Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) постанови днес решения

...
Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) постанови днес решения
Коментари Харесай

Страсбург ни осъди да компенсираме Сакскобургготски с € 1,6 млн.

Европейският съд по правата на индивида (ЕСПЧ) постанови през днешния ден решения по две каузи, водени против България от фамилията на Симеон Сакскобургготски и от Лютви Местан, съобщи Българска телеграфна агенция.

По делото, заведено от фамилията на Симеон Сакскобургготски, е присъдено в началото обезщетение от над 1,6 милиона евро. Причина е налагането на мораториум върху потреблението на горски земи.

Делото е по наложените ограничавания за прекачване и комерсиална приложимост на благосъстоятелност, наложени от Народно събрание през 2009 година През септември 2021 година Европейски съд по правата на човека дефинира дейностите на българските управляващи като мотив за понесена несъразмерна тежест от жалбоподателите.

В днешното решение единомислещо е присъдено обезщетение от 1 635 875 евро за имуществени вреди и 184 евро за разноски и разходи, които ще зависят от правосъдно дело, обсъждано от българския съд.

По друго дело, заведено от Лютви Местан, съдът единомислещо е приел, че България е нарушила правото на изложение, залегнало в Европейската спогодба за правата на индивида.

Става дума за наложена административна санкция против началник на политическа партия (тогава Местан е водач на ДПС), подкрепяна всекидневно от гласоподаватели от турски етнос. Глобата е била наложена поради това, че като претендент на парламентарните избори в България през 2013 година Местан е приказвал на турски език по време на предизборната акция.

Според българските управляващи той е нарушил Изборния закон, който планува безспорна възбрана за потреблението на всеки език, друг от формалния (българския) в предизборната акция.

Според съда обаче въпросната възбрана не подхожда на задачите, разказани в българската конституция, и дефинира като ненужна намесата в упражняването на правото на независимост на изложение на жалбоподателя.

Съответната наредба от българския избирателен закон е била неведнъж подложена на критика от Консултативния комитет по рамковата спогодба за отбрана на националните малцинства, от Венецианската комисия към Съвета на Европа и от Организацията за сигурност и съдействие в Европа (ОССЕ). Според тези институции рестриктивните мерки лишават малцинствата от опция за дейно присъединяване в публичните каузи посредством избори.

Съдът постановява, че България би трябвало да заплати на Местан 1200 евро за неимуществени вреди и 3200 евро за разноски и разходи.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР