Китай подпомага производството на военни дронове от Русия, превръщайки се

...
Китай подпомага производството на военни дронове от Русия, превръщайки се
Коментари Харесай

Естония обвини Китай, че подпомага производството на дронове в Русия с контрабандни западни части

Китай подкрепя производството на военни дронове от Русия, трансформирайки се в хъб за контрабанда на основни западни съставни елементи за съветските въоръжени сили. Това твърди в оповестен през днешния ден годишен отчет за националната сигурност на Естония външното разузнаване на страната, представено от Ройтерс и Българска телеграфна агенция.

Близо 80 % от доставяните на Русия сходни съставни елементи в този момент идват от Китай, се показва в отчета. В по-ранни украински отчети се твърдеше, че близо 60 % от вносните елементи, открити в съветските оръжия на бойното поле в Украйна, идват от Китай.

Китай е " главният хъб " на Русия за импорт на високотехнологични артикули с двойна приложимост, заобикаляйки западните наказания, се показва в отчета.

" Китайските ползи в тази ситуация се диктуват от отвращение Русия да загуби войната в Украйна, защото сходен излаз ще стане победа за Съединени американски щати, които са основен противник на Китай ", сподели по видеовръзка пред публицисти генералният шеф на естонската разследваща работа Каупо Росин.

От посолството на Китай в Талин към този момент не са дали отговор на питане на Ройтерс за коментар.

Естония, която е страна членка на НАТО, следи съветските военни качества, защото счита Москва за съществена опасност за своята сигурност, изключително след началото на съветската инвазия в Украйна през февруари 2022 година

Естония, както и другите две балтийски републики - Латвия и Литва, принудително бяха анексирани от Москва по време на Втората международна война и върнаха независимостта си едвам през 1991 година след разпада на Съветския съюз.

Русия не разполага със лични заместители на части за дронове и значително си набира такива от Запада, се споделя в отчета.

" Китайските управляващи [...] улесняват двустранното съдействие и тайните оставки на съставни елементи с двойна приложимост чрез частни компании ", се добавя в отчета.

" Този метод евентуално ще понижи зависимостта на Русия от западни съставни елементи и в дълготраен проект може да подкопае способността на Запада да оказва въздействие в тази сфера ", се показва в отчета.

Клоновете на западни компании в Китай евентуално са въвлечи в тези схеми, споделя естонското разузнаване.

Русия влага обилни средства в разширение на производството на дронове, в това число в производството на усъвършенствана локална версия на иранските дронове камикадзе, се споделя в отчета.

Русия е на път да разшири персоналния състав на въоръжените си сили до 1,5 милиона души, спрямо 600-700 хиляди души през есента на 2022 година, като нови елементи ще бъдат изпратени в Украйна за придобиване на военен опит, се показва в отчета.

Те ще бъдат ситуирани по границите със страните от НАТО - измежду които са и балтийските републики - след края на войната, сподели Росин и добави, че алиансът би трябвало да ускори наличието си там.

Русия " по принцип е подготвена " да договаря за преустановяване на огъня в Украйна, само че единствено " с цел да си поеме мирис ", тъй като съветският президент Владимир Путин не се е отказал от " имперските си упоритости ", сподели Росин.

При възможни такива договаряния Русия евентуално ще упорства НАТО да изтегли войските си от източната граница на страната, което, в случай че успее, ще ѝ обезпечи преобладаващо състояние в Балтийския район.

Москва отхвърля да има експанзионистични планове по отношение на своите съседи и твърди, че е трябвало да изпрати войски в Украйна, с цел да се опълчи на това, което счита за неприятелски и нападателен Запад, който заплашва личната ѝ сигурност, показва Ройтерс.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР