Депутатите запазиха изискването срокът за внасяне на номинациите да бъде

...
Депутатите запазиха изискването срокът за внасяне на номинациите да бъде
Коментари Харесай

Парламентът прие правила за избор на председател на КПКОНПИ

Депутатите резервираха условието срокът за внасяне на номинациите да бъде 14 дни

Парламентът одобри процедурните правила за изискванията и реда за предложение на претенденти и избор на ръководител на Комисията за противопоставяне на корупцията и за лишаване на нелегално добитото имущество (КПКОНПИ). 136 депутати гласоподаваха „ за “ плана на решение, други 36 бяха „ срещу “, без въздържали се, съобщи.

Въпреки че имаше предложение срокът за внасяне на номинациите да бъде скъсен на пет дни, депутатите резервираха досегашното условие това да става до 14 дни от приемането на разпоредбите. Номинациите се вършат от народни представители.

Кандидатите би трябвало да имат приключено юридическо обучение. Те следва да показват уверение за юридическа дееспособност. Необходим е стаж от минимум 10 години. Свидетелство за съдимост също е измежду наложителните документи. Публикуването на предложенията и документите се прави в сходство със Закона за отбрана на персоналните данни и закона за отбрана на класифицираната информация. Кандидатите дават единодушие да им бъде осъществена инспекция за принадлежност към Държавна сигурност и разследващите служби на Българската национална войска.

Предложенията, приложенията към тях и името и претекстовете на издигнатия кандидатурата депутат се разгласяват в период до два работни дни от приемането им на интернет страницата на Народното събрание.

Изслушване се организира навън съвещание на Комисията за предварителна защита и противопоставяне на корупцията не по-късно от седем дни преди осъществяване на избора. Изслушването се излъчва в действително време на уеб страницата на Народното събрание. Вносителят на предлагането показва претендента в ревю до две минути. Номинираните имат опция до 15 минути устно да създадат допълнения по отношение на своята професионална биография. Депутатите могат да насочат въпроси, на които претендентите да дават отговор.

Пленарното съвещание, на което ще бъдат показани и препоръчани за гласоподаване номинациите, също се излъчва онлайн. Състои се и обсъждане, а гласуването се прави поотделно за всеки претендент.

За определен ще се счита кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъствалите в залата депутати. Ако няколко претенденти са получили повече от половината от гласовете на присъстващите в зала, определен е претендентът, получил най-вече гласове „ за “. Когато никой не получи нужните гласове, се организира наново гласоподаване. Ако и тогава никой от претендентите не събере нужният брой гласове, депутатите одобряват решение за разкриване на нова процедура за избор.

Ако по-късно гласоподаване няма определен нов ръководител на КПКОНПИ, тогава е очакван втори тур, в който вземат участие двамата претендентите, събрали най-вече гласове в миналата процедура.

Обсъждането на разпоредбите за избор на началник на антикорупционната комисия докара до разногласия сред депутатите. От ГЕРБ-СДС и Движение за права и свободи допуснаха, че разпоредбите се одобряват за съответен човек, който да оглави КПКОНПИ. Те припомниха, че "Продължаваме Промяната " (ПП) са оповестили, че поддържат вътрешния министър в оставка Бойко Рашков за ръководител на КПКОНПИ.

От Политическа партия приканиха опозицията да се занимава единствено с процедурните правила, без да се губи парламентарно време в мнения за съответни имена. Въпреки апелите и на краткотрайно изпълняващия длъжността ръководител на Народното събрание – Мирослав Иванов, да не се излиза отвън тематиката, дебатът продължи над три часа.
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР