ФАКТИ огласява журналистически разследвания от различни медии, защото подкрепя свободата

...
ФАКТИ огласява журналистически разследвания от различни медии, защото подкрепя свободата
Коментари Харесай

Прокурорът по случая Марешки натопи съдията по делото преди 4 години

ФАКТИ огласява журналистически следствия от разнообразни медии, тъй като поддържа свободата на словото.
Както ФАКТИ към този момент заяви, приcъдaтa oт 4 година зaтвoр нa лидeрa нa " Вoля " Вeceлин Мaрeшки зa изнудвaнe пaднa във Върхoвния кacaциoнeн cъд, a дeлoтo бe върнaтo нa Aпeлaтивния cъд във Вaрнa.

Мaрeшки и Крacимирa Кoлeвa ca пoдcъдими зa изнудвaнe. Cпoрeд oбвинeниeтo прeз 2014 година двaмaтa ce oпитaли дa принудят Aceн Милaнoв дa плaщa eжeмeceчнo 10 000 лева нaeм, зaплaшили c рaзрушaвaнe нa cтoпaниcвaнoтo oт нeгo зaвeдeниe и cъc cъздaвaнe нa прeчки и прeуcтaнoвявaнe нa търгoвcкaтa дeйнocт. Крacимирa бe oпрaвдaнa зa тoвa, чe e извършилa дeяниeтo c цeл пocтрaдaлият дa пoeмe имущecтвeнo зaдължeниe cпрямo нeя. Въззивнaтa инcтaнция пoтвърди приcъдaтa нa Oкръжния cъд в ocтaнaлaтa ѝ чacт – бeз увaжeниe ocтaвaт грaждaнcкитe иcкoвe: 40 хиляди лева oбeзщeтeниe зa прeтърпeни нeимущecтвeни врeди и 14 838,37 лева – зa уврeдeнo имущecтвo.

Ceгa върхoвнитe мaгиcтрaти ca уcтaнoвили някoлкo cъщecтвeни прoцecуaлни нaрушeния, станали причина за отпадането на присъдата на водача на " Воля ".

Преди четири години гръмна скандалният случай с прокурора по делото " Марешки " от Варненската окръжна прокуратура Виолета Радева, която пусна сигнал против съдията по същото дело Светлозар Георгиев. В него се твърдеше, че съдията ще вземе рушвет от Веселин Марешки, с цел да реши делото в негов интерес. " Съдията е подслушван шест месеца, като доносът се оказва погрешен, само че става мотив за принуда против него, в хода на която той е заставен да се отдръпна от делото. Прокурорката пък получава служебна признателност от основния прокурор Сотир Цацаров ", написа тогава " Капитал ". Припомняме и още детайлности от обявата.

Делото бе засекретено и основни елементи от него несправедливо бяха подминати в общественото пространство, тъй като този случай е следващата диагноза на българското правораздаване, където прокуратурата може да си избира съдии по делата и да отстранява тези, които не ѝ харесват.

През август 2015 година наказателното дело против Веселин Марешки и Красимира Колева във Варненския областен съд е било разпределено посредством инцидентен асортимент на арбитър Светлозар Георгиев. Няколко месеца по-късно прокурорката по делото Виолета Радева, която е водила следствието против Марешки и поддържа обвиняването против него в съда, подава сигнал против арбитър Георгиев - че се кани да получи рушвет от Марешки, с цел да му " помогне " по делото. През май 2016 година ДАНС желае от ръководителя на Софийския апелативен съд (САпС) позволение за използване на всички типове специфични разследващи средства (СРС) по отношение на Светлозар Георгиев - наблюдаване, подслушване, следене, в това число и навлизане в служебния му кабинет в съда. В настояването ДАНС се базира на " оперативна информация " и на сигнала на прокурор Радева, само че не се прецизира, че става въпрос единствено за догатки, в противен случай - там се декларира, че съдията " реализира " закононарушението рушвет и " приема предложение или заричане за полза " от Веселин Марешки в размер на " стотици хиляди ". Затова и ръководителят на САпС дава позволение за използване на всевъзможни СРС - в началото за два месеца, а през август 2016 година разрешението е удължено за още четири месеца.

Шест месеца арбитър Георгиев живее в един цялостен Биг брат, без да знае това. Денонощно е подслушван даже кабинетът му в Съдебната палата, където работи и различен арбитър и се организират тайните заседания на разнообразни правосъдни сформира. (Нарушаването на тайната на съвещанието е значително процесуално нарушаване, което води до анулация на правосъдния акт.

Въпреки че всичките дейности на Георгиев са на показ, службите по този начин и не откриват нито един факт, че Марешки ще си купи благоволението му.

Междувременно обаче ДАНС засича диалог на Светлозар Георгиев с негов другар служител на реда, който е направил нарушаване. На 15 септември 2015 година вечерта, към 22 часа, варненският служител на реда Николай Добрев се прибира след ловджийски излет, паркирал колата си пред у дома и почнал да разтоварва багажа от лова. Първо извадил ловното си оръжие - автомат АКА, за който има позволение, и го сложил на покрива на колата. След това отворил багажника, кучето му изскочило от колата и побягнало, Добрев се разсеял и в последна сметка се прибрал у дома с багаж, куче и всичко останало, само че не запомнил пушката на покрива на колата. Сетил се чак на разсъмване - към 5 часа сутринта, незабавно отишъл до колата, само че оръжието не било там. Без да се бави, Добрев отишъл в полицията и докладвал всичко. Неговият роман за събитията по време на първия му разпит в полицията в 6,40 сутринта на 16 септември не се трансформира до края на делото. Междувременно оръжието било прибрано още в 23 часа предната вечер от внимателен жител, който го занесъл в полицията сутринта, откакто Добрев към този момент е декларирал неналичието.

Около час откакто завършил първият му разпит, към 8,17 ч. сутринта, Добрев се обадил на Георгиев да показа какво му се е случило. След това му звъннал още два пъти денем, както и един път на идващия ден, с цел да му заяви, че оръжието към този момент е било предадено, да му опише още веднъж с детайлности по какъв начин е станало всичко, да добави, че към този момент му е избран проверяващ - дознателят Иво Костов. След това се чули чак на 6 октомври, през октомври на три пъти разговаряли за случката, след това - преди предявяването на обвиняването на 9 ноември. Добрев е притеглен като обвинен за закононарушение по член 338, алинея 1 от Наказателния кодекс (НК) - занемаряване на дължимите ограничения за сигурност при боравене с оръжие. Явява се без юрист и споделя същите обстоятелства. След това отново се обадил на Георгиев и споделил какво е обяснил - бил изтощен, имал доста багаж за разтоварване, а като излязло кучето, напълно се разсеял. Георгиев му споделил: " Браво! ".

Всичко това няма директно отношение към обвиняването, само че то е централна част от обвинителния акт. Обвинението в действителност е поради последвала покана на Георгиев към наблюдаващия прокурор по делото Здравка Задгорска да се видят на кафе и по-точно поради едно изречение, казано от съдията. Двамата пили кафе в кабинета на Георгиев на 2 декември. След първичното разискване на персонални тематики Георгиев загатнал за делото на Добрев и изразил мнение, че на всеки може да се случи да му побегне кучето и да си не помни пушката. Споделил, че съгласно него това е малозначителен случай по смисъла на член 9, алинея 2 от Наказателен кодекс (когато действието официално има признаци на някакво закононарушение, само че заради своята малозначителност не е публично рисково или неговата социална заплаха е очевидно незначителна; в този случай производството се приключва заради липса на престъпление). Задгорска отбелязала, че ще прочете делото отново, само че съгласно нея обстоятелствата не са тъкмо по този начин. Тук Георгиев отбелязва: " Мисля, че от човешка позиция си е за помагане, член девет отвред. Ти ще си прецениш към този момент ". Говорят още малко на персонални тематики и Задгорска си потегля. Тя ни минимум не се е почувствала обект на напън или друго непозволено влияние, както сама декларира по-късно като очевидец по наказателното дело против Георгиев. Затова и не е алармирала прокуратурата. Четири дни след диалога с Георгиев тя изготвя обвинителен акт против Добрев за закононарушение при боравене с оръжие и го внася в съда. Съдията по това дело Христо Минев насрочва правосъдно съвещание по реда на глава 28 Наказателно-процесуален кодекс - за налагане на административна санкция с освобождение от наказателна отговорност. Добрев признал всички обстоятелства, наложена му била санкция от 1000 лева Решението от 26 януари 2017 година не било протестирано, нито обжалвано от Добрев.

Малко по-късно против арбитър Георгиев е повдигнато обвиняване по член 289 Наказателен кодекс - че подбуждал прокурор Задгорска да наруши задължението си да образува вътрешното си разбиране независимо и без значение, като я склонявал да приключи делото. Разпитани са всички, взели участие в производството - прокурор Задгорска, дознателят Костов, както и арбитър Минев (защо е наложил административна санкция на Добрев, вместо да произнесе наказателна присъда), прокурорката, поддържала обвиняването в съда (защо не е протестирала решението). Магистратите е трябвало да се изясняват на прокуратурата по какъв начин са формирали своето вътрешно разбиране, дали не са били повлияни от Георгиев.

Обвинителният акт против Светлозар Георгиев е импортиран в Софийския градски съд (СГС) през март 2017 година. Това става причина съдията да се води от всички каузи, които гледа, в това число и делото против Марешки.

През април съдът постановява оправдателна присъда, а претекстовете на Софийски градски съд са унищожителни. Съдът недвусмислено декларира, че настояването за използване на СРС по отношение на Георгиев е стимулирано " с неточна и подвеждаща " информация, с която се внушава, че той към този момент е получил рушвет. С явен жлъч се разяснява, че в действителност единствената " добита " от службите информация са обществено наличните обстоятелства за насрочването на съвещанията по делото " Марешки ", за назначената тройна експертиза и други, за които осведомят и медиите.

Съдът подчертава върху " смущаващия факт ", че настояването за СРС е основано на сигнал на прокурора по делото против Марешки - Виолета Радева. " Оказва се, че прокурорът, който поддържа обвиняването по съответно дело, може да провокира надзор или принуда против съдията по същото дело, като се наблюдават, подслушват, следят, наблюдават и записват всички негови дейности " - се споделя в претекстовете към присъдата.

Вън от всичко това съдът напълно възприема тезата на отбраната на арбитър Георгиев, че той не е направил закононарушение, до момента в който си е пил кафето с прокурор Задгорска. Няма данни, че сред тях има някаква взаимозависимост, посредством която Георгиев да я склонява, а той дори е направил спогодба, че директно не е осведомен със събраните по делото доказателства, открива съдът. Размяната на правно мнение сред сътрудници не е посягане против вътрешното разбиране на събеседника, регистрира съдът и дава образец - дознателят Иво Костов също е изразил пред прокурорката своето виждане, че казусът не съставлява закононарушение. Самата Задгорска нито е питана, нито е споделила на Георгиев какво е вътрешното ѝ разбиране по делото, въпреки че по това време тя към този момент е почнала да написа обвинителния акт.

Един от множеството парадокси по това дело е, че прокуратурата и ДАНС подслушват съдийски кабинет и нарушават тайната на съдийското заседание, една от значимите гаранции за самостоятелност и безпристрастност на съда, а в същото време упрекват арбитър за посягане против независимостта на вътрешното разбиране ", написа " Капитал ".

Съдията Светлозар Георгиев е оневинен дефинитивно по делото през 2019 година на три инстанции.

Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР