Гените ви решават дали ще живеете дълго
Французойката Жан Луиз Калман е умряла през 1997 година на потената възраст 122 години. Тя държи върха за най-старият гражданин на планетата, прочут на човечеството.
Само един човек на всеки шестстотин хиляди души доживява до 100 години. Учените от десетки години желаят да схванат въздейства ли генетиката върху възрастта на индивида.
Американски откриватели създали относителен разбор на 300 000 генетични маркери на осемстотин столетника и на профилите на напълно елементарни хора.
Те създали генетичен модел, с чиято помощ би могло да стане ясно дали човек генетично е благоразположен да живее дълго. Оказало се, че измежду тези, които са доживяли до 100 години, има общи генетични подписи, които със седемдесет и седем процентна акуратност дефинират продължителността на живота.
От 100 дълголетника учените могат да дефинират с акуратност какъв брой години са живяли 77 от тях. Според специалистите коефициентът на неточност от 23 % е генетична разлика, която към момента не е известна на учените.
Според експертите има доста фактори с изключение на гените, които въздействат върху продължителността на живота. Сред тях са здравословният метод на хранене, упражненията и отводът от нездравословните привички.
Според проучванията деветдесет % от дълголетниците са изцяло дееспособни към 93-я си рожден ден.
Учените към момента се пробват да разгадаят по какъв начин въобще пораждат тези генетични маркери и по какъв начин тъкмо въздейства върху тях околната среда.
Тепърва предстоят проучвания на загадката по какъв начин гените на дълголетниците ги пазят от публикуваните възрастови болести – заболявания на сърцето и деменция.