Американски учени заключиха, че генът FOXP2, свързан с говора и

...
Американски учени заключиха, че генът FOXP2, свързан с говора и
Коментари Харесай

Учени опровергаха мит за появата на Хомо сапиенс

Американски учени заключиха, че генът FOXP2, обвързван с говора и способността да се учат езици, не е дал никакви еволюционни преимущества на Хомо сапиенс, заяви Лента като цитира " Сайънс нюз ". Въпросният ген кодира фактор на транскрипция, който контролира интензивността на други гени. Установено е, че разновидности на гена са свързани със разстройства в говора. FOXP2 у индивида се разграничава по две аминокиселини от същия ген у други примати, написа BulNews.

Освен това в гена бяха открити признаци за угнетяване на естествения асортимент, а това сочеше, че FOXP2 е изиграл значима роля в еволюцията на индивида. Констатирано бе, че една от вариациите на гена се популяризирала бързо измежду хората преди към 200 000 години, осведоми Българска телеграфна агенция. Сега учените направили статистически разбор на разнообразни вариации на FOXP2, употребявайки две бази данни за човешкия геном. Оказало се, че една от вариациите фактически е по-разпространена от другите. Но в случай че африканци бъдат оценени настрана от европейци и азиатци, не се следят разлики. Обяснението е, че при миграциите на хора от Африка някои генни вариации се популяризирали отвън рамките на континента, на който първо се появил Хомо сапиенс.

Отделни алели на FOXP2 били необятно публикувани. Същото се следи и с някои други елементи на човешкия геном. Ако върху гена на говора влияеше естественият асортимент, FOXP2 щеше да е единствената част на ДНК с сходно разпространяване измежду разнообразни групи хора. По думите на учените, получените резултати отхвърлят опцията FOXP2 да е изиграл роля в еволюцията на индивида. Във всеки случай този ген не е имал решаващо значение.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР