С идването на талибаните на власт в Афганистан влиянието на

...
С идването на талибаните на власт в Афганистан влиянието на
Коментари Харесай

Близките връзки на Москва с талибаните


С идването на талибаните на власт в Афганистан въздействието на Русия в района нараства. Москва възнамерява и интернационална конференция за Афганистан - с цел да се възползва от контактите си с ислямистите.

Делегации на талибаните към този момент са били три пъти в Москва тази година

Представителите на талибаните познават добре пътя до Москва. Руското външно министерство ги одобри към този момент три пъти тази година - през януари, март и за последно през юли. Така нареченият " Московски формат " за Афганистан, който ще се организира на 20-и октомври, ще бъде първата интернационална конференция, в която талибаните ще се включат, откогато поеха властта в Кабул.

Русия копира политиката на Съединени американски щати

През последните години руснаците разшириха контактите си с ислямистите и това в този момент им се изплаща. Преломът настъпи през 2016-а година. Тогава Вашингтон, под управлението на Доналд Тръмп, изиска да стартира договаряния с талибаните. Русия не искаше да остане по-назад, споделя Андрей Казанцев, специалист по Афганистан и учител в Московския държавен институт по интернационалните връзки. " Освен това тогава казусът с " Ислямска страна " в Афганистан бе сериозен ", изяснява Казанцев. На границата с Централна Азия имаше " централизация на терористи ".
Редакцията предлага
Фактът, че талибаните са оповестени за терористична организация и от Русия, очевидно не е попречил на никого. Подобен казус е имало и преди, напомня Казанцев пред Дъждовни води. През 2013-а година Русия одобри тогавашния президент на Египет Мохамед Морси, който е част от организацията " Мюсюлманско приятелство ".

Основна роля за положителните връзки сред талибаните и Кремъл играе Самир Кабулов, специфичен делегат на съветския президент в Афганистан. 67-годишният посланик и някогашен дипломат в Афганистан има имиджа на " съвсем юрист на талибаните на интернационалната сцена ", заключава московският център " Карнеги " в собствен разбор. " Трябва да изградим връзки с новите ръководещи в Афганистан. Честно казано, ние по този начин и правихме през последните осем години. Затова приехме измененията в Афганистан релативно умерено ", споделя Кабулов.

Обвинения в оръжейни доставки

По въпроса за вероятните секрети контакти сред Русия и талибаните могат единствено да се вършат догатки. Вашингтон от дълго време упреква Москва, че продава оръжия на ислямистите. " Руснаците от 10 години продават леки стрелкови оръжия, които заплашват американците ", съобщи през 2020-а година тогавашният външен министър на Съединени американски щати Майк Помпео. Русия отхвърли обвиняванията. " Талибаните в действителност притежаваха съветски оръжия ", споделя Андрей Казанцев. Но те може да са се сдобили с тях в района, да вземем за пример от Таджикистан, изяснява специалистът.

През 2020-а в американските медии се появи още по-тежко обвиняване: Русия предложила на талибаните пари за главите на американски бойци. " Ню Йорк Таймс " тогава заяви, че Помпео е отправил предизвестие към своя съветски сътрудник Сергей Лавров, а представителят на Кремъл Дмитрий Песков заприказва за " неистини ". В началото на пролетта администрацията на Джо Байдън разгласи, че американските секрети служби правят оценка достоверността на тази информация като " ниска до приблизително висока ".

Русия ускорява военното си наличие в района

Русия бе по-добре готова от Запада за смяната на властта в Кабул. Руското посолство в афганистанската столица е едно от дребното, които не бяха затворени. Но Русия към момента не признава новото ръководство. Москва разгласи, че желае да изчака и да види какъв брой " цивилизована " ще е новата власт в Кабул.

Москва се пробва да координира своята политика в Афганистан с други страни в района, най-вече с Китай и Пакистан. Но Кремъл слага главния акцент върху някогашните руски републики в Централна Азия. Влиянието на Москва през последните месеци там набъбна. Русия е обвързвана с доста от републиките там във военния съюз " Организация на контракта за групова сигурност " и поддържа най-голямата си военна база в чужбина в Таджикистан. След промяната на властта в Кабул, Кремъл към този момент изпрати стотици бойци, танкове и бойни самолети за взаимни учения. Такива учения ще се организират и на таджикистанско-афганистанската граница по време на договарянията в Москва. Освен това Русия достави Таджикистан с нови оръжия, включително разследващи танкове.

Изпращането на войски в Афганистан остава табу за Кремъл

Всички тези ходове са част от дълготрайната тактика на Москва да построи хигиеничен кулоар, споделя Казанцев. Най-голямата грижа на Кремъл е, че бойци на " Ислямска страна " могат да стигнат през Афганистан и Централна Азия до Русия.

Едно е ясно: Русия никога няма да изпрати войски в Афганистан - както в миналото направи Съветският съюз. Президентът Владимир Путин обясни това още преди години, когато на НАТО беше позволено да употребява съветска инфраструктура за снабдяването на частите на Алианса в Хиндукуш, напомня Казанцев.

Експертът изяснява съветския метод в района по този начин: " Москва желае да се схваща с най-силния състезател в Афганистан. Преди това бяха американците, в този момент са талибаните ". Казанцев въпреки всичко показва, че никой в ​​Русия няма цялостно доверие на талибаните. А до момента в който обстановката в Хиндукуш е нестабилна, Москва ще продължи да разчита на комбинацията от дипломация и заплашване.

Източник: dw.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР