На фона на дебатите колко учители искат или не да

...
На фона на дебатите колко учители искат или не да
Коментари Харесай

Стаматов призна:Огромна дупка в знанията на децата

На фона на дебатите какъв брой учители желаят или не да се имунизират и какъв брой от тях се опасяват да се върнат в клас дружно с огромните възпитаници, лъсна страшна истина. Пропуските на децата в усвояването на образователния материал са доста по-големи, в сравнение с преподавателите считали през септември. Разкритието направи шефът на столичното 119 учебно заведение " Акад. Михаил Арнаудов " и някогашен зам. министър на образованието - Диян Стаматов, в изявление за Дир.бг. Стаматов е ръководител на Сдружението на работодателите в системата на образованието.

" Категорично пропуск към този момент има и е много сериозен. Ако през септември се споделяше, че може да е дребен - в този момент към този момент не е по този начин. Причините са разнообразни, мотивацията е радикално друга в отдалечена среда. На учениците им се наложи да бъдат съвсем една година пред преносим компютър. И това наваксване, от една страна откакто премине цялата тази пандемия, би трябвало да бъде едно дейно учене в сложните месеци, в летните месеци, които не са за учене. Но тогава би трябвало да бъдат наваксани пропуските и то съществено. " Доколко обаче можем да се доверим на оценките по време на online образованието, с цел да кажем какъв брой тъкмо има за наваксване и надлежно какъв брой време ще е належащо за това? " Моите наблюдения са в удостоверение на това, че оценките не са доста действителни. Съвсем основателно, тъй като фамилията е у дома и подсказва, и действително учителят прави оценка знанията на цялото семейство. За огромно страдание знанията на възрастните хора не постоянно са точни. Забелязва се, че родителите са доста чувствителни и главно жалбите, които са стигали до мен. Те са поради това, че детето няма шестица. Очакванията за шестица сега са доста по-засилени от по всяко време било. Под една такава самобитна форма на напън, учителят най-вероятно завишава оценките, с цел да бъде и по-благосклонен, и с цел да не се получават спорове в една отдалечена среда. ", разкри още Стаматов.

Затова и съгласно шефа на 119-о учебно заведение към момента е рано да се разяснява по кое време би стартирала идната образователна година, защото главен приоритет сега е сполучливото привършване на тази.

Не на последно място пред възпитаници, учители и родители стои въпросът дали би трябвало да има матури тази година и ще могат ли учениците съответно да се оправят с тях. Именно външното оценяване обаче би дало най-реална визия за това какво е научено у дома, счита Диян Стаматов.

" Ясно е, че в 7 и 12 клас са значими матури за продължение нататък - те няма да бъдат анулирани, без значение от другите аргументи. Дори предходната година ги организирахме безусловно на идващия ден, откакто се завърнаха учениците и нямаше никакъв проблем. Колкото до по този начин наречените дребни матури в 4 и 10 клас - доста от родителите и хората не знаят, че те нямат наложителен темперамент и са доброволни. Защо моята позиция е, че би трябвало да ги има? Една година сме в отдалечена среда и тъкмо в този момент може да се види какво е равнището на усвоения материал в една нетрадиционна конюнктура. Иначе е много субективно да се приказва, че отдалеченото не се получава, тъй като действително измерител за това в един ефикасен формат не съществува. А външното оценяване даже и в дребна група може да покаже какво е равнището на усвоения материал. ", безапелационен е Стаматов.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР