Русенската консултантска фирма в областта на обществените поръчки „СИП 2000”

...
Русенската консултантска фирма в областта на обществените поръчки „СИП 2000”
Коментари Харесай

Русенска фирма работи на 4-дневна работна седмица. Успешен ли този модел?

Русенската консултантска компания в региона на публичните поръчки „ СИП 2000” е удовлетворена от опита си.

В годините на зрелия соц, когато почивката в събота към момента бе мираж, българите си разказваха оня анекдот за сръбската работна седмица. Според комшиите понеделникът бил следпочивен ден, вторникът - предработен, срядата - работен, четвъртък - следработен, а петък - предпочивен. А съперниците на Тито питали - всяка сряда ли ще работим?

Сега в Европа на дневен ред е четиридневната работна седмица, а у нас към момента се чудим допустимо ли е в действителност да работим по-малко, а да получаваме пари за цялостен щат. Може, само че би трябвало доста да вдигнем успеваемостта си, настояват специалистите.

Моделът 4 дни на работа, 3 отмора, а заплатата си върви към този момент се тества в много компании в разнообразни страни по света, написа.

Звучи отлично, само че работодателите не са подготвени да си оставят „ магарето в калта” и слагат условие, което звучи по този начин "100:80:100 ". Това значи 100% възнаграждение за 80% от работното време в подмяна на ангажимент за поддържане на най-малко 100% продуктивност. И не, шефовете на тези компании не са чак такива филантропи и не вършат нововъведението от положително сърце.

Опитът е посочил, че уплашеният, изнемощял и демотивиран чиновник не може да даде най-хубавите резултати в работата си.

Миналия месец Англия разгласи, че шест огромни компании, в това число английското поделение на японската Саnоn, ще вземат участие в пилотен план за въвеждане на 4-дневна работна седмица.

В продължение на половин година ще се тества хипотезата, че намаляването на работното време покачва продуктивността на бизнеса и благосъстоянието на личния състав. Проектът е по самодейност на Андрю Барнс и Шарлот Локхарт, новозеландски бизнесмени, които са "направили " парите си от финанси и право, преди да станат измежду първите, потвърдили, че условието към личния състав да работи по-малко часове покачва продуктивността и ги прави по-отговорни към работата.

За 4-дневна работна седмица по света и у нас се приказва от дълго време и това е обвързвано най-много с гневното движение на живот и все по-честите проявления на „ бърнаут”. Преди пандемията няколко български компании също се впуснаха в опита, защото естеството на работата им го позволяваше.

Русенската консултантска компания в региона на публичните поръчки „ СИП 2000” е удовлетворена от опита си. Според шефа Петър Петев работната атмосфера се е подобрила, а мотивацията при хората - мощно се е повишила. „ Сега, поради пандемията и въвеждането на хоум офис, нещата доста се размиха”, със страдание означи Петър Петев. Хората нямат работно време, като има работа - си я правят.

Промени се самото другарство във компанията - общи чатове, видеооперативки, организацията е напълно друга, споделя за фирменото всекидневие той. Началото на опита си обаче разказва по този начин: „ Привърженик съм на по-простите неща и вместо да изобретявам комплицирани бонусни системи, направих заплатите в офисите в Русе, Бургас и Стара Загора като на сътрудниците им консултанти в София, а в допълнение им дадох и един свободен ден. Това се оказа мощно мотивиращ фактор “. Мениджърът има компания и в региона на земеделието. Там също се показал като модернист. В дейния сезон служащите се трудили крепко, а в 3-месеца през зимата си почивали, като получавали трудово заплащане. Така той де факто нямал сезонни служащи, а нещо доста по-ценно - правилни, опитни и добре подготвени хора.

4-дневната работна седмица обаче не е използвана за всеки бизнес даже и при най-хубаво предпочитание от страна на екипа и мениджмънта. Тя не може да се ползва за индустриални предприятия, които имат непрекъснати поръчки, нито за сферата за услугите - заведения за хранене, хотели, магазини. Единственият вид за такива бизнеси е да имат повечко личен състав и надлежно да разполагат с повече пари за фонд работна заплата. Така биха могли да разделят екипите на две - първият да работи от понеделник до четвъртък, а вторият - от сряда до неделя с един ден застъпване.

Подобна скица употребява още от 2019 година варненската счетоводна адвокатска фирма "СКК Делта консулт ", а началото съвпаднало с въвеждането на нов програмен продукт в компанията. Съдружникът в адвокатската фирма Цветелина Великова описа в свое телевизионно изявление, че от първостепенна значимост било да се изясни на работещите тъкмо какъв е проектът да се оправят с размера на работата, очакван за 4 дни вместо за 5, без това да провокира спомагателен стрес. Фирмата разпределя част от екипа в понеделник, а друга част в петък, тъй че останалите да могат да почиват в един от двата дни.

Работното време на счетоводната адвокатска фирма се запазило непроменено, тъй че клиентите напълно не са усетили смяната. Формално, всеки работещ във компанията по контракт продължава да е на 5-дневна работна седмица и на 8-часов работен ден, тъй като Кодексът на труда към този момент не е планувал обстановка с 4-дневна седмица. Резултатът на „ Съюзна контролна комисия Делта консулт” в резюме: чиновниците са по-мотивирани, периодите за осъществяване на дилемите са съкратени не без помощта и на профилирания програмен продукт, а клиентите изобщо не са усетили смяната. Нови чиновници не са били назначавани.

Решава проблеми при финансови рецесии

Румънският авиопревозвач Tarom в разгара на туристическия сезон предишното лято разгласи, че минава на 4-дневна работна седмица. Тук обаче въпросът е различен. Заплатите на чиновниците бяха понижени. И не беше отговорна единствено здравната рецесия с ковид-19 и понижените пътувания, а дълги финансови проблеми на самолетната компания. Това бе един от методите Tarom да редуцира разноските си.

Между другото, последователите на по-кратката работна седмица имат един непредвиден коз в своя изгода - този нов метод ще понижи и въглеродния отпечатък в международен мащаб.

И работохолиците в Япония са подготвени за дълъг уикенд

Учудващо, само че и най-големите работохолици в света - японците, обмислят такава смяна в работния развой. Те се славят като дисциплинирани, търпеливи, издържливи и високопроизводителни служащи. Буквално - работят до гибел. Имат си и тично японския феномен "кароши ", или "смърт от преправяне ". Изследване от 2016 година сподели, че един от пет чиновници в Япония е в риск от "кароши ", а съвсем четвърт от фирмите упорстват чиновниците да работят по над 80 часа изключително всеки месец.

Така неколкостотин души умират всяка година от сърдечни удари или други медицински проблеми, породени от преправяне и стрес. Много други се самоубиват. Това принуди законодателите в Страната на изгряващото слънце да създадат закон, който да лимитира изключителния труд.

Японското поделение на Місrоѕоft към този момент направи първия тест на четиридневна работна седмица и той сподели забележителни резултати.Технологичният колос записва съвсем 40% скок в равнищата на продуктивност, 23% спад в разноските, по-малко ползване на електрическа енергия и 58.7% по-малко отпечатани хартиени страници.
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР