Премиерът Бойко Борисов е свикал извънредно правителствено заседание, на което

...
Премиерът Бойко Борисов е свикал извънредно правителствено заседание, на което
Коментари Харесай

Удължават извънредната епидемична обстановка до 30 април

Премиерът Бойко Борисов е свикал изключително държавно съвещание, на което е било решено да се удължи срокът на изключителната епидемиологична конюнктура до 30 април, оповестяват от пресслужбата на кабинета. Борисов е разпоредил на министъра на опазването на здравето Костадин Ангелов да изготви заповед, в която ясно да бъдат написани периодите за поетапното разхлабване на ограниченията.

Във връзка с работата на заведенията за хранене, заведенията и нощните клубове министър-председателят е изискал от здравния министър да организира среща с представители на бизнеса и да обсъдят вероятните решения. Един разновидностите е заведенията да отворят още при започване на февруари при 50% потенциал и с работно време до 22,30 часа, като в този случай рискът е те още веднъж да бъдат затворени при утежняване на епидемиологичната конюнктура. Другият вид е да отворят от 1 март, като до тогава се поддържат със средства, отпуснати с нотификация.

Подкрепата, която държавното управление е осигурило за опазване на работните места и в помощ на бизнеса от началото на пандемията досега възлиза на близо 2 милиарда лв.. С разплатените към този момент ограничения по линия на Министерството на труда и обществената политика, възлизащи на към 1 милиарда лева са непокътнати 300 000 работни места и е предотвратен рискът от двойно повишаване на безработицата в страната. В резултат в края на предходната година безработицата в България е достигнала най-ниската стойност след края на изключителното състояние от месец май, а все още продължава да бъде също под 7%, показват от ведомството.

По линия на Министерството на стопанската система размерът на средствата, които са стигнали до бизнеса, са 550 милиона лв., като по още 440 милиона лв. тече процесът по разплащане.

Министърът на стопанската система Лъчезар Борисов е изтъкнал, че по мярката, изпълнявана от Национална агенция за приходите, за чието осъществяване бяха нужни и законодателни промени, към този момент са в ход нарежданията на средствата към бизнеса.

„ 8163 компании ще получат близо 116 милиона лв. по тази мярка. В момента в ход е и разплащането на аварийния лист от процедурата за поддръжка на микропредприятия. По нея бяха подкрепени към този момент над 21 000 компании със 173 милиона лв.. Обещахме на бизнеса, че и аварийните описи ще бъдат преразгледани. В момента тече разплащането и към тях, като 3354 микро компании ще получат още към 26 милиона лв. “, е оповестил министър Борисов.

При процедурата за междинни предприятия към този момент са били изпратени поканите до всички компании, които сполучливо са минали оценката и сега се чака бизнесът да показа своите доклади и да подпише договорите си. По тази процедурата 1703 броя планови оферти ще бъдат финансирани с безплатна помощ в размер на 233,6 млн. лв.. Вицепремиерът Томислав Дончев е изтъкнал, че всички ограничения се финансират със средства от държавния бюджет, от европейските фондове или с инструмента „ SURE “.

„ Каквито и ограничения за подкрепяне и на предприятията, и на заетостта да са приложени, никой от нас няма искания, че която и да е мярка може да замести действителния бизнес. Това са ограничения, които имат за цел да запазят служащите и предприятията, а не да компенсират естествения стокооборот “, е декларирал Дончев.

„ Понеже се появиха спекулации кое е приоритет и кое не е – всичко ни е приоритет. Всяко дружество ни е приоритет, всеки ангажиран ни е приоритет. И в случай че някъде се постановат ограничавания, това е не тъй като имаме снизходително отношение към който и да е било бранш. Това е само в тази ситуация, когато работата на един влиза в спор със опазването на здравето и основава опасности за здравето и живота “, е добавил вицепремиерът.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР