Тактически ход за оказване на натиск или свидетелство за намерения

...
Тактически ход за оказване на натиск или свидетелство за намерения
Коментари Харесай

Готви ли се Турция за анексия на тези земи?

Тактически ход за оказване на напън или удостоверение за планове за по-нататъшна анексия на Северен Кипър беше решението за отчасти отваряне на Вароша, кипърския град-призрак, който от десетилетия е под контрола на турската войска? Плановете провокираха гнева на кипърските гърци, паника измежду интернационалната общественост и разнообразни разбори, показва Мина Иванова от Българска телеграфна агенция.

Според мнозина визитата на турския президент Реджеп Тайип Ердоган предходната седмица в приетата единствено от Анкара Севернокипърска турска република /СКТР/ и известията, направени там, са тактически ход, с който Анкара цели да провокира статуквото в Кипър. Има обаче и такива, които отиват още по-далеч в анализите и поясняват този ход като стъпка към краен сюжет, предусещащ анексията от Турция на Северен Кипър, чието държавно управление наподобява от ден на ден губи своята автономия.

В СКТР Ердоган дефинира кипърския въпрос като огромна национална идея за Турция и прикани всички да се концентрират върху " действителностите ". По думите му макар положителната воля на турската страна решение на кипърския въпрос не е реализирано, тъй като кипърските гърци не желаят да споделят Кипър с кипърските турци и се крият зад параметрите, заложени от Организация на обединените нации. Вече не е допустимо да повярваме на това и да загубим още 50 години, съобщи Ердоган. За Анкара и кипърските турци това значи, че десетилетията на безплодни договаряния за реализиране на решение въз основата на единна двуобщностна страна са изгубено време в търсене на една непостижима цел, за която кипърските гърци не са задоволително стимулирани. Като най-силния си мотив те показват референдумите на острова през 2004 година по мирния проект на тогавашния общоприет секретар на Организация на обединените нации Кофи Анан. Планът, предлагащ делба на властта за реализиране на федерално решение в Кипър, беше признат от кипърските турци, само че отритнат от огромното болшинство от кипърските гърци, от които едвам 24 % гласоподаваха " за ". Същата година Република Кипър стана член на Европейски Съюз, внасяйки в Общността и нерешения кипърски проблем. Преговорите, водени оттогава за споразумяване на казуса, не доведоха до резултат и продължаващото с десетилетия статукво се резервира.

Перспективите за решение въз основата на обща страна станаха още по-мъгливи предходната година, когато отпред на СКТР застана подкрепяния от Анкара националист Ерсин Татар, измествайки от поста умерения кипърски турски водач Мустафа Акънджъ. Татар, който упорства за двудържавно решение в Кипър, е упрекван, че работи като продължение на турското държавно управление и " персонален секретар " на турския президент Ердоган. " Без подозрение Турция постоянно е имала решителна дума в делата на кипърските турци, само че Ердоган /сега/ усеща, че може да диктува, отнемайки част от самостоятелното пространство, което Анкара обичайно е отстъпвала на кипърското турско управление ", написа Фехим Таштекин в разбор в уеб страницата Ал Монитор. Той припомня и скорошно изявление на някогашния президент на СКТР Мехмет Али Талят, който сподели, че сегашната обстановка наподобява като че ли Турция е иззела ръководството на кипърските турци.

Ердоган " третира кипърския турски президент като собствен частен секретар и държавното управление и Народното събрание на СКТР като гумен щемпел на решенията на Анкара, като в същото време интензивно предизвиква ислямоконсервативна промяна в очебийно светското кипърско турско общество. Това държание неизбежно провокира асоциации за анексия от Турция на Северен Кипър като краен сюжет в неговия разум ", отбелязва още създателят на публикацията. Дори и да не отиваме чак толкоз надалеч, взаимните дейности на Анкара и кипърските турци, в това число оповестеното отчасти отваряне на Вароша, безспорно от ден на ден отдалечават вероятността за реализиране на решение въз основата на двузонална, двуобщностна федерация.

Вароша, предградие на окупирания от Турция през 1974 година кипърски град Фамагуста, е единствената част от Северен Кипър, където на мястото на изселените гърци не са настанени турци, а остава пусто и под боен надзор. Турция и СКТР започнаха през 2020 година отчасти отваряне на предградието за визити, което провокира остра реакция от Република Кипър и Гърция. С оповестените нови проекти Анкара и СКТР имат намерение да отворят изцяло регион на Вароша, който ще загуби статута си на военна зона и ще може да бъде още веднъж обитаем. При посещаване в региона тази седмица министър председателят на СКТР Ерсан Санер увери, че кипърските турски управляващи имат намерение да работят съгласно решенията на Европейския съд за правата на индивида във връзка с собствеността. По думите му 337 притежатели на парцели във Вароша са подали заявки по отношение на изискванията за подмяна, обезщетяване или възобновяване на парцел. Конкретно в региона, чийто статут на военна зона ще бъде отстранен, 35 души са се обърнали към кипърската турска Комисия по недвижимата благосъстоятелност, сподели Санер.

" Неотдавнашното посещаване на Ердоган на острова имаше за цел да промени съществуващото статукво, което незаслужено санкционира кипърските турци ", счита Талха Кьосе, анализатор на проправителствения " Дейли сабах ". " Плановете на Ердоган за последователно отваряне на Вароша са важен тактически ход. Основната цел е да се окаже повече напън върху кипърските гърци, Гърция и техните интернационалните поддръжници за по-искрено, реалистично и незабавно решение на казуса ", написа още анализаторът и предсказва " по-нататъшни и по-смели стъпки " по този път отсега нататък.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР