Близо половин трилион долара – толкова общо са загубили тази

...
Близо половин трилион долара – толкова общо са загубили тази
Коментари Харесай

Най-богатите технологични лидери са загубили близо половин трилион долара

Близо половин трилион $ – толкоз общо са изгубили тази година 20-те най-богати милиардери от софтуерния бранш на фона на внезапния спад на фондовия пазар. Загубата е по-голяма от пазарната стойност на всички компании от показателя S&P 500 като се изключи седем, написа Wall Street Journal.    От началото на 2022 година до предишния четвъртък най-богатите софтуерни магнати в света, измежду които Марк Зъкърбърг, Бил Гейтс и Лари Елисън, са изгубили над 480 милиарда $ от благосъстоянието си на хартия, демонстрира Bloomberg Billionaires Index - ежедневна ранглиста на най-богатите хора в света.    Разочароващите доклади за третото тримесечие на редица софтуерни колоси предходната седмица разпалиха опасенията за криза, намалиха цените на акциите и натежаха върху положението на най-богатите хора в света.   Технологичните компании, които се радваха на мощен напредък при започване на пандемията, в този момент усещат болката от високата инфлация, повишаващите се лихвени проценти и забавящия се напредък на цифровата реклама, написа WSJ. Много компании в този момент управляват разноските, наблюдават числеността на личния състав или даже редуцират чиновници. До края на предходната седмица ден софтуерният показател Nasdaq Composite е понижен с 29% през тази година.    За доста ръководители и създатели чистото им положение е най-малко отчасти обвързвано с акциите на техните предприятия. Това значи, че огромните съмнения в цените на акциите на фирмите им могат да окажат съществено въздействие върху индикаторите за благосъстояние.

Богатството на създателя на Фейсбук е намаляло с над 87 милиарда долара 
Според класацията единствено в четвъртък чистото положение на Зъкърбърг е намаляло с 11,2 милиарда $. Акциите на неговата компания Meta Platforms Inc. изгубиха една четвърт от цената си, откакто разочароващият доклад стресна вложителите. Приходите на компанията се забавиха за второ следващо тримесечие, а загубите, свързани с огромните вложения в метавселената, набъбнаха.   От началото на тази година благосъстоянието на основния изпълнителен шеф на Meta е намаляло с над 87 милиарда $. Това го оставя с настоящо чисто положение от 37,7 милиарда $, което съгласно показателя му отрежда 28-о място измежду най-богатите хора в света. По-рано тази година той беше измежду първите 10.  Илон Мъск и Джеф Безос са изгубили благосъстояние за над 58 милиарда $ през тази година   В предишното двамата бизнесмени се бореха за купата Най-богат човек в света, преди Мъск да се откъсне със забележителна преднина.   Главният изпълнителен шеф на Tesla ръководи и ракетната компания SpaceX, създател е на Boring Co., компания за създаване на подземни тунели, както и на стартъпа за неврология Neuralink Corp. През предходната седмица той приключи придобиването. Към момента цената на благосъстоянието на Мъск е 212 милиарда $.   Междувременно благосъстоянието на Безос се прави оценка на 134 милиарда $. Акциите на Amazon се обезцениха със 7% в петък, защото Wall Street беше отчаян от прогнозата за продажбите на компанията за настоящото тримесечие, която не отговори на упованията на анализаторите. 

Лари Пейдж и Сергей Брин са изгубили по над 40 милиарда $
Съоснователите на Alphabet, компанията майка на Гугъл, Лари Пейдж и Сергей Брин, които са измежду 10-те най-богати хора в света, също означиха спад в чистото си положение. През тази година всеки от тях е изгубил над 40 милиарда $, като предходната седмица и двамата претърпяха удар, откакто Alphabet регистрира първия в историята си спад в продажбите на реклами в YouTube на годишна база.  Джак Ма е изгубил 9,3 милиарда $   Повечето от най-богатите софтуерни бизнесмени са американски софтуерни магнати, само че някои въпреки всичко са отвън Съединени американски щати. Такъв е Джак Ма, който построи своя колос за електронна търговия Alibaba Group Holding Ltd. от нулата до една от най-големите бизнес империи в Китай. Според показателя тази година той е изгубил 9,3 милиарда $ от благосъстоянието си и сега чистото му положение възлиза на 29,1 милиарда $.  Единствената жена измежду 20-те най-богати софтуерни магнати е Макензи Скот   Тя натрупа положението си, създавайки Amazon дружно с към този момент някогашния си брачен партньор Джеф Безос. Повече от 29 милиарда $ изчезнаха от чистото ѝ положение тази година, макар че това може да се отдаде частично на филантропската й активност. Тя даде обещание да раздаде - и към този момент е дарила - милиарди долари на организации, в това число хранителни банки, скаути в Съединени американски щати и исторически обвързани с чернокожото население колежи и университети.   
Само двама от 20-имата най-богати софтуерни милиардери са нараснали облагите си
Според показателя единствено двама от 20-имата най-богати софтуерни милиардери са нараснали облагите си от 1 януари насам. Богатството на Джан Имин, създател на притежателя на TikTok - ByteDance Ltd., се е нараснало с 10,4 милиарда $ и сега благосъстоянието му е 54,9 милиарда $.    Богатството на Робърт Пера, създател на производителя на безжично съоръжение Ubiquiti Inc. и притежател на НБА тима „ Мемфис Гризлис “, се е нараснало с 1,3 милиарда $, което му обезпечава чиста стойност на благосъстоянието от 14,7 милиарда $.   Загубите на хартия за доста от най-големите софтуерни магнати в света се случват, откакто груповото благосъстояние на милиардерите бе повишено през първите две години на пандемията Covid-19 повече, в сравнение с сред 1987 и 2010 година, заяви по-рано тази година групата за битка с бедността Oxfam International.    Групата съобщи още, че през първите месеци на пандемията на всеки 30 часа е бил създаван нов милиардер.
Източник: profit.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР