Роботите, машинното самообучение и изкуственият интелект обещават да променят фундаментите

...
Роботите, машинното самообучение и изкуственият интелект обещават да променят фундаментите
Коментари Харесай

Не се плашете от роботите

Роботите, машинното самообразование и изкуственият разсъдък дават обещание да трансформират фундаментите на работата. Всеки го знае. Или най-малко по този начин си мислят. По-конкретно, те си мислят, че знаят две неща. Първото е, че повече работни места след като и да е било са застрашени. " Forrester планува, че автоматизацията ще отстрани 9% от работните места в Съединени американски щати през 2018 година ", гласи едно заглавие. " McKinsey: Една трета от служащите в Съединени американски щати ще бъдат без работа през 2030 година поради автоматизация ", повтаря друго.

Статии като тези оставят усещането, че софтуерният напредък и разрушаването на работни места се форсират трагично. Но няма доказателства за нито едно от двете. Всъщност продуктивността, най-хубавата мерна единица за темпото на софтуерна смяна, стагнира от 2005 година насам в Съединени американски щати и останалата част от развития свят. Още нещо, както икономистът Тимъти Тейлър неотдавна уточни, темпът на смяна на структурата на работния пазар, дефинирана като безспорна стойност на работни места, добавени от растящите специалности и работните места, изгубени в западащи специалности, се забавя, а не се форсира, от 80-те години на предишния век насам. Това не значи, че структурата не се трансформира. Но слага въпросът дали широковъзприетото изказване, че темпът на смяна се усилва, е правилно.

Второто нещо, което всички си мислят, че знаят, е, че работни места, които преди са считани за сигурни, в този момент са в риск. Някога бе допустимо да се твърди, че роботите ще заемат местата на служащите, които правят рутинни задания, само че не и на тази с висока подготовка, обучение и умения - не и на докторите, юристите, професорите. По-точно, машините, твърди се, не са способно да извършват задания, които включват състрадание, съпричастност, вътрешен глас, взаимоотношение и връзка.

Сега обаче тези разграничения се сливат. Alexa на Amazon може да комуникира. Събирането и анализирането на маса от информация от голям брой консуматори, в композиция с цифровата история на всеки настрана, може да планува навиците за покупки. Изкустеният разсъдък може да разчита рентгенови фотоси и да слага медицински диагнози. Резултатът е, че всички специалности, даже тези на лекарите, юристите и професорите, се трансформират.

Но смяната не е същото като опасност. Машините, правилно е, към този момент са по-ефективни от юридическите сътрудници в намирането на прецеденти. Но един юрист, кадърен да се приспособи към характера на своя клиент може да изиграе незаменима роля при съветването по време на бракоразвод - без значение дали става въпрос за договаряния, медиация или съд. Още повече, че познанията на юриста за правилата в гражданско дело или престъпен случай, комбинирани с big data и разбор, може да изиграе значима роля в избирането на журито. Професията се трансформира, не изчезва.

Тези наблюдения водят до това какво точно се случва на пазара на труда. Не че помощта на медицинските сестри бива заменяна от роботи, а просто дилемите на сестрите се трансформират. И това ще продължи да се случва, до момента в който роботите се развиват и те към този момент ще могат да подвигат пациентите от леглото, да организират лечения или да са способни да обезпечат прочувствена помощ на депресираните.

От една страна, това са положителни вести за тези, които се тормозят за бъдещето на сегашните служащи, тъй като ще продължи да има търсене на чиновници са актуалните специалности. Или другояче казано: не всички медицински сестри би трябвало да станат софтуерни инженери. Познанието, което те получават на работа: по какъв начин да приказват с пациентите, по какъв начин да разпознават настроението им и по какъв начин да схванат потребностите им - ще останат уместни и ценени. Те ще употребяват това познание, с цел да насочват своите колеги-роботи.

Затова идната софтуерна промяна няма повлече след себе си смяна от мащаба на индустриалната гражданска война с всеобщата редистрибуция на труда сред земеделския и индустриалния браншове. Все отново огромна част от американците към този момент работят в бранш " услуги ". Но ще бъде по-важно от всяка хората от всички възрасти да обновят уменията си и да не престават да го вършат непрекъснато - поради метода, по който специалностите им ще продължат да бъдат променяни от технологията.

В страни като Германия служащи в редица браншове получават образования като влязат в специалността и по-късно по време на целия им трудов път. Компаниите влагат и реинвестира в своите чиновници, тъй като последните могат да упорстват за това, притежавайки място в борда. Асоциациите на чиновниците се съюзяват със мощните профсъюзи, с цел да провеждат и организират схеми на образование. Те са ефикасни, частично и тъй като федералното държавно управление постанова стандарти за тези стратегии.

В Съединени американски щати присъединяване на представители на служащите в борда не е общоприето. И като резултат фирмите третират своите чиновници като за еднократна приложимост, вместо да влагат в тях. И държавното управление не прави нищо.

Затова ето концепция: вместо " данъчна промяна " да се дават на компании данъчни заеми на цената, която ще им коства да образоват своите чиновници.

Бари Айхенгрийн е професор по стопанска система в University of California, Berkely и някогашен старши консултант в Международния валутен фонд. Текстът е оповестен първо в Project Syndicate. Преводът и заглавието са на Money.bg.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР