да оказва помощ на водача да остане спокоен. Но би трябвало ли една редакторска стратегия да прави същото, когато се употребява да вземем за пример за писане на недоволство? „ От техническа позиция сигурно е допустимо доста ”, споделя Плац. „ Въпреки това, тези качества имат смисъл единствено в случай че поддържаме желанията на потребителите, вместо да ги манипулираме. Ние също би трябвало да пазиме правата на хората, чиито страсти се проучват. “

Само още един въпрос: „ Хей, Сири, харесваш ли цифрови асистенти? “ „ Става въпрос за теб, не за мен “, дава отговор тя – и е права, нали?
Автор : Aenne Barnard, Pictures of the Future ( онлайн издание на Siemens AG)
Снимка: Pictures of the Future
Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР