Представителството на Съюза на българските художници - Стара Загора очакват

...
Представителството на Съюза на българските художници - Стара Загора очакват
Коментари Харесай

Под липите гостува изложбата СЕРИОЗНО на Веселин Дамянов – Ves

Представителството на Съюза на българските художници - Стара Загора чакат гостуваща галерия на Художествена изложба – Казанлък. Експозицията „ (НЕ)Сериозно “ ще бъде открита в петък – 3 февруари, от 18:00 часа, в изложбена зала „ Лубор Байер “. Това ще бъде нейната премиера отвън Града на розите. Под липите ще остане разполагаем до 27 февруари. На вернисажа на изложбата, за първи път ще бъде показан и едноименния азбучник от експозицията, която ще гостува до края на февруари месец. Куратор е доктор Пламен Петров, шеф на ХГ - Казанлък.

Веселин Дамянов, по-известен като „ бат Вес “, е художник, чийто креативен почерк разкрива изключителната му дарба да си играе с пространството и времето. Като на смешка, доброволно и несериозно. Вглеждайки се в детайлите обаче, няма по какъв начин да не открием, че зад това негово откровено развлечение в креативния развой – заключено сред концепцията и творбата, стоят освен низ от страсти, а и куп съществени монолози на създателя, предизвикани от проблематичното ни съществуване. Разговори, които той води чрез облиците, излизащи всекидневно отдолу под ръката му. Образи, които той поставя еднообразно съществено както върху белия лист и рекламните брошури от пощенската кутия, насърчаващи да гласуваме и пазарим, по този начин и върху плочките в банята. Драсканици, които не са просто креативен подтик, концепция за рисунка, провокираща сетне да бъде осъществено в материал произведение. Не, това са трайни следи, които имат независимо място в творчеството на художника и още по-важно – в идейно, естетическо, а и техническо отношение те са изведени до равнището на „ приключената творба “.
-->
В изложбата (НЕ)СЕРИОЗНО е подложен акцент точно върху тематиката за драскулката като примитивен креативен жест, който в художествения развой при Веселин Дамянов – Ves разрешава освен схващане на графичните му и живописни реализации, само че и изобщо независимо битие. Драсканицата, като произведение единствено по себе си, извървява дълъг исторически път, чието начало можем да мислим, че е положено епохи преди динамичното двадесето столетие. Днес проучванията на историците на изкуството демонстрират значимото място на драскулките в историята на изкуството изобщо. Драсканиците се явяват под дърво и камък – в маргиналните полета на средновековните ръкописи, по гърбовете на иконите, или прикрити под гигантските стенописни композиции и са скъпи свидетелства за столетия, процеси, събития. Те могат да бъдат открити върху гърбовете на шедьоври, излезли отдолу под ръцете на създатели като Леонардо, Микеланджело, Тициан. Така още през ХVI век драсканиците ще бъдат декларирани като креативен жест, който има свое самостойно значение. Веселин Дамянов – Ves си играе с тези първоначални следи към този момент повече от две десетилетия, само че при него те всеки път са свързани, не просто физически, а и идейно, с основата върху, която са положени. Полепналите по страниците на книги и списания думи, изображения, смисли, се свързват с концепцията на създателя за облика, концепция, която сетне мисълта и тренираната му ръката ще развият. Така върху преупотребения лист среща си дават минало и настояще, там и тук, непознато и свое. На границата на (не)съзнавано се раждат нови облици, чиято единствена цел, не е да подлага на критика и още по-малко да упреква и обявява, а само да изследва и схваща – форма, цвят, събития и връзки. Именно в устрема за схващане е огромната стойност на изложбата (НЕ)СЕРИОЗНО, в която границите сред блуждаещата линия на художника, рисунката и графиката се разтварят, удостоверявайки, че в креативния свят на Веселин Дамянов – Ves те имат своето равностойно значение. И таман по тази причина създателят има и неподражаемо в умелостта, в естетиката, само че на първо място в (не)сериозността си място на актуалната художествена сцена.

Художникът Веселин Дамянов е роден в Сливен на 30 май 1977 година. Там приключва междинното си обучение в Национална художествена гимназия „ Димитър Добрович “ със компетентност „ Плакат “. През 2002 година приключва бакалавърска степен във Великотърновския университет „ Св. св. Кирил и Методий “, факултет „ Изобразително изкуство “ със компетентност „ Графика “, а от 2004 година е магистър по „ Живопис “ в същото образователно заведениe. От същата година членува в Съюз на българските художници, а през 2014 година печели креативен престой в Международния център за изкуства „ Сите дез ар “ в Париж, Франция. Осъществил е над 20 независими изложения и се включва със свои произведения в над 160 сборни изложения, състезания и биеналета, където е отличен с повече от 70 награди, над 15 от които първи. Негови произведения участват в музеи и частни сбирки в голям брой европейски страни, както и в Китай, Канада, Тайланд, Съединени американски щати, Япония, Малайзия и други.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР