Производителите на медицински и стоматологични изделия могат да кандидатстват по

...
Производителите на медицински и стоматологични изделия могат да кандидатстват по
Коментари Харесай

По ПВУ до 21.09 могат да кандидатстват и медицински производители

Производителите на медицински и стоматологични произведения могат да аплайват по първата отворена процедура от Националния проект за възобновяване и резистентност до 21 септември.

Процедурата е на стойност 260 милиона лв. и е отворена за научна активност и компании с фокус произвеждане на медицински произведения, оповестиха от Министерството на нововъведенията и растежа.

Министър Александър Пулев заяви още, че редом с Плана за възобновяване и резистентност се работи, с цел да се отговори на всички критерии по линия на структурните фондове, откъдето Министерството на нововъведенията и растежа чака 7 милиарда лв..

Междувременно стана ясно, че Министерството на Александър Пулев застава твърдо зад Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT), който ще събере за първи път в България международния хайлайф в изкуствения разсъдък и технологиите на бъдещето. 

Срещата ще се организира на 30 септември и 1 октомври в зала „ Джон Атанасов “ в София тех парк. Конференцията е под мотото „ Emerging Trends in AI and Computing Research “ („ Нововъзникващи трендове в изкуствения разсъдък и компютърните проучвания “), а задачата на събитието е да показа технологии на бъдещето, като да вземем за пример плана на Гугъл за основаване на самостоятелни коли. От AWS, MIT, ЕTH Zurich, EPFL, Max-Planck и Yale също ще показват у нас последните си постижения.

" Подкрепяме по всевъзможен начин задачата ви да утвърдите района като дестинация за научни проучвания и дълбоки технологии на международно равнище ", разгласи министър Пулев на среща с архитекта на INSAIT проф. Мартин Вечев и изпълнителния шеф на института Борислав Петров, на която участва и зам.-министърът Стефан Савов.

„ INSAIT е от стратегическо значение за България, защото този вид институти са в основата на високотехнологичните екосистеми на страни като Швейцария, Израел, СAЩ и други. Министерството на нововъведенията и растежа ще вложи всички сили в това страната ни да се развива като дестинация за нововъведения и проучвания на международно равнище в областта на изкуствения разсъдък и информатиката, за което доста разчитаме и на вашия опит “, съобщи още министър Пулев.
По време на срещата проф. Вечев и изпълнителният шеф Борислав Петров прибавиха, че главните провокации пред INSAIT сега са привличането на топ гении, построяването на кампус на института и основаването на предприемаческа система към него. За това им е нужна стратегическа поддръжка от страна на страната, за която министър Пулев пое гаранции добави, че ще помогне на института за дълготрайно съдействие с вложители, показали интерес към технологиите на бъдещето у нас.

Проф. Вечев означи, че през август INSAIT притегли проф. Люк Ван Гуул, знаменит откривател и един от най-цитираните учени в областта на машинното самообразование и компютърно зрение към екипа на българския институт и че присъединението му е станало допустимо с финансовата поддръжка на водеща българска IT компания.

INSAIT е структуриран като особено звено към Софийския университет „ Св. Климент Охридски “ в партньорство с швейцарските ETH Zurich и EPFL – два от най-хубавите софтуерни университети в света. Компании като Гугъл, DeepMind, Amazon Web Services, българското държавно управление и бизнес вложиха в новия международен център за изкуствен интелект и информатика, какъвто е INSAIT. Малко след основаването си институтът разгласи своята неповторима за Източна Европа докторантска стратегия с 36 000 евро годишна стипендия в България с професори от Carnegie-Mellon, EPFL, ETH Zurich, MIT, Yale. Първите откриватели по докторантската стратегия стартират работа при започване на октомври.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР