В едни от най-скъпите парфюми използват български съставки. Еталонът за

...
В едни от най-скъпите парфюми използват български съставки. Еталонът за
Коментари Харесай

Родният аромат, който подлуди света

В едни от най-скъпите парфюми употребяват български съставки. Еталонът за лавандулово масло - Франция, отстъпи заветното първо място на България, която към този момент е производител номер едно в света.

Този факт удостоверяват и от Би Би Си в репортаж за производството на етерични масла в страната ни, озаглавен " Мирисът на триумфа: по какъв начин България стана световен водач в производството на лавандула ", написа " Труд ".

Въпреки че на всички места по света споменеш ли розово масло, всички вършат прилика с България - “страната на розите ”, се оказва, че производството на лавандула е десетки пъти повече от това на рози - 176,8 тона против едвам 4,3 т за 2018 година

Като наклонност на пазара може да се регистрира, че Франция изкупува българско лавандулово масло и взима 25% от износа ни, вместо да употребява личната си годишна продукция, а това приказва за голям триумф за страната ни. Освен за Европа, нашите производители на лавандула изнасят за Китай, Съединени американски щати, Нова Зеландия, Швейцария.

Имиджът на България се дължи на многото нови насаждения, които бяха основани от 2017 година в резултат на експанзията на изкупната цена на лавандулата и маслото, която доближи до 250 лева за кг.

Голяма част от зърното и рапицата в Северна България бяха изкоренени и на тяхно място засадиха лавандула.

В своя репортаж от Би Би Си показват, че България била най-големият производител на лавандула през 70-те години на предишния век, когато у нас имало 70 хиляди декара, от които се произвеждали 155 тона масло. Сега те са 205 хиляди дка с произвеждане от близо 200 тона, с които си връщаме заветното първо място в света.

“Някои производители на лавандулово масло смесват сортовете “Хемус ” и “Дружба ” с новите “Рая ”, “Сефтополис ”, “Юбилейна ”, в резултат на което се получават влошени качества на маслото.

Вместо да се смесват сортове, би трябвало да се подходи като се смесят обособени партиди от масла, според от това за кой бранш ще се употребяват, изясняват специалисти.

 
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР