Основната характеристика на 9-и септември е разделението, но проблемът е,

...
Основната характеристика на 9-и септември е разделението, но проблемът е,
Коментари Харесай

Петър Стоянов: Суетата кой да е най-десен разруши тъканта на десницата

Основната характерност на 9-и септември е разделянето, само че казусът е, че обществото продължава да е разграничено и в този момент. Това съобщи експрезидентът Петър Стоянов пред bTV. 

" Толкова години след рухването на комунизма, хората, които са продали душите си, с цел да служат на този комунизъм, не престават да ненавиждат всеки почтен и честен човек, тъй като в неговото лице се оглеждат като в огледало, виждат своето непочтеност. Това е диря, която ни преследва толкоз години. Тук намирам в психически проект моралното покваряване, с което комунизмът способства за днешната деморализацията на българското общество. Това е огромният проблем – смяната на манталитета. Много от тези хора ловко се нагласиха и се възползваха от днешната система ", разяснява той. 

Стоянов акцентира, че Деветосептемврийската гражданска война " промени радикално българския нрав. От страна с същински хора през днешния ден се превърнахме в страна с корупция в най-черни краски ". По думите му е обяснимо, че младежите, които не са живели по времето на комунизма, бленуват за твърда ръка, което важи и за някои от тези, които гледат с носталгия на времето на баничките по 15 ст.

Десният човек не е оня, който подвига лозунги и служи на личната си суетност, желаейки да бъде най-десния или единствения десен. Десният е оня, който се грижи са фамилията си, за градинката пред блока си, за личната си къща, който заплаща налозите си, който е честен към хората към него ", добави експрезидентът.

Той не скри разочарованието си, че десницата сега е избутана в ъгъла на политическата сцена. 

" Докато в редиците на Българска социалистическа партия и ГЕРБ виждаме някаква партийна взаимност, даже при огромни кавги, то при нас в десницата освен, че нямаше взаимност, а се виждаше омразата един към различен. Вечната суетност какъв да е най-десен унищожи тъканта на десницата. Това за мен е необяснимо ", разяснява Петър Стоянов. 

" Аз дълго време си бях изработил защитна ризница, изключително откакто изгубих изборите, и споделях, че няма да вземам участие в политиката, даже под дулото на револвера, в този момент разбирам какъв брой неуместно и безгрижно е било това. Това не значи, че ще се върна в политиката. Истината е, че всеки умишлен българин, който може да помогне с нещо, би трябвало да го направи. Това е чест и достолепие, само че би трябвало да се запазиш от съблазните ", сподели още той. 

Петър Стоянов разяснява и мястото на Георги Марков в българската историческа памет. 

" Той се занимаваше с логиката на психиката на комунизма, с механизмите, които ги движат и от тази позиция той беше може би най-ненавижданият човек от комунистическия режим в България. Талантливите му текстове се слушаха доста по радио Свободна Европа. Беше доближен до персоналния кръг на Тодор Живков и те смятаха това, което прави, за същинско изменничество от позиция на мафиотското кланово мислене – човек, който е позволен до клана, а по-късно потегля против него надали не, беше обявяван за изменник. Но най-важната причина е, че до тогава се създаваше мит, че за разлика от лекомислените чехи, поляци, словаци, унгарци, чиито интелектуалци постоянно подлагаха на критика своя режим, пишеха писма против него, се смяташе, че българската интелигенция покорно е строена зад комунистическата партия, отпред с нейния началник Тодор Живков. Точно Георги Марков разруши този мит. Той в действителност изми лицето на българската интелигенция. И в този момент към момента има хора, които вършат съществени опити да го дискредитират, да го маргинализират. Това значи, че Георги Марков нанесе тежък удар на комунистическата система ", безапелационен е Стоянов.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР