Съдържание:Какво определя цветът на очите? Кога цветът на очите на

...
Съдържание:Какво определя цветът на очите? Кога цветът на очите на
Коментари Харесай

Защо цветът на очите на бебето се променя

Съдържание:

Какво дефинира цветът на очите? Кога цветът на очите на детето може да се смята за финален? Какъв цвят ще имат очите на вашето бебе?  Защо цветът на очите на бебето се трансформира ‹›  3D Детска раница Frozen Практичен аксесоар за вашия дом:3D Детска раница Frozen39.90 лева.Виж ››

Един от най-дългоочакваните моменти на всеки родител е да огледа очите на новороденото си дете. Ще има ли детето същия цвят на очите като един от родителите? Или като някой от бабата и дядото? Тези въпроси постоянно са вълнували хората. Любопитно е, че цветът на очите, с който се раждат деца, може да се резервира цялостен живот или може да се промени през първите месеци или години.

Нека разбираем какво въздейства върху цвета на очите на новороденото и за какво той се трансформира с времето. Също по този начин по кое време дефинитивно можете да разберете какъв цвят на очите ще има вашият пораснал нов член на фамилията.

Какво дефинира цветът на очите?

Цветът на очите е пигментацията на ириса, пръстените към зеницата. Ирисът оказва помощ да се управлява количеството светлина, постъпващо в окото и може да варира в цвят от неясно синьо до мрачно кафяво.

Бебетата имат черни зеници и чисто бели склери. Склерите могат да пожълтеят, в случай че бебето има жълтеница, а когато се възпалят, могат да станат розови или червени.

Цветът на ириса зависи от меланина - протеин, секретиран от специфични кафези, наречени меланоцити, които също въздействат върху цвета на кожата. Ако наследствеността на бебето е доминирана от такава линия като тъмната кожа, тогава очите му при раждането най-вероятно ще бъдат кафяви. Белите бебета на множеството европейци нормално се раждат със сини или сиви очи.

Меланоцитите освобождават пигмента, като реагират на светлина. Тъй като бебето е на мрачно преди раждането, концентрацията на пигмент при раждането е извънредно ниска и цветът на очите при новородените постоянно е наследник или сив. С течение на времето (понякога в продължение на няколко години) цветът на очите ще се промени при контакт със светлината.

Ако равнището на меланин (цветен пигмент) се е нараснало леко след раждането, тогава бебето може да остане синеоко. Малко повече меланин - очите стават зелени или лешникови (подобен колорит се назовава още орехов, зелено-кафяв, маслинен). Кафявите очи са резултат от дейното произвеждане на меланин. Кафявите очи нормално резервират цвета си през целия живот.

Отделно би трябвало да се означи, че цветът на очите и остротата на зрението нямат научно потвърдена връзка. Някога се е считало, че хората със светли очи имат по-малко остро зрение от тези с тъмни ириси. Многобройни проучвания потвърдиха, че това изказване е неправилно.

Кога цветът на очите на детето може да се смята за финален?

 Цвят на очите на бебето

Трудно е да се каже сигурно по кое време цветът на очите на новородените ще спре да се трансформира, този развой може да бъде доста самостоятелен. Обикновено цветът на очите се развива изцяло до края на първата година от живота, само че измененията в цвета се забавят, откакто бебето навърши шест месеца. При някои деца цветът може да продължи да се трансформира в продължение на 3 до 5, даже 10 години.

Какъв цвят ще имат очите на вашето бебе?

Цветът на очите е унаследен и се дефинира най-вече от една хромозома, съдържаща два гена. Единият дефинира равнището на меланин в ириса, другият управлява интензивността на меланоцитите. Тези два гена играят съществена роля в образуването на цвета на очите. В този развой вземат участие и други гени, само че тяхната роля е по-малко значима.

Невъзможно е тъкмо да се предскаже цвета на очите на детето въз основа на цвета на очите на родителя. Въпреки че в някои случаи генетиката може да играе за вас и упованията ви ще бъдат доказани.

Ето някои евентуални модели, когато става въпрос за бебешки цвят на очите:

- Ако и двамата родители имат сини очи, тогава има огромна възможност детето да има сини очи;

- Ако и двамата родители имат кафяви очи, тогава има огромна възможност детето да има кафяви очи;

- Ако някои от бабите и дядовците имат сини очи, детето ви е по-вероятно да има сини очи;

- Ако единият родител има сини очи, а другият има кафяви, тогава детето има 50/50 късмет да има кафяви или сини очи.

Някои болести и генетични особености, влияещи върху цвета на очите

- Албинизъм. Очите са червени на цвят, защото няма меланин, а кръвоносните съдове се визуализират;

- Болестта Аниридия. При аниридия цветът на ириса изцяло липсва, което визира зрението. Аниридията е рядко генетично заболяване;

- Болестта Хетерохромия. Всички бебета, родени с това заболяване, имат разнообразни нюанси на двете очи: едното е със ярък звук, другото е по-тъмно. Но патологията няма да засегне зрителния орган.

Освен това цветът на ириса оказва помощ при диагностицирането на разнообразни болести:

- при анемия склерата придобива синкав оттенък;

- захарен диабет, или по-скоро неговата тежка форма, придава розов нюанс на ириса;

- тумори и новообразувания предизвикат потъмняване на цвета на очите;

- заболяването на Уилсън-Коновалов образува ослепителен и изразителен пръстен към ирис;

- за всевъзможни болести, изключително съпроводени от повишение на температурата, цветът на очите на бебето може да потъмнее.

Цветът на очите на вашето бебе е толкоз неповторим, колкото и самото бебе. И с какъвто и цвят да се окаже, гледането в тези очи е същинско благополучие!

Източник: advice.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР