Американски астрономи, издирващи мистериозната девета планета в покрайнините на Слънчевата

...
Американски астрономи, издирващи мистериозната девета планета в покрайнините на Слънчевата
Коментари Харесай

Откриха нови спътници около Юпитер и един от тях е доста странен

Американски астрономи, издирващи мистериозната девета планета в покрайнините на Слънчевата система , са разкрили дузина нови спътника на Юпитер . Това е станало благодарение на обсерваторията „Серо Тололо“ в Чили, само че е нужно повече време, с цел да се удостовери откритието на екипа на вашингтонския институт „Карнеги“. 9 от спътниците се движат в посоката на придвижването на Юпитер, само че един от по-особен . Меко казано.
Въпросното изобретение е „странна птица“ с диаметър един километър, която се движи в противоположна посока на съседите си. Този сателит обикаля за две години и се счита, че съставлява остатъци от по-голямо небесно тяло, разпаднало се под ударите на метеорити, комети и други луни.

„Това е всъщност шофиране по автомагистралата в неверната посока“, споделя Скот Шепърд, астроном в „Карнеги“, който управлява екипа. „Това е доста нестабилна обстановка. Вероятно ще се случат челни конфликти.“

Учените оферират странният сателит да бъде кръстен Валетудо – име на правнучка на висшия римски господ Юпитер, което в действителност е римската версия на древногръцката Хигия, богиня на здравето, чистотата и хигиената.

Всички тези нови луни са вълнуващи за астрономите, тъй като те прибавят към към този момент огромна група обекти, обграждащи Юпитер, които произтичат от най-ранните дни на Слънчевата система. За разлика от огромните вътрешни спътници на планетата, като Европа и Йо, този огромен пакет от луни, обикалящ надалеч от Юпитер, се счита за формиран от същия материал, който служи като градивни детайли за планетите. Откриването на луните ще помогне за в допълнение схващане на историята на зараждането на Слънчевата система.

Съществуването на толкоз доста дребни луни допуска, че те са се появили след галактически конфликт, който е довел до образуването на Юпитер преди повече от 4 милиарда години.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР