Едва ли България е изглеждала толкова жалко и унизително след

...
Едва ли България е изглеждала толкова жалко и унизително след
Коментари Харесай

Ако правителството ще пада, първо да прати оръжие на Украйна

Едва ли България е изглеждала толкоз тъпо и унизително след 1989 година, както при визитата на украинския външен министър Дмитро Кулеба. Сякаш той беше огледало, в което страна ни се огледа страхлива, несъответстваща, глупава и провинциална.

На президента Радев, който издигна тезата за помиряването сред братята украинци и руснаци, министърът трябваше да подсети за братята Каин и Авел, а в Народното събрание да изясни, че не можеш да си брат с палач. И че е хубаво да имаш каски и жилетки (които трябваше да пращаме единствено на цивилни, съгласно предходна " братска " нелепост на българския президент), само че че без оръжие в ръка украинските бранители просто могат да си умрат със защитна екипировка.

Българската външна министърка Теодора Генчовска пък си беше облякла защитното опрощение, че сме дребна страна, без даже да е научила натовската география – да вземем за пример, че по население сме колкото Литва, Латвия и Естония, взети дружно, а по територия – колкото две от тях. Или че територията ни е два пъти и половина по-голяма от тази на Дания, а популацията – близо с милион от горната страна. Тези по-малки и от мъничка сякаш България страни пращат оръжие на Украйна.

Време е за кардинална позиция

Председателката на парламентарната външна комисия Венцислава Любенова пък авансово реши да неглижира тридневната аудиенция на Кулеба, като я назова " протоколно посещаване ". Сякаш външният министър на воюваща страна си няма друга работа, с изключение на три дни да се шляе по софийските кабинети. Опитите му да получи явен отговор от виновните тук фактори се оказаха несполучливи и го принудиха отвън всевъзможен протокол да каже в прав текст: " Скъпи българи, животът е сложен, само че не може непрестанно да сте по средата, би трябвало да вземете страна и то страната на истината”.

А истината за нас е, че имаме тежък недостиг на водачество. Вече два месеца от началото на съветската инвазия България затъва от ден на ден в елементарния въпрос за пращането на оръжие на Украйна. Положението в ръководещата коалиция е доведено до трагикомичен път без излаз. Червена линия от Българска социалистическа партия – " срещу " оръжието, алена линия от " Демократична България " – " за " оръжието. Шега или не, само че две червени линии значи позитивен тест за Ковид или позитивен тест за бременност. Като и в двата случая това допуска продължителна нетрудоспособност.

Премиерът Петков си е сложил задачата като един Лобачевски да събере тези успоредни линии. В Евклидовата политическа геометрия обаче събирането им значи само да дадем оръжие и на Украйна, и на Русия. Разбира се, има и " диалектически " вид – да пратим фойерверки за края на войната, с опцията да се наредим на страната на спечелилия, който и да е той.

Ултиматум, само че не напълно

Но и да загърбим шегата, остава тъгата. Позицията на " Демократична България " е кардинална през цялото време, като нетърпението на гласоподавателите ѝ след визитата на Кулеба се усили до краен лимит и водачите ѝ трябваше да разгласят с половин уста ултиматум за овакантяване на обединението. Който незабавно бе намален до не-ултиматум, посредством думите на Атанас Атанасов: " ще бъдем твърди, без да смъкваме държавното управление ".

Позицията на Българска социалистическа партия също е поредна, стимулирана от сантиментално русофилство и боязън от личната сянка. А страхът на Корнелия Нинова е стопилият се така и така електорат да не се прелее към Стефан Янев и Костадин Костадинов.

" ИТН " стартира да заема неуверена позиция, и макар че водачът ѝ Слави Трифонов даде онлайн инструкции на депутатите си да поддържат оръжието за Украйна, реакциите на почитателите му в обществените мрежи са раздвоени.

Половинчата се оказва и позицията на " Продължаваме промяната ", която хем бе за цялостна поддръжка на Украйна, хем в този момент отстъпва със заобиколни формулировки като " филантропична, финансова и техническа помощ ".

От затъването в нерешителността губят всички в обединението. Привържениците на цялостната поддръжка за Украйна недоволстват против своите обединения Политическа партия и Демократична България и плашат с отлив. В тях има и периферии, които са за " каски и жилетки ", само че никоя систематична партия (а Политическа партия даже още не е записана в съда партия) не може да си разреши да жертва електорално ядро за електорална външна страна.

Отговорността в този момент пада персонално върху премиера Петков

Цялата отговорност в този момент пада върху мандатоносителя и персонално върху премиера Петков. Не може да си отпред на ръководство, което с всеки минал ден губи достолепие пред личните си жители и прави страната за посмешище на открито. Най-голямото крушение за това ръководство ще бъде, в случай че то си отиде, без да прати оръжие на Украйна.

Изборът пред Петков е явен: да удари по масата, да пренебрегне вътрешно-коалиционния рекет и да сложи на гласоподаване в Народното събрание решението за оръжието, където то да мине с гласовете на ГЕРБ. Дори с цената това да е сериозна крачка към разпадането на обединението. Защото изходът първо да пратим оръжие, след това държавното управление да падне, е по-добър от хем без държавно управление, хем без решение за оръжието. Иначе на следващия ден ще сме напълно без политически водачи.

Веселин Стойнен,

Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР