Точно сега му е времето да направите най-вкусната лютеница Запретвайте

...
Точно сега му е времето да направите най-вкусната лютеница Запретвайте
Коментари Харесай

Тракийска лютеница с камби и ябълки

Точно в този момент му е времето да извършите най-вкусната лютеница Запретвайте ръкави и се подгответе за зимата с тази чудна тракийска лютеничка

Необходими Продукти

● червени камби - 4 кг
● зрели домати - 2 кг
● патладжани - 1 кг
● ябълки - 1 кг
● моркови - 500 г
● чесън - 2 глави
● олио - 600 мл
● винен оцет - 100 мл
● черен пипер - 1 суп.лъж.
● кимион - 1 чаена лъж.
● сол - на усет
● захар - на усет

Начин на подготвяне

Рецептата е от Пловдивското село Труд.

Патладжаните се обелват, нарязват на кубчета и се изпържват в към 100 мл от мазнината. След това се изваждат и се отцеждат. Мазнината, в която са били изпържени, НЕ се употребява по-късно в лютеницата.

Камбите се почистват от семките и се режат на едро.

Доматите се режат на едро.

Ябълките се обелват и се режат на кубчета.

Морковите се белят и се режат на едро.

Камбите, доматите, морковите и ябълките се слагат в съд и без прибавяне на в допълнение количество вода се варят до омекване на зеленчуците.

Сварените зеленчуци се оставят да се охладят, само че въпреки всичко да са още топли и се претриват през мрежест гевгир или с машинка за унищожаване на обелките и семките.

Полученото пюре се връща на огъня и към него се прибавят смлените или счукани в чутура (голям хаван) патладжани. Към тях се изливат олиото, оцетът, подправките и при непрестанно бъркане се изварява до мечтаната плътност (да оставя пътечка след бъркалката).

Десет минути преди да се смъкна от огъня, към лютеницата се прибавя и счуканият чесън и се вари още малко.

Едва в края на процеса, когато свалим лютеницата от огъня, балансираме усетите и прибавяме сол и захар.

Готовата лютеница се разпределя в бурканчета, които се затварят и варят за похлупак 20-30 минути.

Така се случваха нещата на село. В изискванията на Софийски апартамент модифицирах рецептата, с цел да бъде „ мързелива “.

Изпържих патладжаните.

В дълбока тава нарязах камби, домати, ябълки и моркови.

Добавих към зеленчуците половината от олиото, дружно с оцета (в моя случай балсамов, тъй като такава муза ми дойде), черен пипер и кимион. Разбърках всичко доста добре.

Покрих тавата компактно с алуминиево фолио, като го боднах с нож на места, с цел да излиза парата. Тавата оставих във фурната на 200 градуса за 1 час да се задуши всичко.

След това махнах фолиото и печенето продължи още 1 час.

Извадих тавата от фурната, прибавих изпържените патладжани, счукания чесън и остатъка от олиото и пасирах всичко, само че не прекалих да бъде напълно безпрепятствено. За по-селски усет тук прибавих 2 суп. лъж. пушен червен пипер.

Отново покрих тавата с алуминиево фолио (защото към този момент пасираната лютеница е жива магма и ще се отрази извънредно на фурната) като му направих още дупки, с цел да може да излиза парата и лютеницата да се сгъсти. При това състояние върнах тавата във фурната и печенето продължи още 30-40 минути.

Извадих лютеницата от фурната, пробвах я и прибавих сол и захар на усет. Разбърках добре и бързо изпълних сухите бурканчета, затворих ги и ги варих за капачките 30 мин след завиране на водата.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ БЕЛЕЖКИ:

Оцетът може да бъде сменен с алено вино.

Ябълките, с изключение на приятна наслада, заради пектина в тях, имат леко желиращо свойство (разбира се лютеницата не става желе), което придава доста приятна консистенция.

В моята рецепта през вчерашния ден прибавих и 3 глави лук, само че баба ми не слагаше лук в лютеницата, а единствено чесън.

От дадените количества се получиха 14 бурканчета от 400 година

Тракийската лютеница с камби и ябълки е подготвена.

Източник: recepti.gotvach.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР