Над 200 лечебни заведения, сред които най-големите болници, са интегрирали

...
Над 200 лечебни заведения, сред които най-големите болници, са интегрирали
Коментари Харесай

Над 200 болници приемат пациенти чрез електронна хоспитализация

Над 200 лечебни заведения, измежду които най-големите лечебни заведения, са интегрирали системите си с Националната здравноинформационна система (НЗИС) и имат опция да записват пациенти за лекуване с електронни посоки за хоспитализация. Това стана допустимо, откакто “Информационно обслужване” АД построи и пусна в употреба модула за електронно подаване и обработка на посоки, в сходство със заложените от здравните управляващи периоди. Съгласно Националния рамков контракт от през днешния ден, 1 август 2022 година, всички лечебни заведения са включени в НЗИС и са задължени да подават по електронен път осъществените действия по хоспитализация, дехоспитализация, извършени лабораторни проучвания, съвещания, издаване на епикризи и други До 1 август 2022 година лечебните заведения са записали близо 3 000 пациенти посредством новата функционалност „ е-хоспитализация “.

Общият брой на генерираните електронни посоки за хоспитализация към днешна дата е над 48 000. Модулът беше пуснат в употреба на 1 юни 2022 година, а от през днешния ден НЗИС обгръща и болничната помощ, като по този метод процесите напълно се цифровизират. На всички заети звена от болничната помощ бе дадена опция да тестват системата авансово, да се срещнат в елементи с функционалността ѝ и да изчистят зародилите неточности, дружно с разработчиците на медицински програмен продукт. Екипи на „ Информационно обслужване “ АД са ситуирани в огромните лечебни заведения и са подготвени да окажат подпомагане 24 часа в денонощието на изпълнителите на болнична помощ при работа със системата.

„ За по-малко от две години „ Информационно обслужване “ АД съумя да построи най-важните системи за електронизиране на процесите в извънболничната и болничната помощ “, сподели изпълнителният шеф Ивайло Филипов. По думите му с изключение на построяването на НЗИС, компанията сътвори основни планове в опазването на здравето, измежду които са Национален указател за битка с COVID-19, издаване на европейски зелени Коронавирус документи, електронен указател на искащите да се имунизират, мобилно приложение за сканиране на Коронавирус документи, система за електронни рецептурни книжки и други „ Проектите на „ Информационно обслужване “ АД дават мощен подтик на електронното опазване на здравето в България и усъвършенстват доста качеството на здравните услуги “, сподели Филипов.

Въвеждането на електронната хоспитализация в лечебните заведения на процедура цифровизира целия развой по престоя на пациентите в лечебните заведения. Съкращава се доста времето за постъпване в лечебното заведение. Диагностиката, изписването на лекарства, попълването на епикризи и други услуги също се цифровизират и стават част от електронното здравно досие на пациента. То е налично за всички жители посредством електронен автограф на интернет портала на НЗИС на адрес https://my.his.bg/login. Чрез електронното здравно досие всеки жител разполага със своите медицински данни в цифров формат и може да ги даде при нужда на определени медицински лица.

Електронната хоспитализация дава опция на здравните управляващи в действително време да получават информация за свободните кревати в лечебните заведения, броя на пациентите, техните диагнози, лекуване и други Това ще докара до доста възстановяване на цялостното обслужване и лекуване на пациентите, както и до по-ефективно ръководство на ресурсите. Информацията, която постъпва в НЗИС, ще разреши на здравните управляващи в България да правят детайлни разбори на заболеваемостта на популацията и да вземат навременни и осведомени стратегически управнически решения.

Данните демонстрират, че през НЗИС са издадени над 3.7 млн. електронни посоки, съвсем 19 млн. електронни предписания и близо 8 млн. електронни прегледа.

В идващите месеци се чака НЗИС да получи спомагателни функционалности. Предстои надграждане на функционалностите на електронното здравно досие при достъп през браузър, както и стартиране на мобилно приложение. Очаква се въвеждането на е-пациентски лист, въвеждане на дентални услуги и електронни протоколи за скъпоструващи медикаменти.

Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР