Японската машина е 2,8 пъти по-бърза от досегашния лидер IBM

...
Японската машина е 2,8 пъти по-бърза от досегашния лидер IBM
Коментари Харесай

ARM системата Fugaku оглави Топ 500 на суперкомпютрите

Японската машина е 2,8 пъти по-бърза от досегашния водач IBM Summit

Най-бързият суперкомпютър Fugaku употребява 48-ядрени ARM чипове Fujitsu A64FX SoC
(снимка: Fujitsu)

За първи път ARM-базиран суперкомпютър оглави класацията Топ 500 на най-производителните машини в света, която се изготвя два пъти годишно. В 55-т ото издание на рейтинга първото място е за суперкомютъра Fugaku на Fujitsu.

Новият водач реализира резултат от 415,5 петафлопа във високопроизводителния тест Linpack (HPL), което е 2,8 пъти повече от резултата на системата IBM Summit, която слиза на второ място. Прави усещане, че Fugaku употребява 48-ядрени чипове Fujitsu A64FX SoC, основани на ARM архитектура.

При интервенции с единична или по-ниска акуратност, които постоянно се употребяват в дилемите, свързани с изкуствен интелект, в това число машинно образование, пиковата продуктивност на Fugaku надвишава 1 екзафлоп.
още по тематиката
Досегашният водач в Топ 500, суперкомпютърът IBM Summit, употребява 22-ядрени Power9 процесори и ускорители Nvidia Tesla V100. Тази машина показва продуктивност от 148,8 петафлопа.

На трето място е още един американски суперкомпютър – IBM Serra, който по архитектура е сходен на IBM Summit, а резултатът му е 94,6 петафлопа.

Китайската система Sunway TaihuLight с 260-ядрени процесори Sunway SW26010 заема четвърто място, с помощта на резултат от 93 петафлопа.

Петата позиция в рейтинга Топ 500 също е за китайски суперкомпютър – това е Tianhe-2A, основан на процесори Intel Xeon и копроцесори Matrix-2000, който реализира резултат 61,4 петафлопа.

Следва италианската система HPC5, основана на Intel Xeon Gold и Nvidia Tesla V100 и построена от Dell. Резултатът на шестия в класирането е 33,5 петафлопа при теста HPL.

Седмото място принадлежи на американската система Selene с процесори AMD EPYC и ускорители Nvidia Ampere A100. Тя записва резултат от 27,58 петафлопа.

Още една американска система попада в челната десетка. На осмо място е суперкомпютърът Frontera, основан на процесори Intel Xeon и с резултат 23,5 петафлопа.

Интересното е, че на девето място е втора италианска система. Това е суперкомпютърът Marconi-100, основан на процесори IBM Power9 и ускорители Nvidia V100. Производителността на тази машина е 21,6 петафлопа.

Топ 10 затваря инсталираният в Швейцария Piz Daint с продуктивност 19,6 петафлопа. Това е суперкомпютър Cray XC50, основан на процесори Intel Xeon и ускорители Nvidia P100.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР