Секторите ИТ, Производство и Аутсорсинг имат най-амбициозни планове за наемане

...
Коментари Харесай

200 000 специалисти спешно трябват на икономиката ни


Секторите ИТ, Производство и Аутсорсинг имат най-амбициозни проекти за наемане на хора
(снимка: CC0 Public Domain)

Работодателите у нас възнамеряват доста нарастване на личния състав до края на септември тази година, сочи планирано проучване на Българската конфедерация по заетостта – неп равителствена организация, която сплотява компании в областта на HR услугите в страната. Общо 1074 компании от пет района и дванадесет индустриални бранша са взели участие в изследването.

В съпоставяне с предходното шестмесечие, двойно повече компании (46%) възнамеряват да разширят екипите си до края на септември, 6% предвиждат понижение на работната мощ, а 33% ще запазят числеността на личния състав. Така чистият коефициент на заетостта, който се получава от разликата сред работодателите, които възнамеряват да понижат работната мощ, и тези, които предвиждат да я усилят, е +40% — растеж от 23% по отношение на интервала октомври 2021 – март 2022.
още по темата
В София търсенето на нови чиновници още веднъж ще бъде най-активно, като 78% от интервюираните работодатели възнамеряват нарастване на личния състав. Коефициентът на заетостта в Пловдив понижава с 10 процентни пункта и в този момент 8% от фирмите предвиждат растеж на работната мощ. В районите на Бургас и Варна проектите за наемане също са позитивни с коефициент на заетостта от надлежно +5% и +6%, до момента в който районът на Русе отбелязва усъвършенстване от седем процентни пункта, достигайки коефициент на заетостта от +3% за интервала април-септември 2022 година

„ Въпреки обнадеждаващите проекти на работодателите в цялата страна за нарастване на личния състав няма бранш, който да не се задъхва от дефицита на подобаващи фрагменти, а това събитие не е от през вчерашния ден. Пазарът на труда в никакъв случай преди не е бил толкоз яростно конкурентен, тъй като качествените чиновници не търсят единствено съответно възнаграждение, смислени спомагателни придобивки и гъвкави работни модели, само че и постоянна фирмена просвета, която върви ръка за ръка с целите както на наетите, по този начин и на цялото общество ”, разяснява Надя Василева, ръководител на конфедерацията.

На спомагателния въпрос „ Как ще се отрази войната в Украйна върху вашия бизнес през идващите шест месеца? ” 42% от работодателите дават отговор, че ще се отрази негативно, за 19% тя ще има позитивно влияние, а 39% не считат, че ще рефлектира върху бизнеса им по какъвто и да било метод.

„ Имаме незабавна потребност от над 200 000 експерти за всички браншове без изключение и доста работодатели се надяват да намерят решение на кадровите си проблеми в емигрантите от Украйна, които биха могли да заемат част от свободните работни места. Предвид всички ограничения, които държавното управление взе досега в поддръжка на бежанците, би било потребно да се показа настояща информация за броя на действително назначените на работа украински жители през последния месец, с цел да може работодателите да преценяват дали те са част от решението на казуса с големия дефицит на фрагменти ”, сподели Василева.

В допълнение работодателите от всички дванадесет промишлености, включени в проучването, споделят позитивни прогнози за наемане на нови чиновници. Най-оптимистични проекти за идващите шест месеца имат работодателите от секторите „ Информационни технологии ”, „ Производство ” и „ Аутсорсинг ” (съответно +49%, +34% и +31%), следвани от „ Публичния и обществен ” бранш и „ Финанси, обезпечаване, недвижими парцели и бизнес услуги ” (+7%) и „ Търговия на едро и дребно ” и „ Транспорт, хранилища и връзки ” (+5%).
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР