Европарламентът реши, че от 2035 г. вече няма да се

...
Европарламентът реши, че от 2035 г. вече няма да се
Коментари Харесай

Краят на двигателите с вътрешно горене


Европарламентът реши, че от 2035 година към този момент няма да се продават нови коли с стандартни мотори. Това ли е краят на моторите с вътрешно горене и за кои коли ще важи възбраната? Най-важните въпроси и отговори:

Какво тъкмо бе решено?

От 2035 година ще могат да се продават единствено коли и лекотоварни коли, които не изхвърлят в атмосферата нездравословни излъчвания. За това се разгласи болшинството депутати в Европарламента (ЕП). Освен това беше решено да не се взимат поради синтетичните горива, с които един типичен (ДВГ) може да стане климатично безпристрастен.

Влизането в действие на тези решения ще значи на процедура завършек на колите с ДВГ от средата на идващото десетилетие. От 2035 година ще бъде прекратена и продажбата на нови бензинови и дизелови коли. Целта е прекосяване към цялостна електромобилност.

Решението е в отговор на предложение от пакета на Европейски Съюз за битка с климатичните промени, озаглавено „ Готови за цел 55 “. В него е дефинирана задачата до 2030 година да се понижат парниковите излъчвания с 55% по отношение на равнищата от 1990 година, а до 2050 година да бъде реализирана климатична индиферентност.
Редакцията предлага
Това ли е краят на моторите с вътрешно горене?

Не, тъй като за това се изисква и единодушието на обособените страни членки - т.е. техните държавни управления би трябвало да одобряват възбраната за продажба на стандартни коли след 2035 година. В края на юни 2022 година Екологичен потенциал и страните от Европейски Съюз би трябвало да изработят взаимна позиция, с цел да може възбраната да бъде приложена. С гласуването си евродепутатите на процедура дефинираха своята позиция по този въпрос.

Какво постанова такава възбрана?

Експертите са пресметнали, че повече от една пета от въглеводородните излъчвания в Европейски Съюз се дължат точно на уличното придвижване и изгаряните бензин или дизел. С новата мярка Европейска комисия желае да понижи доста парниковите газове, като задачата е до 2050 година Европа да стане първият климатично безпристрастен континент.

Защо Европейски Съюз желае това?

Учените са безапелационни, че се дължат на човешката активност и най-много на изпусканите в атмосферата излъчвания от въглероден двуокис. Тяхното съкращаване би могло да ограничи световното стопляне до по-малко от два градуса по Целзий по отношение на прединдустриалната ера.

Кои автомобилни производители имат още по-амбициозни проекти?

Някои автомобилни компании възнамеряват да преминат напълно към задвижване с електромотори още преди 2035 година. Така да вземем за пример английският производител Ягуар желае още от 2025 година да предлага единствено електрически модели. Мултиконцернът Стелантис също изпреварва предписанията на политиците: италианската марка Ланча минава още от 2024 година към произвеждане главно на електрически автомобили, а от 2027 година Фиат ще продава единствено коли с електромотор. Година след Фиат същото приготвят и в Опел, което е мислимо също и за френските марки в фамилията на Стелантис – Ситроен и Пежо. От 2030 година изцяло електрически стават Ролс Ройс, Лексус и Волво.

Какви са желанията на обособени страни и райони?

В Европа на първо време в това отношение е Норвегия, която не членува в Европейски Съюз. Там от 2025 година няма да могат да се записват нови коли с ДВГ. Целта е изцяло постижима, като се има поради, че в тази северноевропейска страна над 80 на 100 от продаваните нови коли към този момент са електрически.

Задръстванията в уличния трафик са нездравословни за климата

Пет години след Норвегия продажбите на бензинови и дизелови коли ще бъдат неразрешени също в Дания, Ирландия, Исландия, Нидерландия, Швеция и Словения.

Какъв дял от пазара държат електрическите автомобили в Германия?

В Германия той не е изключително висок: при започване на 2022 година в Германия са били регистрирани общо 618 000. За съпоставяне: бензиновите са били 31 милиона, а дизеловите – 15 милиона. Накратко: на 81 коли единствено една е електрическа.

Какво споделят критиците?

Германската автомобилна промишленост подлага на критика решението на Европарламента. Според председателката на Съюза на автомобилната промишленост (VDA) Хилдегард Мюлер в Европа няма нужната за това инфраструктура от зарядни станции. А в другия браншови съюз – на товарните превозвачи (ZDK) са недоволни от това, че синтетичните горива, така наречените E-Fuels, не са приети за климатично неутрални. Посочва се и това, че при тях съответната инфраструктура за зареждане би била налична.

Какво споделят природозащитниците?

От екологичното придвижване „ Петъци за бъдещето “ виждат в решението на Екологичен потенциал своя лична заслуга. В същото време деятели акцентират, че 2035 година е прекомерно късна година, в случай че желаеме да реализираме контрактуваната в Париж цел за ограничение на стоплянето до 1,5 градуса по Целзий.
Източник: dw.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР