Виктор Джак,PoliticoНай-голямата руска частна петролна компания Лукойл хвърля огромна икономическа

...
Виктор Джак,PoliticoНай-голямата руска частна петролна компания Лукойл хвърля огромна икономическа
Коментари Харесай

Politico: „Лукойл“ очаква края на властта си в България

Виктор Джак,Politico

Най-голямата съветска частна петролна компания " Лукойл " хвърля голяма икономическа и политическа сянка върху България, само че привилегированото състояние на енергийната компания в балканската страна е във все по-голяма заплаха. Това е по този начин, тъй като дерогацията от петролните наказания на Европейски Съюз, от която се употребява нейният български клон, изтича в края на идната година, поставяйки завършек на неповторимата и доста печеливша позиция на компанията да доставя своята обширна рафинерия " Нефтохим " в черноморския пристанищен град Бургас с личен на ниска цена недопечен нефт. Бъдещето на рафинерията „ ще бъде история на крах “, сподели Виктор Катона, водещ анализатор по тематиката за суровия нефт във компанията за пазарно изследване Kpler.
Ако работата на рафинерията е застрашена, държавното управление е готово да я поеме, „ в случай че е належащо “, сподели българският министър на защитата Тодор Тагарев пред Politicoпрез юни. „ Това е проблем, който може да бъде решен. “

Балканският колос

Засега " Лукойл " превъзхожда България. Компанията внася 3 милиона барела съветски нефт на месец, съгласно Kpler, което прави България четвъртия максимален покупател на московски недопечен нефт след Индия, Китай и Турция. " Нефтохим ", чиито внушителни комини са забележими от 10 километра, обезпечава 80% от потребностите на България от дизел и бензин и съставлява 1/10 от Брутният вътрешен продукт на страната. Рафинерията е " доста значима, тъй като е най-големият шеф и дава най-хубавите заплати " в района, сподели кметът на Бургас Димитър Николов. Заедно с близкия терминал за импорт на нефт " Росенец ", в оборудванията работят 5000 души. „ За мен като кмет е значимо рафинерията да действа, тъй като е част от икономическата сигурност на града “, сподели той и добави, че затварянето й би било „ немислимо “.

Този стопански и енергиен отпечатък значи политическо въздействие. „ В България има коалиция " Лукойл ", която се образува незабавно след началото на всеки парламент “, сподели Делян Добрев, ръководител на комисията по енергетика в българския парламент, който управлява напъните за секване на въздействието на " Лукойл ". През последната година той е подал 18 оферти за ограничение на въздействието на компанията, само че множеството са се провалили.

" Лукойл " съумя " да трансформира икономическия си отпечатък в големи политически лостове “ посредством финансиране на медии и партии, сподели Мартин Владимиров, специалист в Центъра за проучване на демокрацията. Неговото въздействие върху българския политически и стопански хайлайф е голямо. Това въздействие е „ толкоз огромно “ частично тъй като „ българската страна не е в положение да се оправи с рецесията при ненадейно прекъсване на доставките на недопечен нефт от Русия “, сподели Илиян Василев, някогашен дипломат на България в Русия, който в този момент работи като анализатор. В исторически проект " Лукойл " разчита на локални проруски медии за поддръжка, както и на политици, върху които въздейства посредством локални медиатори като купувачи на горива на едро, сподели Василев. В отговор на обвиняванията основаната в Москва компания цитира пред Politico скорошно изказване, в което „ отхвърля всевъзможни обвинявания в политическа ангажираност “.

Усилие за лобиране

Зависимостта на България от съветския недопечен нефт беше измежду аргументите страната да лобира интензивно за освобождение от глобите на Европейски Съюз против вноса на съветски нефт – изпитание, подкрепено от целия политически набор, в това число от реформаторския министър председател Кирил Петков. През предходната година София получи единствената дерогация от Европейски Съюз за импорт на недопечен нефт по море, до момента в който на няколко страни беше позволено да продължат да купуват нефт от тръбопроводи за стеснен интервал от време. Основната фигура в договарянията с Европейски Съюз беше финансовият министър Асен Василев, който заплаши да наложи несъгласие на пакета петролни наказания, в случай че София не получи изключение. Българското финансово министерство отхвърли Василев да е лобирал от името на " Лукойл ". Министерството сподели, че главното опрощение, употребявано от Василев за обезпечаване на дерогация на България, е, че рафинерията на " Лукойл " продавала гориво на Украйна.

По-рано Петков сподели пред Die Welt, дъщерно издание на Politico, че горивото, създадено в " Нефтохим ", е било изпращано в Киев, а и се твърди, че обезпечава повече от една трета от потребностите на Украйна от гориво при започване на войната предходната година. От " Лукойл " обявиха пред Politico, че това е „ интернационална частна компания без държавно присъединяване “ и отхвърлиха да има „ непрекъснати контракти за доставка на петролни артикули за Украйна “.

Другият мотив беше, че зависимостта на България от съветския недопечен нефт я прави стопански уязвима от ембарго и договорката ще понижи цените на горивата. Министерството на финансите сподели, че цените на дребно на дизела са паднали с повече от 20 % през шестте месеца след началото на дерогацията за България, само че Владимиров означи, че сходни спадове са се случили и в други страни от Европейски Съюз без сходни изключения. Комисията не отговори на претенции за коментар. Няма " безусловно нито един мотив тази дерогация за България ", защото тя не е довела до рухване на цените на горивата за потребителите, сподели Добрев. Рафинерията може да работи и без московския недопечен нефт, съгласно мозъчния концерн CSD. В допълнение към разногласието " Лукойл " и неговите дъщерни сдружения доставят гориво на съветското министерство на защитата, неговия Черноморски флот и оръжейната промишленост, откри през този месец отчет на проверяващото издание „ Проект “, до момента в който неговият върховен изпълнителен шеф е изправен пред наказания от Обединеното кралство и Съединени американски щати.

Разкъсване на връзките

Но въздействието на Москва в България е застрашено. Макар да е исторически съдружник на Русия, София мощно поддържа Украйна във войната - изпращайки оръжия и муниции. Миналата година тя отхвърли настояванията на Кремъл да заплаща за вноса на газ в рубли, което направи България първата страна от Европейски Съюз, откъсната от съветски доставки. През предишния месец българските депутати гласоподаваха за преустановяване на съглашение, което даде на " Лукойл " надзор върху терминала за импорт на недопечен нефт " Росенец " в Бургас. Тази седмица държавното управление съобщи, че има за цел да откри по какъв начин рафинерията на " Лукойл " да стартира да преработва неруски нефт.

През януари държавното управление сподели, че компанията ще би трябвало да стартира да заплаща локални налози за първи път, като парите отиват във фонд за енергийна сигурност. Но от налагането на тази мярка компанията не е плащала нищо, по думите на Добрев. От " Лукойл " обявиха пред Politico: „ Доколкото ни е известно, законодателството към момента не е влезнало в действие и не сме осведомени от управляващите във връзка с размера на тази вноска. “ Фирмата добави, че " постоянно е изпълнявала напълно своите отговорности " във връзка с пристанище " Росенец " и не вижда учредения за прекратяването на концесията.

Проблемите на " Лукойл " евентуално ще набъбнат, откакто дерогацията изтече. Добрев пресмята, че освобождението е довело до скока на облагите на " Лукойл " до 2 милиарда евро в България през последните 12 месеца, като данъчните доходи са „ употребявани за финансиране на режима на Путин “. Но в случай че София не успее да получи друга дерогация, позициите на " Лукойл " в България евентуално ще се свият. „ Те са тук, тъй като се възползваха от огромни малки врати в ръководството и генерираха доста пари “, сподели Владимиров. „ Не мисля, че " Лукойл " има тласък да остане... тъй като към този момент няма да могат да генерират тези големи облаги “. /БГНЕС

Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР