Пандемията засилва разделението на европейския пазар на труда между квалифицирани

...
Пандемията засилва разделението на европейския пазар на труда между квалифицирани
Коментари Харесай

Европа се нуждае от преквалификация, за да избегне масова безработица

Пандемията ускорява разделянето на европейския пазар на труда сред квалифицирани и неквалифицирани служащи макар финансовата поддръжка на държавните управления, предотвратяваща повтаряне на всеобщата безработица, породена от финансовата рецесия преди десетилетие, написа Financial Times.

Пазарът на труда на блока е значително предпазен от последствията от коронакризата поради великодушните държавни тласъци и политиката на централните банки. Това включва стратегии за покриване на заплатите на към 50 млн. души, които са били съкратени при първата вълна.

Перспективите се усъвършенстват от лятото насам макар втора вълна и въведените нови стопански блокади, съгласно Consensus Economics, която осреднява икономическите прогнози на водещи икономисти.

 {{ otherArticle[0].article.title }}
Падането на облагите и неизбежните санкции за несъразмерни емис...

Според Евростат заетостта в блока се е нараснала с съвсем 1% през третото тримесечие, защото доста от тези, които са напуснали работната мощ напролет поради ковид, са се върнали на работа или са намерили нова. " Този път приказваме за големи проекти за фискално възобновяване в Европа, които би трябвало да могат да предотвратят голям скок на безработицата ", разяснява Стефано Скарпета, шеф по заетостта на Организацията за икономическо съдействие и развиване (ОИСР).

Броят на рекламите на уеб страницата за работни места Indeed се намали внезапно, когато пандемията удари, само че от този момент отчасти се възвръща. Например през ноември се регистрира 25 на 100 спад на годишна база на обявите в Италия по отношение на 43% през юни.

Цялостното усъвършенстване обаче прикрива някои елементи. През първата половина на годината се следи 7% спад на работните места за нискоквалифицирани служащи в еврозоната, до момента в който броят на висококвалифицираните работни места нараства с 3%, съгласно Европейската централна банка (ЕЦБ).



Хората, които губят работата си, се нуждаят от преквалификация, защото има противоречие сред създаваните работни места и тези, унищожени от рецесията. " Дори и да се основат задоволително нови работни места в стопанската система след пандемията, те може да не са еднообразно налични за всички ", разяснява в своя тирада шефът на ЕЦБ Кристин Лагард.

Повишената автоматизация в доста промишлености в 26-те най-големи стопански системи в света се чака да унищожи 85 млн. работни места до 2025 година, само че ще сътвори и 97 млн. нови, т. е. чисто ще има 12 млн. работни места повече, съгласно неотдавнашен отчет на Световния стопански конгрес.



Предизвикателството пред политиците е да оказват помощ на служащите, които губят работата си, да усвоят нови умения, които да им разрешат да поемат нови функции, споделя Кристоф Каленберг, началник планове за пазара на труда в Академията Рандстад в Ешборн. " Ако сте инженер в Airbus или VW, на към 50 години сте и загубите работата си, мъчно ще намерите нова, тъй като в действителност не сте подобаващи за Tesla ", показва той.

да вземем за пример, с цел да форсира прехода към електрически и самостоятелни коли, спонсорира построяването на клон на учебно заведение за осведомителни технологии покрай централата на концерна във Волфсбург. Само през идната година ще бъдат подготвени 600 души. Няма да има условия за някаква съществуваща просветителна подготовка, искащите да се образоват би трябвало да се явят на логичен тест. Така ще се привлекат и по-малко образовани служащи, които ще изградят нови цифрови умения.

Икономистите упорстват европейските държавни управления да изместят фокуса си от разноските, с цел да подсилят съществуващите работни места, да създадат повече за преквалификацията и за пренасочване на заетите в най-засегнатите браншове.

" Важно е да се премине от просто отбрана на работното място със статукво към попречване на повсеместен растеж на безработицата ", разяснява Катарина Утермьол, икономист в Allianz. " Ако се дават бонуси на компании, с цел да наемат служащи, това може да ги подтиква да основават повече работни места ", добавя тя.

Нийл Ширинг, основен икономист в Capital Economics, добавя. " Със сигурност държавната поддръжка е помогнала да се изолира пазара на труда от най-лошите последствия от пандемията. Твърде рано е да се каже обаче, че държавните управления са предотвратили по-голям растеж на безработицата ", заключава той.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР