Съединените щати водят преговори с България и Северна Македония на

...
Съединените щати водят преговори с България и Северна Македония на
Коментари Харесай

САЩ преговарят със София и Скопие за бързо решаване на споровете

Съединените щати водят договаряния с България и Северна Македония на двустранна основа за бързо разрешаване на двустранните разногласия, защото е време Северна Македония и Албания да стартират предприсъединителни договаряния с Европейски Съюз, заяви Държавният департамент на Съединени американски щати, представен от МИА.

Американският държавен секретар Антъни Блинкън и френският външен министър Жан-Ив льо Дриан в телефонен диалог предходната седмица показаха, че процесът се форсира.

В отговор на молба на МИА да се разкрият детайлности и периоди в това отношение, представителят на Държавния департамент на Съединени американски щати Нед Прайс сподели, че се продължава с насърчаването на България и Северна Македония бързо да разрешат двустранните разногласия, заяви Българска телеграфна агенция.

Няма обаче да разгадавам детайлности за тези диалози, сподели Прайс.

Той уточни, че Съединени американски щати от дълго време са последовател на интеграцията на Северна Македония и Албания в Европейски Съюз.

Вярваме, че бъдещето на Западните Балкани е в Европейски Съюз. Процесът на разширение предизвиква дълготраен мир, непоклатимост и разцвет в целия район, сподели той.

Говорителят добави, че решението на Европейски Съюз от март 2020 година за започване на договаряния за присъединение на Северна Македония и Албания се смята за позитивна стъпка.

Двете страни извършиха главните задания и имаме вяра, че е време да продължат дружно напред в идната фаза на дългия и цялостен с провокации развой на присъединение, сподели Прайс.

Той означи, че “историческото Преспанско съглашение сподели, че страните от Западните Балкани са способни да извършват сложни задания, да реализират взаимни отстъпки и сложни решения и сме уверени, че България и Северна Македония ще създадат същото, преговаряйки по двустранните си разногласия.”

Преспанското съглашение, подписано през 2018 година от Атина и Скопие, постави завършек на дългогодишния спор сред двете страни за името на Северна Македония.

Това обаче не се случи при подписания през 2017 година контракт за добросъседство сред София и Скопие.

Съединени американски щати, Европейска комисия и някои европейски страни оказват напън България да промени позицията си и да утвърди преговорната рамка на Скопие за Европейски Съюз още през юни, само че в ръководещата коалиция няма единодушие за това.

Въпреки че държавното управление на Димитър Ковачевски заобикаля провокациите към София, то не е посочило подготвеност да се съобрази с българските условия по чувствителни въпроси като историята, да вземем за пример.

Българска социалистическа партия и " ИТН " предизвестиха премиера Кирил Петков, че не са съгласни да се промени българската позиция.

Той от своя страна на няколко пъти сподели, че политиката към Северна Македония ще се взема решение в Народното събрание, само че част от съдружните му сътрудници го подозират, че е подготвен да вдигне бързо " ветото ".
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР