Русия разполага с един очевиден съюзник, към когото да се

...
Русия разполага с един очевиден съюзник, към когото да се
Коментари Харесай

Защо Китай няма да рискува икономиката си, за да спаси Путин?

Русия разполага с един явен съдружник, към който да се обърне, до момента в който сред страната и Запада прехвърчат геополитически искри по отношение на Украйна.

Не очаквайте обаче Китай да предложи доста повече от думи на поддръжка към северния си комшия, в случай че Съединени американски щати и Европа изпълнят заканите си за наказания против съветската стопанска система, в случай че Москва стартира инвазия в Украйна.

Дипломатическите и военни връзки на Пекин с Москва може да са мощни, само че икономическите им връзки са доста по-сложни.

В петък, когато стартира зимната Олимпиада в Пекин, съветският президент Владимир Путин се среща с китайския си сътрудник Си Дзинпин.

От Кремъл описаха срещата като топла и градивна, а двамата водачи са се споразумели да задълбочат съдействието си, съгласно китайската държавна организация Xinhua. Руският петролен колос Роснефт разгласи, че е договорил нарастване на доставките за Китай в идващото десетилетие.

"Ако си сътрудничим, ние можем да реализираме постоянен стопански напредък... и да се надигнем дружно против днешните опасности и провокации, " споделя Путин, представен от Xinhua.

Тези опасности може да се окажат огромни, в случай че Русия нахлуе в Украйна. От Москва неколкократно отричаха да имат сходни планове.

Щатски законодатели обаче заплашват да наложат доста съществени наказания, в случай че Русия премине алената линия. Европейските водачи също приготвят наказания, които ще надвишават доста наложените на страната ограничавания, откакто тя анексира Крим през 2014 година

Китай, която има лични проблеми със Запада, към този момент оказа дипломатическа поддръжка за своя съдружник. В общо изказване след срещата Си и Путин обявиха, че и двете страни са срещу разширението на НАТО. " Русия се притеснява, че Украйна може да се включи в алианса.

"Си съвсем несъмнено счита, че има стратегически интерес в това да поддържа Русия, " споделя пред CNN Business Крейг Сингълтън от Фондацията за отбрана на демокрациите. Той показва, че Китай "продължава да бъде в непрекъснат спор със Съединени американски щати “.

Вече има известни доказателства, че напрежението със Запада е задълбочило съдействието сред Китай и Русия, съгласно Александър Габуев, ръководител на „ Русия в Азиатско-тихоокеанската стратегия “ в Carnegie Moscow Center. Той показва покупко-продажбите за оръжие, общата разработка на оръжия и нараствания брой военни учения сред двете сили.

Не е ясно обаче какъв брой надалеч би се разпростряло това задълбочаване на икономическото съдействие в изискванията на строги наказания. Русия зависи съществено от Китай във връзка с търговията, само че това не важи за отсрещната страна. Китайската стопанска система към този момент беше поразклатена, което не дава доста тласъци на Си да обвързва страната си с Москва при положение на военна рецесия.

"За Путин би било победа, в случай че Си просто се придържа към декларираното от Китай предпочитание за дипломатическо разрешаване на рецесията, защото това значи, че недоволствата на Путин са основателни, " споделя Сингълтън. "Отвъд това Китай мъчно ще задълбочи икономическите си връзки с Русия или най-малко не скоро. "

Русия има потребност от Китай поради търговията, до момента в който Китай има други цели

Китай е водещият търговски сътрудник на Русия, допринасяйки с 16% от цената на задграничната търговия, съгласно калкулации на CNN Business въз основа на данни от 2020 година на Световната комерсиална организация и китайските митнически служби.

Но за Китай Русия е от доста по-малко значение. Търговията сред двете страни е съставлявала едвам 2% от комерсиалния стокообмен на Китай. Европейският съюз и Съединени американски щати имат доста по-големи дялове.

"Пекин би трябвало доста да внимава във връзка с навлизането си в спора сред НАТО и Русия по отношение на Украйна, " споделя Алекс Капри от Hinrich Foundation. "Настоящите стопански връзки с Русия, включително и енергийните й потребности, не подсигуряват, че Пекин ще рискува в допълнение отчуждаване и реакция от страна на Вашингтон и неговите сътрудници. Това може на по-късен стадий да се обърне против Пекин. "

Западните управляващи знаят, че залогът е висок и за Китай. Миналия месец държавният секретар на Съединени американски щати Антъни Блинкън предизвести Пекин, че навлизане в Украйна ще породи "глобални опасности за сигурността и стопанската система ", които могат да навредят и на Китай.

Китайската стопанска система към този момент изпитва усложнения, което може да затрудни задълбочаването на връзките на Пекин с Москва или даже спазването на обещанията, които към този момент са дадени, като да вземем за пример подписаното неотдавна съглашение за увеличение на търговията сред Китай и Русия до 200 милиарда $ до 2024 година, което е почти с 50 милиарда $ на година повече, спрямо момента.

МВФ чака китайската стопанска система да нарасне единствено с 4.8% тази година, спрямо 8% растеж през 2021 година Имотната рецесия и лимитираните потребителски разноски дърпат надолу темпа на икономическия напредък.

Според Сингълтън ескалираща рецесия в Украйна "почти несъмнено би раздрусала " пазарите на енергийни артикули и метали, което ще се отрази съществено на международната стопанска система. Този тип изключителна обстановка, в композиция с политиката на Китай по отношение на COVID-19, "биха могли да ускорят забавянето на растежа на китайската стопанска система. "

Има ограничавания за помощта на Пекин

Добрите връзки с Китай евентуално единствено ще смекчат, само че няма да обезвреждат резултата от глобите на Запада против Русия, счита Капри от Hinrich Foundation.

Има и някои проблеми, с които Китай не може да помогне изобщо, добавя той.

Да вземем "ядрената алтернатива ", която може да навреди съществено на съветската стопанска система. Западът може да в профил Русия от платежната система SWIFT, което на процедура да откъсне страната от международната банкова система.

Китайският юан даже не е покрай това да се конкурира в международен мащаб с щатския $, " споделя Капри, отбелязвайки, че доларът играе значима роля както при SWIFT, по този начин и при търговията със първични материали, като нефт и природен газ, които са "жизнената мощ на съветската стопанска система. "

Историята в последните години също не е на страната на Русия. След като анексира Крим през 2014 година, тя се насочи към Китай за поддръжка, защото против нея бяха наложени стопански наказания

И въпреки Пекин обществено да се опълчи на тези наказания и даде обещание да ускори икономическите връзки, напъните на Китай не бяха задоволителни, с цел да компенсират проблемите на Русия. Търговията сред Русия и Китай пада с 29% на годишна база през 2015 година Преките вложения на Китай в Русия също понижават.

Руски банкери пък са се оплаквали, че китайските банки не желаят да вършат бизнес с тях, с цел да избегнат нарушение на глобите, съгласно коментар от 2015 година на Юри Соловиев, заместник-президент на VTB Bank.

"Китай е старшият сътрудник в тези двустранни отношение, " се споделя в отчет на анализатори на Eurasia Group, които показват, че стопанската система на страната е към девет пъти по-голяма от тази на Русия. "Вероятно Пекин желае да оформи сметките на Москва в своя изгода. "
Източник: profit.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР