Електронен регистър на желаещите да се ваксинират срещу COVID-19 български

...
Електронен регистър на желаещите да се ваксинират срещу COVID-19 български
Коментари Харесай

Ангелов: До края на месеца ще има е-регистър за желаещите ваксина

Електронен указател на искащите да се имунизират против COVID-19 български жители ще бъде подготвен до края на месец февруари, рапортува министърът на опазването на здравето Костадин Ангелов на работното заседание, свикано от премиера Бойко Борисов в Министерския съвет.

Здравният министър означи, че планът за електронен указател се създава взаимно с "Информационно обслужване ", като задачата му е всеки български жител, който желае да се имунизира, да попълни електронно своята поръчка, с цел да има опция да избира дали да се имунизира от персоналния си доктор, или от лечебно заведение. По този метод ще се улесни цялата логистика.

Ангелов увери, че обстановката в страната продължава да е под надзор, като извънредно добра наклонност е, че излекуваните са 10 пъти повече от новозаразените. Министърът удостовери, че през актуалната седмица ще внесе за разглеждане от Министерския съвет промени във имунизационния проект. Така изборната администрация ще бъде включена в третата фаза на имунизацията, която се планува да протича паралелно с втората фаза.

"Най-разумно действаме с имунизацията, пазейки и втората доза. Същевременно прилагаме най-меките ограничения ", похвали се министър председателят Бойко Борисов и добави, че до момента в който в други страни имало въведен вечерен час и не достигали кревати в лечебните заведения, в България на процедура има безусловно свободно придвижване на хората.

Борисов отговори на думите на президента Румен Радев, че държавното управление насажда суматоха по време на пандемията. "Считам, че това което споделя президентът Радев, не е правилно. Най-меките ограничения са в България. Чакаме да забележим резултатите след връщането на учениците в клас и в случай че са позитивни, незабавно ще се обърнем към ресторантьорите. Но дано не забравяме, че всички тези ограничения бяха приложени точно по искане на лекарите - с цел да понижим натискът върху лечебните заведения ", оправда се министър-председателят.

Той посочи, че при определянето на ограниченията за справяне с пандемията държавното управление се съобразявало само с здравната експертиза. "В миг, в който други страни се свиват до вечерен час, ние отваряме още 3-4 бизнеса през днешния ден, а от четвъртък ще тръгнат и учениците. Не е политическо решението за затваряне на заведенията за хранене, а здравно и сега, в който ми подадете знак, в този ден здравният министър ще позволи дадения вид активност. Всички браншове се стараем да проработят оптимално бързо ", увери Борисов.

Министърът на образованието Красимир Вълчев уточни, че предвид на завършването на първия образователен период, е взето решение учениците от в 7, 8 и 12 клас да възобновят присъственото си образование от 4 февруари. Следващите класове ще се връщат поетапно, като редуването ще бъде на две седмици.

В рамките на съвещанието министърът на стопанската система Лъчезар Борисов осведоми премиера, че България продължавала да бъде на второ място в Европейския съюз от позиция на индикатора държавен дълг, съотнесен към Брутният вътрешен продукт. И че страната ни приключвала годината с невисок недостиг и с равнище на безработицата малко под 7%. "Нашата прогноза е, че от позиция на минимален спад на икономическия напредък България ще завърши 2020 година по-добре от междинното за Европейски Съюз ", съобщи икономическият министър.

Лъчезар Борисов акцентира, че Министерството на стопанската система продължава да е в непрестанен разговор с всички бизнес браншове и напомни, че предходната седмица е разговарял с представители на ресторантьорския отрасъл и следва среща с национално показаните работодателски организация, на която ще се разиска разпределението на средствата по механизма REACT-EU.

По мярката „ Запази ме “, с която страната поддържа затворените бизнеси, са подадени заявки от 8868 работодатели за 45 651 лица. До края на предходната седмица са били изплатени общо 17 милиона лв. за 41 115 души, рапортува общественият министър Деница Сачева.

Сачева посочи, че сега се дообработват 2317 заявки, защото не са подадени съгласно условията и е нужна противоположна информация, с цел да могат съответните бизнеси да получат помощта от страната. "Всеки един от медийно известните случаи, които станаха ясни в последните дни, е персонално тестван от мен, на всички места парите са разплатени ", сподели общественият министър. Тя добави, че в един от случаите работодателят не е подал нужното заявление за декември предходната година, по тази причина откакто го стори, ще може да получи финансовата помощ.

По думите на Сачева, безработицата през декември 2020 година е била 6,7%, а за януари тази година е 7%. Ако в този момент затворените браншове продължат да не действат до 1 март, ще бъдат нужни спомагателни 13 милиона лв. за погашение на обезщетения на служащите и чиновниците.

Представителите на Националния действен щаб акцентираха, че България стои добре в Европейския съюз по здравните индикатори, свързани с пандемията, като е на едно от най-ниските места на заболеваемост.

Тревожна обаче оставала обстановката в други страни. Директорът на Националния център по заразни и паразитни заболявания и член на щаба Тодор Кантарджиев означи, че 33 са доказаните случаи в сраната на новия британски вид на ковид.

Изпълнителният шеф на Агенцията по медикаментите Богдан Кирилов заяви, че идната седмица се чака доставка и от третата позволена в Европейски Съюз ваксина.

Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР