Българският волейболен отбор Дея спорт (Бургас) дебютира със загуба в

...

Дея спорт дебютира със загуба в Европа

Българският волейболен тим Дея спорт (Бургас) дебютира със загуба в европейските клубни шампионати. Момчетата на треньора Венцислав Симеонов отстъпиха като посетители на бронзовия медалист в испанската Суперлига Гуагуас (Лас Палмас) с 1:3 (25:23, 28:30, 23:25, 13:25) в първи мач от 1/32-финалите посред им в третия по мощ евротурнир Чалъндж къп, игран довечера.
Срещата-реванш сред двата отбора е идващия четвъртък (20 октомври) от 19,00 часа в зала " Младост " в Бургас. Бургазлии би трябвало да гонят наложителна победа с 3:0 или 3:1, с цел да стигнат най-малко до така наречен " златен " гейм. От друга страна испанският отбор би трябвало да завоюва единствено два гейма, с цел да продължи напред към 1/16-финалите и главната фаза на Чалъндж къп.
Първата част започва изцяло равностойно до 4:4, след което домакините от Гуагуас дръпнаха с 6:4 след сервис в навън на Тодор Вълчев от Дея спорт и контра блок-аут на Хорхе Алманса. Постепенно бургазлии съумяха да изравнят при 8:8 след отлична обсада на Валентин Братоев и технично стартиране на Николай Учиков. Последваха две противоречиви решение на основния арбитър от Германия за неточности на Георги Братоев и 10:8 за испанския отбор. Контра през центъра на Матю Кнайг - 11:8 и спиране за Венцислав Симеонов. Двата отбора продължиха равностойно до 18:15, след което Дея спорт понижи до 18:17 след нова мощна офанзива на Учиков и стартиране през центъра на италианеца Стефано Патриарка. Последва противоречив сервис в навън на Валентин Братоев и след бурната му реакция получи червен картон, а резултатът 20:17. След контра блок-аут на Паоло Сонка от домакините разликата стана 21:17, а Венци Симеонов взе втория си тайм-аут. Последваха мощни минути за Дея спорт при сервис на Учиков, в това число и негов ас, след което разликата стана 22:21. Бургазлии даже изравниха при 23:23 след офанзива в навън на Алманса. Страхотна обсада на Стефан Чавдаров и 24:23 за Дея спорт. В последна сметка момчетата на Венци Симеонов измъкнаха гейма с 25:23 след контра блок-аут на Вальо Братоев.
И втория гейм стартира равностойно до 5:5, след което Дея спорт поведе със 7:5 след сполучлива офанзива на Николай Учиков и ас на Валентин Братоев. Разликата леко набъбна до 10:7 след контра блок-аут на Тодор Вълчев. Постепенно домакините от Гуагуас съумяха да изравнят при 13:13 след офанзива на появилия се като запаса американски диагонал Брендън Ретри и блок на Мартин Рамос. Бургазлии незабавно си върнаха преднината при 16:14 след офанзива през центъра на Стефано Патриарка и контра на Учиков. Последва ново тъждество при 16:16, само че нови две неточности на испанския отбор дадоха ново преимущество на българите - 19:17. Две сполучливи офанзиви на Ретри и Рамос - 19:19 и спиране за Венцислав Симеонов. Грешка на Вальо Братоев и мощна контра на Ретри и 21:19 за домакините. Постепенно Дея спорт стигна до 23:23 след нов мощен ас на Вальо Братоев. Двата отбора " се захапаха " в резултата до 28:28, само че въпреки всичко домакините от Лас Палмас затвориха гейма в своя изгода при 30:28 след нова офанзива на Ретри и неточност при мрежата на Георги Братоев.
Третата част също стартира с тъждество до 3:3, след което домакините от Лас Палмас поведоха с 5:3 след неточност от сервис на Николай Учиков и ас на Брендън Ретри. Дея спорт съумя да изравни при 7:7 след мощна офанзива на Валентин Братоев и навън на Ретри. Испанският отбор още веднъж дръпна с 13:9 след серия от сервиси на Матю Кнайг и отлична игра при мрежата на Мартин Рамос, което пък накара Венци Симеонов да вземе тайм-аут за Дея спорт. Въпреки това, преднината на Гуагуас стана 15:10 след нова обсада на Рамос. Постепенно бургазлии съумяха да стопят изоставането си до 17:16 при сервис на Георги Братоев. Атака на Паоло Сонка и навън на Вальо Братоев - 19:16 и второ спиране за Венцислав Симеонов. Независимо от това, последва навън на Учиков и 20:16 за Гуагуас. Дея спорт за следващ път понижи пасива си до 20:19 след офанзиви на Учиков и навън на Кнайг. Домакините от Лас Палмас взеха гейма с минималното 25:23 след офанзива на Ядриан Ескобар и поведоха с 2:1.
Домакините от Гуагуас дръпнаха при започване на четвъртия гейм с 3:1 и макар напъните на Дея спорт задържаха преднината си до 9:7, след което я усилиха до 11:7 след контра на разпределителя Мигел Анхел де Амо и неточност при мрежата на Георги Братоев. Независимо от тайм-аута за Венци Симеонов, последваха офанзива през центъра и обсада на Матю Кнайг и 13:7. Разликата продължи да пораства като доближи до 20:10, като в това време Венцислав Симеонов направи редица смени. В последна сметка испанците от Лас Палмас умерено завоюваха гейма с разгромното 25:13, а с това и мача с 3:1.ГУАГУАС (ЛАС ПАЛМАС, ИСПАНИЯ) - ДЕЯ СПОРТ (БУРГАС, БЪЛГАРИЯ) 3:1 (23:25, 30:28, 25:23, 25:13)
ГУАГУАС: Мигел Анхел де Амо, Ядриан Ескобар, Паоло Сонка, Хорхе Алманса, Матю Кнайг, Мартин Рамос - Алехандро Фернандес-либеро
Старши треньор: СЕРХИО МИГЕЛ КАМАРЕРО
ДЕЯ СПОРТ: Георги Братоев, Николай Учиков, Валентин Братоев, Тодор Вълчев, Стефано Патриарка, Стефан Чавдаров - Мартин Иванов-либеро
Старши треньор: ВЕНЦИСЛАВ СИМЕОНОВ.

--> -->     Източник: novsport.com