Днес е голям ден! Празнуваме Никулден. На 6 декември православната

...
Днес е голям ден! Празнуваме Никулден. На 6 декември православната
Коментари Харесай

Голям ден! Празнуваме Никулден. Какво не трябва да се прави?

Днес е огромен ден! Празнуваме Никулден. На 6 декември православната черква полита Свети Николай Мирликийски Чудотворец, настойник на моретата, езерата и реките, на моряците и риболовците, на фамилията и рода.

На този ден честват Никола, Николай, Николина, Ненка, Нина, Нино. Освен моряците и риболовците, за собствен празник го одобряват банкерите и търговците.

Никола Мираликийски е историческа персона. Роден е през 270 година от н.е. в Патара - Ликия, Мала Азия (днес Турция). Източноправославната религиозна традиция го уважава като настойник на мореплавателите. Според легендата по време на мощна морска стихия, светецът избавил с молебствия моряците на кораба, с който пътувал към Божи гроб. Според друга светията запушил дупка в кораба с шаран и възкресил моряк, умрял при рухване от най-високата мачта.

Смята се, че когато е сърдит, светецът предизвиква бурите и ураганите. Затова на Никулден моряците остават на сушата.

Според националните поверия точно Свети Никола носи първия сняг. Той пада от дългата му бяла брада, а най-често бялата снежна зима идва точно след 6 декември.

По традиция на празника се събира цялото семейство на трапезата. Домакините би трябвало да помнят, че тя не се подвига през целия ден.

Никулден е част от зимните обредни празници, които стартират с деня на Свени Андрей и минават през почитта към Света Варвара и Свети Сава. “Варвара вари, Сава пече, Никола иде с огромната лъжица и посетители гощава ”,  споделя народът.

Коледните елхи се украсяват на 6-ти декември, а на трапезата наложително би трябвало да има риба, чието тяло е покрито с люспи. Така шаранът се приема за наложителната риба на този празник.

Костите от рибата не трябва да се изхвърлят. Те се закопават в земята или се пускат в течаща вода, с цел да има благоденствие в фамилията и то да се усили. На доста мяста на празничната софра участва рибник (шаран, изпечен в тесто), както и ритуален самун, които се осветяват.

Традиция е и да се сложат най-големите люспи от шарана в портфейла - с цел да носи пари през цялата година.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР