Твърде рано е Фед да изоставя политиката си на агресивно

...
Твърде рано е Фед да изоставя политиката си на агресивно
Коментари Харесай

Кристалина Георгиева: Фед трябва да продължи с увеличението на лихвите

Твърде рано е Фед да изоставя политиката си на нападателно повишение на водещите лихви. Това споделя в интервюто за Associated Press по необятен кръг теми управляващият шеф на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева. “Данните за инфлацията в Съединени американски щати и Европа към момента са прекомерно високи и към този миг ни споделят: прекомерно рано е да вършим крачка обратно “, споделя Георгиева за AP.   Ръководителката на МВФ също по този начин разяснява, че е време Китай да отстъпи от огромните локдауни и да премине към по-целенасочен метод към Covid-19.    По мотив избухналите преди няколко дни митинги против политиката на управляващите за битка с ковид в редица китайски градове Георгиева прикани за " рекалибриране " на строгата политика за " нулев коронавирус " на Пекин, която има за цел да изолира всеки обособен случай на болестта, " тъкмо поради въздействието ѝ както върху хората, по този начин и върху стопанската система ".   
 

Относно обстановката в Китай Георгиева приканва страната да се обърне към имунизационна политика и да се концентрира върху " имунизиране на най-уязвимите ". 
Виждаме какъв брой е значимо да се отстъпи от огромните локдауни, да се работи доста целеустремено с рестриктивните мерки. Това разрешава да се овладее разпространяването на Covid-19, без да се заплаща забележителна икономическа цена, по думите на Георгиева.    Ниските равнища на имунизиране измежду най-възрастните е значима причина Пекин да прибягва до локдауни, а появяването на по-заразни разновидности сложи мощен акцент върху напъните за попречване на всякакво вероятно разпространяване на патогена, написа AP.    Локдауните забавят всичко - от пътуванията до оборота в търговията на дребно и продажбите на коли във втората по величина международна стопанска система. Затова Георгиева прикани Пекин " да поправя цялостния си метод към метода, по който Китай прави оценка действието на веригите за доставки поради " резултата на доминото ", което това оказва върху останалата част от света ", добавя организацията.    МВФ предвижда, че тази година китайската стопанска система ще нарасне единствено с 3,2%, което е под междинния ритъм на напредък за света - нещо, което по принцип рядко се случва.   

Комунистическата партия към този момент предприе стъпки в посоката, която Георгиева предлага, отбелязва AP, преминавайки към уединяване на здания или квартали с инфекции вместо на цели градове и направи други промени, ориентирани към понижаване на икономическите вреди. Скокът на инфекциите от октомври насам обаче накара локалните управляващи да наложат карантини и други ограничавания, които съгласно от ден на ден китайски жители са прекомерно крайни.

 

Докато резултатът от коронавирус политиката на Пекин се усеща по целия свят, Георгиева очерта като най-големия риск за международната стопанска система високата инфлация, която принуждава централните банки да покачват водещите си лихви, което оскъпява заемите за потребителите и бизнеса. 
На въпрос дали Фед би трябвало да направи пауза в повишението на водещите си лихви, което води до усилване на $ и слага под напън най-бедните страни, Георгиева сподели, че американската централна банка " няма различен вид, с изключение на да следва същия път, до момента в който се стигне до действително намаление на инфлацията ".    " Дължат това на американската стопанска система, дължат го на международната стопанска система, тъй като каквото се случи в Съединени американски щати, в случай че инфлацията не бъде сложена под надзор, може също да повлияе останалата част от света ", предизвести ръководителката на МВФ.    
 

Наред с това е належащо държавните управления да се грижат за най-уязвимите хора, без да подкопават напъните на централната банка с непотребни разноски, сподели още Георгиева.
По думите ѝ политиците са изправени пред сложни времена. „ Те би трябвало да бъдат дисциплинирани в битката с инфлацията. Защо? Защото инфлацията подкопава основата за напредък и визира най-вече бедните хора. “   Георгиева предизвести още, че напрежението сред Китай и Запада и сред Русия и Запада заплашва да ограничи търговията и нейния благоприятен резултат върху икономическия напредък и просперитета.    Светът се нуждае от „ по-цялостен фокус върху продоволствената сигурност, който понижава отпадъците, усилва продуктивността и най-важното - отделяа повече внимание на дребното земеделие, от което ще зависи огромна част от поминъка на хората, изключително в разрастващите се страни ”, сподели още Георгиева. Тя добавя още, че създалата енергийна рецесия война на Русия в Украйна е опция за „ ускорение на прехода към нисковъглеродни енергийни доставки “ посредством тласъци за зелени вложения.
Източник: profit.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР