Повече от 15 години френския археолог Тиери Жамен търси следи

...
Повече от 15 години френския археолог Тиери Жамен търси следи
Коментари Харесай

Древен град на инките крие златно съкровище

Повече от 15 години френския археолог Тиери Жамен търси следи от империята на инките както и остатъци от античния град Паитити в джунглите на Южно Перу. След откритията на над 35 разнообразни неповторими археологически обекта включително погребални и церемониални центрове, замъци и по-малки градове Тиери Жамен и екипът му се насочат към Мачу Пикчу.

Основния претекст учените да изоставен департамента Куско е разказът на френския инженер Давид Креспи. Креспи, който понастоящем живее в Барселона, споделя на археолозите за откритието, което е направил през 2010 година при визитата си в изгубения град.

Според думите на французина, при разходките си по улиците на града той е забелязал нещо като “странен подслон, който се намира в сърцето на града, в долната част на една от главните здания. “ Креспи, който по специалност е инженер, споделя откритието си с Тиери Жармен.

 Древен град на инките крие златно богатство

Археологът, дружно с други учени археолози от Регионалния офис на културата в Куско, посещава на място обекта. Предварителния оглед на обекта удостоверява съмненията на учените. Наистина става дума за врата. Дали тази врата препречва част от тунел е към момента рано да се каже. Възможно е да не става дума за загадъчен тунел, а за погребална камера, сходна на тези които френските археолози към този момент са изследвали в долините на Лакко и Чуччусмайо.

За да се разбере сигурно дали зад този необикновен дувар се крият едно или повече пространства Жамен подава молба до Министерството на културата в Лима, за позволение да извърши геофизично проучване благодарение на електромагнитната проводимост или с други думи да употребява Георадар.

Няколко месеца формалното позволение е получено и екипът от френски и перуански учени вършат откритието на живота си. Въпросния дувар в действителност е входна врата и то освен към едно помещение. Данните от радара демонстрира, че директно зад стената е прикрито стълбище, което води към няколко обособени пространства.

Два коридора без значение един от различен стигат до обособени камери, в това число и зад основната квадратна камера. Използването на MFD (Molecular Frequencies Discriminator) e разрешило на учените да създадат и най-изненадващото разобличаване – зад тези стени са складирани големи количества злато и сребро.

Официалното разкриване на входа запечатан преди повече от пет епохи от инките следва. Учените още чакат отговор на молбата си за официално позволение от страна на перуанските управляващи.

Източник: sanovnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР