Нов вид резонатор може да предава квантова информация с помощта

...
Нов вид резонатор може да предава квантова информация с помощта
Коментари Харесай

Квантовият интернет е още по-близо, благодарение на нов пробив в областта на резонаторите

Нов тип резонатор може да предава квантова информация благодарение на единични фотони от силициево устройство, снабдено с няколко десетки атома ербий

Емил Василев преди 2 минути 4 Сподели

Най-четени

IT НовиниДаниел Десподов - 15:34 | 19.06.2023

Всички, които са употребили търсачката на Гугъл за интервала 2006-2014 година, могат да получат парична отплата

IT НовиниЕмил Василев - 19:08 | 19.06.2023

Еврокомисарят Тиери Бретон желае всички страни членки да забранят на Huawei и ZTE да доставят 5G съоръжение в Европейски Съюз

ТелефониЕмил Василев - 11:18 | 19.06.2023

MIUI 15: Предварителен лист на устройствата, които се чака да получат актуализацията

Емил Василевhttps://www.kaldata.com/

Квантовият интернет е с още една стъпка по-близо до действителността, с помощта на нов пробив, който разрешава кодираната квантова информация да се предава на разстояние.

Квантовият интернет дава обещание съвършена осведомителна сигурност на квантово механично равнище при предаването на информация благодарение на кюбити, които ще се разпаднат на инцидентна информация, в случай че някой се опита да я прихване.

Всички квантови технологии се основават на така наречен кюбити, обикновените носители на квантова информация. Свързването на квантовите системи изисква предаването на тези кюбити сред квантовите системи.

Изследователи са намерили метод да създадат тъкмо това, като употребяват вградени в силиций атоми на ербий (Er), които, когато бъдат възбудени от светлина благодарение на оптичен кабел, ще излъчват единични фотони, съдържащи тази квантова информация.

„ За да се употребяват механически тези фундаментални свойства на ербия, би трябвало да се подтикват атомите да излъчват обособени светлинни частици по следен метод. По този метод може да се сътвори интерфейс за изпращане или приемане на квантова информация. “

казва Андреас Гритш, докторант от изследователският екип

По-конкретно, нанофотонният резонатор, който основават атомите на ербия има идеални свойства за предаване на информация, защото те излъчват светлина с дължина на вълната 1536 нанометра, която е идентична с дължината на вълната, употребена при класическите връзки по оптична мрежа.

За разлика от класическите мрежи обаче, този резонатор не се нуждае от огледала като другите оптични резонатори, а употребява специфичен бистър силиций с няколко дупки в него с диаметър единствено няколко нанометра. Като цяло целият резонатор е с размер единствено няколко микрометра и съдържа единствено няколко десетки атоми ербий.

„ Фактът, че това е допустимо в бистър силиций предлага спомагателна опция за осъществяване на квантови мрежи, тъй като този материал се употребява от десетилетия за произвеждане на типичен полупроводникови детайли, да вземем за пример микрочипове за компютри, смарт телефони или навигационни устройства. “

казва професор доктор Андреас Райзерер, част от изследователският екип

В идеалния случай това би означавало, че към този момент е налице индустриалната инфраструктура за основаване на тези нови резонатори когато повече квантови системи са подготвени да бъдат свързани в мрежа.

„ Това значи, че за приложенията на квантовите технологии, като да вземем за пример построяването на квантови мрежи, силициевите кристали също могат да се създават с високо качество и непорочност. “

прибавя Райзерер

Новото проучване е оповестено тази седмица в списание Optica.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР