Не може да се говори, че язовирите у нас са

...
Не може да се говори, че язовирите у нас са
Коментари Харесай

Цъкащи бомби ли са язовирите, говори експерт

Не може да се приказва, че язовирите у нас са " цъкащи бомби ". Това разяснява в " Денят стартира " на Българска национална телевизия проф. Димитър Кисляков, началник на Катедра " Хидротехника и хидромелиорации " в УАСГ.

Ако не се поддържа механически грамотно, с течение на времето язовирът може да стане рисков. Той може да бъде оборудване с висок второстепенен риск - т.е. при избрани събития освен той да се унищожи, само че и да има рискови последствия от това, изясни специалистът.

По думите му, всяко техническо оборудване има потребност от постоянно поддържане, а при поддръжката и ремонта на язовирите, доста действия изискват да се работи на изсъхнало.

В 21 век всевъзможни действия в строителството могат да се правят и под вода, само че със напълно други експерти, материали и на напълно други цени, безапелационен е професорът.

Той изясни, че преливниците спадат към така наречен облекчителни уреди и имат за задача да обезопасяват високата вълна. Има си условия за какъв клас язовир какво надвишение и висока вълна може да бъде поета, изясни проф. Кисляков.

Собствеността върху язовирите мина през избрани стадии и някои от тези въпроси се наложи да бъдат нормативно регламентирани, сътвори се надзорен орган. Проблем у нас е, че прекалено много ведомства имат отношение към водите и ръководството на водите по принцип е отделено от техническото положение на оборудванията. Решението на този проблем не би било просто и би изисквало коренно безредие на цялата нормативна уредба, счита професорът.

Големите язовири у нас изрично са в положително положение, проблемите се вземат решение все по-добре. Ако би трябвало да обобщя, бих споделил, че сме се изкачили много над дъното, сподели в умозаключение проф. Кисляков.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР