Австрия наложи вето за присъединяването на България и Румъния към

...
Австрия наложи вето за присъединяването на България и Румъния към
Коментари Харесай

Австрия се уплаши. Отказва ли се от ветото за Шенген?

Австрия наложи несъгласие за присъединението на България и Румъния към Шенгенското пространство, само че се усилва броят на гласовете, които предизвестяват, че разноските за стопанската система ще се покачат, защото страната е вторият по величина вложител и в двете страни, осведоми през днешния ден уеб сайтът на австрийските радио и телевизия ОРФ.

Румъния към този момент предприе дипломатически ограничения, с цел да показва своето неспокойствие, а външният министър на Австрия Александър Шаленберг от Австрийската национална партия прави опити да успокои нещата. 
-->
Шаленберг съобщи, че не става дума за несъгласие, а за „ зов за помощ “ по отношение на миграцията. Според него става дума за „ политико-технически въпрос “ по какъв начин да се устрои Шенгенското пространство, тъй че да предлага сигурност и да оправдава това, за което е основано. 

„ Мобилност във вътрешността и сигурност на открито “, съобщи австрийският външен министър и добави: „ Ние не сме страна, която блокира и постанова несъгласие “. По думите му в доста по-голяма степен става дума за „ зов за помощ “, защото Австрия постоянно е като фронтова страна по въпросите с миграцията.  Шленберг сподели, че това не е мотив за „ разкъсване “ и акцентира положителните връзки с Румъния и с румънския министър на външните работи Богдан Ауреску. 

В публично известие министерството на външните работи съобщи, че позицията на Австрия никога не е против Румъния и България, а става дума за общи старания за европейската сигурност. Освен това не става дума за дефинитивно „ не “ за разширение на Шенгенското пространство. В доста по-голяма степен желанието е да продължи разговорът с България и Румъния с вероятност влизане в Шенген с явен времеви небосвод.

Ветото против двете страни провокира интернационалните реакции, изключително фактът, че австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер, който отбрани позицията на страната си с високи миграционни цифри, остава неразбираем от мнозина, а съгласно България и Румъния решението на Виена е политически стимулирано.

Австрийските радио и телевизия ОРФ означават изключителното неспокойствие на румънската страна от ветото и показват, че не е ясно до по кое време Австрия ще остане без румънски дипломат, откакто той беше извикан за съвещания в Букурещ.

„ Дългото очакване на границата сред Румъния и Унгария се възприема като оскърбление “, разяснява пред австрийското радио кметът на Тимишоара Доминик Фриц, който е роден в Германия. Решението е рисково, в Румъния се усилва броят на апелите за протест на австрийски компании, артикули и услуги, показва той.

Харалд Оберхофер, икономист в Института за стопански проучвания, обръща внимание на разноските, свързани с това решение. С размер от 10 милиарда евро Австрия е вторият по величина вложител в Румъния, на първо място в областта на банките, застраховките, стоманата и силата. Ако ветото продължи дълго време, това може да й коства скъпо, предизвестява той. Австрия завоюва най-вече от разширението на Европейски Съюз на изток, напомни специалистът.

„ Нашата обща цел би трябвало да бъде намирането на бързо решение. Ние желаеме и ще дадем нашия принос, като „ Ерсте груп “, и молим към политически виновните лица на всички нива да осъзнаят отговорността “, съобщи пред австрийското радио шефът на една от огромните австрийски банки „ Ерсте груп “ - Вилибалд Цернко.

От банка „ Райфайзен “ беше декларирана „ цялостна поддръжка “ за приемането на Румъния в Шенгенското пространство. Вестник „ Винер цайтунг “ цитира изказване на банката: „ Съжаляваме за тази обстановка, само че имаме вярата, че участващите артисти бързо ще съумеят да изяснят откритите въпроси с доверие, опирайки се на обстоятелствата и с вероятност за реализиране на резултати “.

Строителният тръст ЩРАБАГ и застрахователната компания „ Уника “ подчертаха пред „ Винер цайтунг “ вярата си за бързо решение и прогрес в европейската интеграция. 

Концернът ОеМВи (OMV) съобщи по този мотив: „ Приветстваме всяка мярка, която улеснява съдействието и обмена на екипи сред Австрия и Румъния “.

Австрия е вторият по величина вложител в България и Румъния. С 10 милиарда евро вложения в Румъния, Австрия се подрежда след Германия и преди Франция. В България австрийските вложения са пет милиарда евро, като Австрия се подрежда след Нидерландия и преди Германия. В Румъния има регистрирани 3900 австрийски компании с към 100 000 чиновници, в България те са 350 с 30 000 чиновници, отбелязва ОРФ.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР