Предложението за обединяване на по-малките висши училища у нас е

...
Предложението за обединяване на по-малките висши училища у нас е
Коментари Харесай

Защо да се обединяват вузовете? Говори просветният министър

Предложението за сливане на по-малките висши учебни заведения у нас е предизвикало разнообразни реакции у ректорите, заяви пред Българска национална телевизия министърът на образованието и науката Николай Денков.

Целта на предлагането е, обединявайки се висшите учебни заведения да излязат по-напред в международните университетски ранглисти и по този метод да привлекат интереса на повече студенти, учени и вложители.

По думите на Денков проф. Анастас Герджиков, ректор на най-старото висше образователно заведение - Софийския университет " Св. Климент Охридски ", е подкрепил концепцията му като даже е пресметнал, че в случай че се слее с друго огромно висше учебно заведение у нас, той може да влезе в топ 500 или даже в топ 300 на университетите по света.

Обединението ще помогне и за подобряването на материалната база на висшите учебни заведения, тъй като ще могат да споделят лабораториите, общежитията и спортните си уреди, уточни Денков. Академичното им управление ще включва ректорите на обособените университети, които може да ръководят общото звено на ротационен принцип или сами да изберат ръководителя си.

Според него страната ни е закъсняла с 15-20 години да вкара тази процедура, като тя към този момент е донесла изгоди в доста европейски страни.

От министерството на образованието оферират и смяна в метода на препоръка на преподавателите във висшите образователни заведения, както въвеждането на количествени критерии за акредитацията на университетите.

Ще се разшири и обсегът на инспекциите за плагиатство - концепцията на просветителните управляващи е всяка научна обява да може да бъде тествана. В момента за плагиатство се ревизират само изявленията, които вземат участие в състезания.

Предлаганите промени се чака да бъдат дефинирани в законопроект откакто приключат разискванията - до три-четири месеца. Възможно е да влязат в действие още от идната академична година, сподели Денков.

Учебната година да стартира в интервала 5-7 септември, дребните възпитаници да приключват няколко седмици по-късно от в този момент, а добавеното време да се употребява за по-дълги ваканции по време на самата образователна година. Това разисква управлението на министерството, заяви още Николай Денков.

Освен зелените документи, до 20 март е допустимо да отпадне и всеобщото тестване в учебно заведение, разгласи Денков. Последна дума за това обаче ще има министерството на опазването на здравето.

" Преди началото на вълната имахме към 1000 болни възпитаници на седмица, в пика на вълната бяха 12 000, а в този момент са към 2000. Това значи, че вълната още не е отминала напълно ", добави министърът.

В момента се търси механизъм за предварителна защита на експанзията и насърчаването на социализацията в учебно заведение. Пуснати са анонимни анкети до шефове и възпитаници за случаите на експанзия, с които те се сблъскват и аргументите, които са предизвикали агресорите. Денков акцентира, че за превъзмогването на този проблем е нужно и присъединяване на родителите.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР