Коя беше новината от първото заседание на 45-ото Народно събрание?

...
Коя беше новината от първото заседание на 45-ото Народно събрание?
Коментари Харесай

Председател на НС с мнозинство от партиите на протеста е голямата новина



Коя беше новината от първото съвещание на 45-ото Народно заседание? Как ще наподобяват идващите парламентарни месеци? Какво ни споделя Борисов с подадената неприсъствено оставка?

Темите разяснява в “Нашият ден “ политологът Георги Киряков :

Новината беше изборът за ръководител на Народното събрание с болшинство от партиите на митинга. Това е най-важната вест, която би трябвало да се означи. Това е ясна поръчка, че се обрисува някакво болшинство, което може или най-малко има желание да трансформира досегашната обстановка – да върне парламентаризма, каквато по Конституция е България – парламентарна република.

Да върне разделянето на управляващите , което в последните 10 години, най-малко в мандатите на премиера Борисов, беше мощно неглижирано и съществено префокусирано в посока Министерски съвет и персонално фигурата на Бойко Борисов като министър-председател. "

 Ива Митева-Рупчева Оставката на Борисов

“Това е и сигналът, който той дава от доста години, че институциите не са значими за него, че в действителност тук има някаква форма на директен избор – персонално за него. И че могат да се прескачат институционални механизми и институционална поредност . Ако народът по този начин е решил, откакто на него е дал доверие, тъй като по този начин е възприемана от него обстановката в страната – народът дава доверие на него, от там нататък той раздава надолу някакви функционалности – или разделя, или съединява управляващи. “

Премиер в отпуск и оставка

“Доколкото разбирам, има опция, макар че е в оставка, да бъде извикан. Знаете, че отпуската му беше провокирана от желанието на болшинството в Народното събрание, новото болшинство – да бъде извикан и да бъде изслушан по отношение на Плана за възобновяване – европейските пари, които би трябвало да стигнат в Европа по отношение на пандемията и с решение на последствията от пандемията.

Има опция да бъде извикан, да забележим какво ще се случи и дали ще участва , или ще продължи това негово държание – Народното събрание да не е институцията, която е най-важна в страната. И някак да играем на ядосани деца, които, откакто са им лишили играчката, тропат с крайник, обръщат тил и бягат. “

Сравнимо ли е държанието на Борисов с това на Иван Костов

“Все отново Костов почиташе институциите – ходеше на чуванията в Народното събрание, позволяваше на парламентарната група да взема решения, не се ровеше непрекъснато в законодателните начинания на Народното събрание. Имаше почитание към институционалната рамка на страната.

Днес е Денят на Търновската конституция и е значим ден точно от тази позиция, че би трябвало България още веднъж да се върне в релсите на парламентаризма и да си стане още веднъж парламентарната република, каквато е по конституция. “

 Христо Иванов Следващите месеци

“Имаше конституционни механизми, което също е добре. Виждате значимостта на главния закон в страната. Има механизми, които дефинират по какъв начин ще се случва преходът от една власт към друга – от един Министерски съвет към различен.

Този Министерски съвет в оставка извършва функционалностите си до избора на нов Министерски съвет, до неговото заклеване. Който, гледайки конфигурацията в Народното събрание, е допустимо да се конституира и е доста евентуално да бъде с доста къс мандат, тъй като задачите, сложени през вчерашния ден от обособените партии, са по-скоро конюнктурни, краткосрочни и ориентирани единствено към техните гласоподаватели . Възможно е да има някакъв раздор в дълготраен проект, по-дългосрочни политики, свързани с ръководството на страната. “

 Тошко Йорданов Популизъм

“Видяхме, че популизмът е само и единствено в границите на предизборната акция. Има някаква форма на популизъм, несъмнено, в това искане на Демократична България да вземем за пример за махане на спецсъдилищата, за махане на основния прокурор , за пренасяне на прокуратурата в изпълнителната власт и някаква форма на избор от Народното събрание. Това са умерени популизми, които са предизвикани от настроенията измежду техните гласоподаватели. И измежду самите политики, набелязващи тези цели. 

Виждаме обаче и връщане към нормалността от “Има подобен народ “ , особено Тошко Йорданов през вчерашния ден сподели, че не е назрял моментът за мажоритарната система, която те предложиха с техния референдум преди пет години. Отговорността възпира тези хора от краен популизъм . “

Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР