Факти за Мачу Пикчу – очарователни подробности за цитаделата на инките
Факти за Мачу Пикчу – Мачу Пикчу е античен град на инките, който се извисява над река Урубамба в Свещената котловина на Андите на към 80 км северозападно от Куско, Перу. Историците имат вяра, че инките са построили емблематичната крепост за 9-ия държател на Кралство Куско, Пачакути, към 1450 година Местните поданици са били наясно с кралския град.
През 1911 година обаче Хайрам Бингам разкрива неговия искра пред останалия свят. Оттогава археолозите са разкрили доста удивителни детайлности. Сега ще разгледаме 11 очарователни обстоятелства за Мачу Пикчу като встъпление към по-голямото знамение на това вълшебно място.
1. Използвано е за безвредно оттегляне на кралските особи
Първият факт за Мачу Пикчу се върти към местоположението. Защо са избрали това място толкоз високо на скалата? Древните цивилизации като тази на инките са зависели от практичността на своето оцеляване. По този метод инките са избрали да построят своето светилище на надморска височина от 2430 метра в края на известната пътека на инките . Тази височина е осигурявала доста добра отбрана в крепостта, от която се открива прелестна панорама към долината на река Урубамба изпод.
Някои оферират теорията, че обширният комплекс, който обгръща повече от 8 км в обща повърхност, е последният град на инките. Тази нечиста сделка обаче значително е опровергана от следващи археологически открития. Историята обаче разкрива, че инките са били изправени пред непрекъснато присъстваща опасност от испанските завоеватели през 16-ти век. Следователно е разумно те да са избрали да употребяват местоположението в полза на отбраната на своя хайлайф. Всъщност множеството учени през днешния ден са съгласни, че мястото е било планувано за кралско оттегляне.
2. Името му значи Старата планина – обстоятелства за Мачу Пикчу
Името Мачу Пикчу идва от локалния език кечуа и може да се преведе като „ Старата планина “. Името е уместно, тъй като предава почитта към природата, която инките са боготворели. Вероятно първичните жители на тази крепост от Андите са гледали на планината като на някакъв старейшина: този, който е стоял в безмълвно наблюдаване на прекосяването на вековете.
3. Инките били майстори в планирането и строителството
Под номер 3 от нашите обстоятелства за Мачу Пикчу се разкрива инженерния опит на инките. В региона на цитаделата има повече от 150 обособени здания. Те включват това, което съгласно археолозите е композиция от светилища, храмове и даже бани. Голям брой здания и методът, по който са ситуирани, са показателни за планирането и предназначението. Ясно е, че инките са посветили доста време на дизайна на града. Това би било развой на обмисляне, който може да е лишил години самичък по себе си.
Руините съдържат и към 3000 стълби. Много от тях разрешават достъп до огромни тераси на планинския скат, които съгласно откривателите са били употребявани за засаждане. От решаващо значение било светилището да бъде изцяло самодостатъчно. Комплексът в трябвало да бъде населяван 24 часа в денонощието, 365 дни в годината. Инките не са били склонни да напущат планината, откакто са били заселени там за непрекъснато.
4. Създадени са комплицирани водни системи – обстоятелства за Мачу Пикчу
В руините е съществувала комплицирана система от извори, канали и фонтани. И до през днешния ден археолозите изпитват огромни старания да обяснят по какъв начин тъкмо инките са съумели да построят такава комплицирана система за доставка на вода. Според инженера и откривателя Кенет Р. Райт, инките са употребявали напреднали знания за хидравликата, с цел да насочват водата през целия обект. Системата се базирала на потреблението на 16 извора, ситуирани във отвесна поредност.
Предполага се, че напоителната система на руините е имала за цел да обезпечи на инките вода, поддържаща живота. Освен това обаче, Райт също по този начин допуска, че разположението на каналите, употребявани за преместване на вода, би основало постоянно присъстващ успокоителен тон, който може да е служил за религиозните цели на обекта.
5. Строителството в никакъв случай не е приключено
Изследователите имат вяра, че инките в никакъв случай не са приключили комплекса, което подклажда въпроси за това за какво са избрали да го изоставен. Общата повърхност на обекта е невероятните 32 592 хектара. Археолозите към момента откриват нови елементи на града през днешния ден, с нови терасови структури, отворени за обществеността през 2016 година Най-същественото умозаключение, което може да се направи от това е, че инките може да са имали за цел тази крепост да бъде столица на тяхната цивилизация.
6. Слънцето, луната и звездите са били много значими
От всичките ни обстоятелства за Мачу Пикчу в този лист, този може да е най-загадъчният. Експертите допускат, че както множеството ранни цивилизации, инките са били поклонници на слънцето. Голямото голям брой храмове и обсерватории, ситуирани на мястото, са показателни за предаността на инките към бога на слънцето, Инти. Според митологията Инти е бил главният предходник на инките. Археолозите са открили, че храмовите структури и монументи също са служили на практическата цел за маркиране на слънцестоенията и равноденствията. Тяхното нареждане е прекомерно комплицирано, с цел да бъде инцидентно.
Ранното поклонение на Слънцето, Луната и звездите изплува значително с помощта на въздействието на тези небесни тела върху тяхното оцеляване. Инките се възползвали от своите астрологични наблюдения във връзка с това по какъв начин другите интервали от годината се отразявали на засаждането и лова.
7. Сградите били готови за земетресенията – обстоятелства за Мачу Пикчу
Перуанският район, в който се намират руините, е неустойчив, като е претърпял доста трусове. Очевидно това е бил толкоз огромен проблем през 14-ти век, колкото и през днешния ден. Археолозите са открили, че инките са измислили метод за слагане на камъни в тяхното светилище, което понижава шанса структурите му да се съборят заради трус.
Камъните в постройките отскачат или „ танцуват “ по време на земетресение по метод, който ги кара да се върнат на мястото си, когато сеизмичното събитие завърши. Любопитен въпрос, който може в никакъв случай да няма финален отговор, е по какъв начин инките са вписали появяването на земетресение в своята религиозна митология? Трябва също да попитаме дали тези земетресения са играли роля за възможното овакантяване на инките от цитаделата.
8. Инките не са употребявали нормалните принадлежности
Номер 8 от нашите обстоятелства за Мачу Пикчу е може би най-объркващият. Инките са били хора, които не са употребявали колела, стоманени принадлежности или теглещи животни. По този метод построяването на града е тайнственост, която към момента никой откривател не е съумял да реши дефинитивно. Как хората на инките са съумели да реалокират каменните блокове до бъдещото им място?
Този факт значително даде подтик на Древната доктрина за астронавтите, която твърди, че инките са имали помощ оттатък звездите. Експертите знаят, че руините съдържат цялостна система за астрономическо наблюдаване. Някои имат вяра, че инките са построили тези маркери що се касае за навигационни цели, толкоз и за установяване на слънцестоенето.
9. Хайръм Бингам премахнал доста от артефактите
След първичното разкриване на руините, Бингам се връща два пъти за разкопки, позволени от перуанското държавно управление. В този развой Бингам напусна страната с безчет артефакти на инките, които механически принадлежали на Перу. Той ги дал на университета в Йейл, където те останали в музейна сбирка до 2010 година, когато университетът се съгласил да върне предметите след продължителна правосъдна борба.
Не може да се каже, че Бингам е откраднал артефактите, които е дал на Йейл. Мнозина обаче допускат, че някои скъпи предмети от града на инките може да са попаднали в частната сбирка на Бингам. Често именуван Индиана Джоунс от действителния живот, Бингам е живял в ера, когато са били поставяни доста малко ограничавания върху аматьорските археологически инициативи.
10. Причината за тяхното изгубване е тайнственост
Нито един лист с обстоятелства за Мачу Пикчу не би бил цялостен, без да зададете този въпрос. Дори през днешния ден никой не знае сигурно. Учените са усъвършенствали доста теории през годините. Въпреки това, един от най-интересните от тях може да предложи пояснение, което е по-светско, в сравнение с мистично.
Някои откриватели считат, че епидемията от едра шарка е унищожила племето на инките при започване на 1500-те години. Така отслабени, специалистите считат, че инките са траяли напред, изправени пред опасност от испанските завоеватели. Друга доктрина допуска, че е имало революция, която ги е принудила да изоставен мястото.
11. Невидимостта е избавила Цитаделата – обстоятелства за Мачу Пикчу
Докато испанските завоеватели побеждават инките, те унищожават доста места. И въпреки всичко по някакъв метод това място е останало най-вече непокътнато. Причината за това е, че географското разположение на града го прави значително незабележим за преминаващите в долината на реката изпод. Когато Бингам направил своето изобретение благодарение на локалните поданици, растителността направила светилището още по-трудно за намиране. И до през днешния ден има доста недостъпни области в района, които съгласно учените съдържат още сходни структури.
Този лист с обстоятелства за Мачу Пикчу е единствено дребна извадка от многото невероятни детайлности за тази крепост на инките. Докато продължаваме да научаваме повече за мистериите на инките, това необикновено място ще седи величествено на върха на това красиво място, напомняйки ни какво значи да бъдеш страхопочитан от историята.