Докато спим, мозъкът прави анализ на тялото
Мозъкът ни въобще не спи, до момента в който ние си почиваме. Той работи със същата натовареност, както и когато сме будни. Докато спим, мозъкът проучва миналите събития, ревизира положението на вътрешните органи.
На процедура си почиват единствено мускулите на тялото, само че концепцията на съня не е в това да си починат мускулите. Главната функционалност на съня е да се даде на мозъка опция да направи разбор на тялото.
Ако не можете да се наспите задоволително през седмицата, тъй като би трябвало да си лягате късно и да ставате рано за работа, не се надявайте, че ще компенсирате през почивните дни.
Излишният час сън през уикенда нанася повече щета, в сравнение с изгода. Измамното чувство за жизненост, което ще получите, откакто сте спали до обяд през уикенда, ще изчезне още на другия ден, тъй като ще си легнете още по-късно.
Ако не спите най-малко малко през денонощието, тялото ви ще бъде подложено на голямо натоварване. Ще се трансформират всички биохимични индикатори, в това число и биохимията на мозъка.
Тези индикатори се възвръщат след три денонощия, само че не изцяло. Това води до повишение от риска на доста съществени болести, едно от които е хипертонията.
По-рано се е считало, че човек сънува единствено в бързата фаза на съня. Сега обаче към този момент се знае, че и бавната фаза на съня е съпроводена от сънища. Тя в действителност е мудна – в случай че по време на бързия сън виждаме подиуми като от кино, то по време на бавния виждаме картини и фотоси.
Ако човек не спи пет денонощия, той не умира, само че продължава да наподобява безсънен, въпреки че в действителност към този момент спи. Просто организмът не може да издържи такова натоварване.
Затова на шестия ден този човек може да прави работа, която изисква не доста мощна централизация, да беседва с вас, да върви, само че всичко това ще прави насън.
Най-много спят сангвиниците – по девет часа. Те се впечатляват от всичко и в случай че преди да заспят, изпитат мощна страст, мозъкът им има потребност от повече време за разбор на получената информация. Най-малко спят меланхолиците си – шест часа сън им стигат.