Увеличават се както потвърдените, така и предполагаемите случаи на маймунска

...
Увеличават се както потвърдените, така и предполагаемите случаи на маймунска
Коментари Харесай

Маймунска едра шарка: Какво знаем за нея и може ли да се превърне в нова пандемия?

Увеличават се както доказаните, по този начин и хипотетичните случаи на маймунска едра шарка по света. Много от тях са с незнаен генезис на вируса, който ги предизвиква.

Учените стартират да показват угриженост за опцията за нова пандемия, защото случаи са открити в най-малко 7 страни и броят им нараства с всеки минал ден.

Ето резюме на това, което знаем досега, основано на данни на " New Scientist ".

Какво е това заболяване?

Това е относително рядко заболяване, породено от вирус (Poxvirus), който принадлежи към същото семейство като вируса на дребните шарки. Болестта нормално се популяризира измежду маймуните в Централна и Западна Африка, където е ендемична, само че от време на време " прескача " върху хората, като до момента е предизвиквала дребни епидемии. За първи път е разпозната при лабораторни маймуни през 1958 година Първият случай на заразяване на човек е регистриран в по време на актуалната зараза Република Конго през 1970 година

Колко случая има в този момент?

Според базата данни, формирана от Морис Кремер от Оксфордския университет и Джон Браунщайн от Харвардското здравно учебно заведение, в международен мащаб са доказани 35 случая и още 72 съмнения. Потвърдени случаи са открити във Англия, Португалия, Испания, Швеция, Белгия, Съединени американски щати и Канада. Учените считат, че това евентуално е единствено " върхът на айсберга " и че има доста повече недиагностицирани случаи.

Дали всички случаи са свързани?

Това не е ясно. Понастоящем Агенцията за сигурност на Обединеното кралство (UKHSA) пресмята, че вирусът се популяризира от човек на човек в страните с доказани случаи. Много от тях са хомосексуални и бисексуални мъже, по тази причина здравните чиновници приканват хората с такава полова ориентировка да внимават за обриви или други подозрителни признаци, с цел да могат да се извърнат в точния момент към доктор.

Как се популяризира заболяването?

Според Световната здравна организация (СЗО) тя може да се съобщи посредством поемане на инфектирани частици и посредством контакт с кожни обриви или инфектирани с вируса материали. Според Центъра за надзор и предварителна защита на болесттите в Съединени американски щати (CDC) се счита, че предаването на вируса от човек на човек става най-вече посредством огромни частици, които не се популяризират далеко, тъй че за заразяването би трябвало да е нужен нескончаем непосредствен контакт лице в лице.

Счита се, че вирусът не се популяризира елементарно измежду хората и съгласно UKHSA рискът от заразяване на популацията " остава невисок ".

Заболяването може да се популяризира и посредством контакт с облекла, кърпи, чаршафи или други предмети на инфектиран човек. То не се смята за полово излъчена болест, само че може да се съобщи по-лесно посредством полов контакт през кожата.

Може да се съобщи и от инфектирано животно на човек, в случай че той бъде ухапан от него или допре кръвта му, телесните му течности, обриви и така нататък, или в случай че яде недобре приготвено месо от такова животно.

Какви са признаците?

Те включват тресчица, главоболие, мускулни болки, болки в гърба, подути лимфни възли, настинка и безсилие. Може да се появи и обрив, първо по лицето, а по-късно и по други елементи на тялото, в това число по гениталиите. Първоначално обривът наподобява на този при варицелата.

Колко смъртоносно е?

Заболяването нормално протича леко и множеството пациенти се възвръщат в границите на няколко седмици без лекуване. В Африка то може да убие до 10% от инфектираните, само че това съгласно СЗО визира един от двата най-опасни типа - конгоанския, до момента в който при другия, западноафриканския, умира един на 100 пациенти.

Има ли лекуване или пък ваксини?

Да. антивирусният препарат Тековиримат (Tpoxx) е утвърден в Съединени американски щати и Европа против това заболяване и ваксина при животни. Лекарството доста понижава вероятността от гибел. Съществува и ваксина Jynneos (известна също като Imvanex и Imvamune), също утвърдена в Съединени американски щати и Европа, която предотвратява инфекцията при възрастни. Освен това тези, които са задоволително възрастни, с цел да бъдат имунизирани против дребна шарка, към момента имат известна отбрана.

Има ли възможност от пораждане на нова пандемия?

Оценката на учените е, че новата зараза може да бъде следена посредством следене на контактите и имунизиране на тези, за които се счита, че са изложени на риск от заразяване. Въпреки че не изключват изцяло опцията за пандемия, те не я считат за допустима и не считат, че тя е на същото равнище като тази от ковид. 

Източник: БГНЕС
По обявата работи: Златко Желев
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР